Wielu żołnierzy zawodowych po zakończeniu służby nie może znaleźć pracy. Przedstawiciele powołanego przez MON Ośrodka Aktywizacji Zawodowej przekonują, że wcale nie musi tak być.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Ośrodek, choć mieści się w Gdyni, pomaga żołnierzom z całego województwa pomorskiego.

- Funkcjonujemy jako placówka od 1,5 roku. Zajmujemy się udzielaniem pomocy żołnierzom zawodowym, którzy kończą służbę oraz tym, którzy już z wojska odeszli. Dodatkowo wspieramy członków rodzin zmarłych w czasie służby żołnierzy. Aktualnie pomagamy m.in. rodzinom dwóch lotników, którzy zginęli w zeszłorocznej katastrofie na Babich Dołach - mówi Iwona Lis z Ośrodka Aktywizacji Zawodowej MON.

Oprócz doradztwa zawodowego oraz informacji na temat ewentualnego zatrudnienia, ośrodek bezpośrednio kieruje byłych militarystów na półroczne staże, po których wielu zostaje na stałe w firmach.

- Firmy chcą zatrudniać byłych żołnierzy, ponieważ wiedzą, że będą to dobrzy pracownicy. Byli żołnierze są zdyscyplinowani, punktualni i potrafią długo pracować, także po godzinach - tłumaczy Iwona Lis.

Problem jednak pojawia się, gdy pracy szuka żołnierz w stopniu szeregowca, który nie zdobył żadnych umiejętności w czasie trwania służby.

- W wojsku są specjalności, które przydają się po opuszczeniu armii, jednak wielu potrzebuje pomocy w zakresie specjalnych szkoleń, kursów i studiów pomagających im w zdobyciu nowego zawodu - tłumaczy Lis. - Jest on rzeczywiście potrzebny bo niewiele osób, będąc sprawnymi chce siedzieć bezczynnie w domu, nawet jeżeli dostają pieniądze z emerytury.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ja (gość)

do emerytury brakło mi 2lata 7 miesięcy 18 dni byłem podoficerem departament odmówił mi dalszego kontraktu przełożeni moi oceniali mnie na 5 .szukam pracy w cywilu i wstydzę się że byłem żołnierzem by dostać pracę staram się to ukrywać ,dla cywili jesteśmy darmozjadami nierobami

huck (gość)

5 lat zawodowej słuzby. 5lat słuzyłem jako zawodowy zołnierz plus misjia w afganistanie dzis jestem w cywilu skladajac CVI czesto słysze bym wracał walczyc lub nie ma dla mnie pracy, wszystkie specjaalnosci mam wojskowe z cywila kurs spawacza ale i to nie pomaga poniewaz nie mam doswiadczenia czy w TEJ POLSCE sa miejsca pracy ktore nie patrza na to kim człowiek był? a tym ze chce pracowac i choc normalnie zyc a przynajmniej starac sie czy tacy jak ja mamy spieprzac zagranice bo w kraju niema miejsca choc dla kraju sie słuzyło.

Kasmar (gość)

Szkolenia dla odchodzących ze służby. ZAPROSZENIE
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH NA SZKOLENIE Pt. ”START” .
Szkolenie prowadzone jest przez trenerów pracy oraz trenera motywacji.
Celem szkolenie jest:
• podniesienie wiedzy na temat własnych możliwości zawodowych,
• wsparcie w procesie profilowania osobowego oraz zawodowego uczestników,
• nabycie lub podniesienie wiedzy na temat możliwości, procedur budowania własnej firmy z wykorzystaniem różnych możliwości prawnych,
• pokazanie możliwości rozwoju osobistego w tym możliwości pro-społecznych,
• podniesienie wiedzy lub jej nabycie w poruszaniu się na otwartym rynku pracy,
• wsparcie motywacyjne dla osób znajdujących się w nowej przestrzeni życiowej.
KONTAKT: TEL (KOM) 516 194 366, e -mail:forest73@wp.pl

zmechol (gość)

krew mnie zalewa!. "Problem jednak pojawia się, gdy pracy szuka żołnierz w stopniu szeregowca, który nie zdobył żadnych umiejętności w czasie trwania służby. " wolne żarty, a kto nawięcej zapier.... w polu i musi słuchać jakiegoś kapralinę po szkółce który nawet nie wie co robi. Pokażcie mi podoficera który szkoli się razem z wojskiem! nie zdobył umiejętności.. phi! Tyle że mało przydatnych w cywilu.

Ywis (gość)

Prywatna Armia. Ha żałosne to co tutaj się znajduje JEST!

