(© Archiwum)

6 kwietnia 2017 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał statut nowo utworzonemu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Instytucja łączy zadania obu dotychczasowych placówek i przewiduje w jej strukturze Oddział pod nazwą Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Tym samym Minister KiDN stanowczo zaprzecza jakoby Muzeum II Wojny Światowej było likwidowane.

Wszyscy pracownicy obu połączonych muzeów stali się pracownikami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, jako Oddział Muzeum II WŚ w Gdańsku, dalej kontynuuje swoją misję, jaką jest otwarcie wystawy stałej na Westerplatte w 80. rocznicę niemieckiej napaści na Polskę. Łączenie muzeów misji tej nie zmienia i nie ma wpływu na realizację związanych z tym zadań - mówi Mariusz Wójtowicz-Podhorsk, p.o. dyrektora Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z dniem 6 kwietnia 2017 r. zostały powierzone dr Karolowi Nawrockiemu – historykowi, absolwentowi Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Protest pod Muzeum II Wojny Światowej [ZDJĘCIA]

Dr Nawrocki od 2009 roku jest pracownikiem gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w którym od 2014 r. zajmuje stanowisko Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej. Jest autorem i redaktorem książek oraz artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Jest znanym na Pomorzu społecznikiem nagradzanym wieloma odznaczeniami środowisk kombatanckich i patriotycznych. Jest także Przewodniczącym Koalicji na Rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Za zaangażowanie społeczne, działalność edukacyjną i charytatywną został głosami czytelników „Dziennika Bałtyckiego” wybrany Osobowością Gdańska i Pomorza roku 2016.

Nowo utworzone Muzeum pod nowym kierownictwem kontynuuje dotychczasową działalność połączonych instytucji i zaprasza do zwiedzania wystawy otwartej 23 marca br.

Dni otwarte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chętnych więcej niż miejsc [ZDJĘCIA]

***

W styczniu 2017 roku zaprezentowano wystawę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku


Z regionu

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Zainteresowany (gość)

Wybranie Dr. Karola Nawrockiego na dyrektora obydwu Muzeum uwarzam za strzal w dziesiatke.
Osoba w/w w sposob jednoznaczny bez ogrodek w pelni historycznej z jak najwyzszym przygotowaniem naukowym potrafi przekazywac przebieg najnowszej histori polskiej.
Zycze panu Dr. K. Nawrockiemu owocnej pracy na stanowisku Dyrektora tych placowek muzealnych oraz wzbogacenia i rozszerzania dzialow historycznych poprzez wnikliwa prace naukowa w tym zakresie.