Tak , tak Prywatna Armia, to najlepszy kierunek i ścieżka dla żołnierzy wolnych zawodowo łatwe testy psychiczne i ogólnie fizyczne nie zależnie od wieku tworzą je czymś wyjątkowym .

Wojnie w Iraku i Afganistanie w coraz większej mierze biorą na siebie firmy prywatne. Troskliwie dbają one o to, by swoja działalnością nie przynosić sobie rozgłosu, a na samej wojnie zarabiają gigantyczne fortuny. Najbardziej znane: Haliburton, czy SAIC zajmują się głownie obsługa działań wojennych, zaopatrując armie w każdy potrzebny jej element: od papieru toaletowego po skomplikowany software wykorzystywany w nowoczesnych centrach dowodzenia.
Kiedy 31 marca 2004 roku na ulicach Feludży w Iraku , zostały zaatakowane przez rebeliantów dwa jeepy, a ich 4 osobowa załoga w okrutny sposób zlinczowana, świat usłyszał o jeszcze jednej prywatnej firmie: Blackwater - jednej z największych armii najemniczej świata.
Ludzie zatrzymani w jeepach zostali dosłownie rozerwani na strzępy przez rozjuszonych Irakijczyków. Ich ciała oblano benzyna, podpalono i powieszono na moście nad Eufratem.
Kilka dni później w ramach zemsty, potężne uderzenie armii amerykańskiej dosłownie zmiotło Feludze z powierzchni ziemi. Dopiero, wtedy świat dowiedział się, ze zabici Amerykanie wcale nie byli żołnierzami, a najemnikami.
To co zmienia żołnierza w najemnika, to oczywiście pieniądze. To z tego powodu często na najemnikowi mówi się żołnierze fortuny. Ich pensje wielokrotnie przekraczaj żołd zawodowego żołnierza, mimo ze obaj dzielą prawie, to samo ryzyko.
W niecałe 4 lata służby Blackwater w Iraku firma zarobiła ponad 600 mln $ na tamtejszej wojnie 20% z ochrony 80% z eliminowania przeciwnika w Polsce prywatne Armie są mało znane, lecz zaczynają się rozwijać co z tego wyjdzie zobaczymy wiadomo jedynie to, że Prywatne armie nie spalą naszej wioski, póki ktoś, im nie zapłaci.

Jeśli chcecie wiedzieć jakie trzeba spełnić wymagania, aby dostać się do takiej owo prywatnej firmy pisać na email Sigttaparius@wp.pl pochwalę się otóż znam dopiero powstającego Kontrahenta Najemniczego otóż mam z nimi mały kontakt nie są skłoni zbytni do rozmowy, ale wiem, że zaczynają już swoja egzystencje jak będę wiedział coś więcej dam wam znać nawet o tym, czy szukają członków, to swojej prywatnej agencji.

Pozdrawiam Ywis

www.fundacja-slawpol.eu PREZYDENT SŁAWOMIR ZIEMBIŃSKI (gość)

ŻOŁNIERZU SZUKASZ PRACY PRZYJDZ DO WWW.FUNDACJA-SLAWPOL.EU. FUNDACJA SŁAWPOL PROWADZI BANK OFERT PRACY TZN. POŚREDNICTWO PRACY KRAJOWE I ZAGRANICZNE ZGODNIE Z POSIADANYMI CERTYFIKATAMI URZĘDOWYMI.

OSOBY , KTÓRE JESZCZE NIE WIEDZĄ , ŻE MOGĄ NASI DZIAŁACZE I JA SAM PRZEKONAM DO..... OTWARCIA WŁASNEJ FIMY - DO TEGO DZISIAJ WCALE NIE POTRZEBA WŁASNEGO KAPITAŁU.

ORGANIZUJEMY TEŻ SZKOLENIA JĘZYKOWE DLA OSÓB CHCĄCYCH WYJECHAĆ DO PRACY ZAGRANICĄ ORAZ SZKOLENIA ZAWODOWE , ABY MIEĆ WIEKSZĄ SZANSĘ NA ZNALEZIENIE PRACY W INNYM ZAWODZIE.


ŻOŁNIERZU ZOSTAŃ CZŁONKIEM WWW.FUNDACJA-SLAWPOL.EU , POMOŻEMY TOBIE W TRUDNEJ SYTUACJI ŻYCOWEJ.

PREZYDENT
SŁAWOMIR ZIEMBIŃSKI

* (gość)

"Nowe życie zawodowych żołnierzy" ..... i zdjęcie z wypadku, w którym zginęło czterech pilotów ... to już nawet nie jest nieprofesjonalne, tyko zwyczajnie niesmaczne ....