Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy będzie można napić się piwa w nowym browarze w Gdańsku? [WIDEO]

Monika Jankowska
Hotel i browar znajdować się będą na ulicy Podwale Grodzkie 4
Hotel i browar znajdować się będą na ulicy Podwale Grodzkie 4 kadr z filmu
Co wpłynęło na przesunięcie terminu otwarcia browaru i hotelu, które będą znajdować się w budynku dawnej przychodni kolejowej, umiejscowionym tuż przy gdańskim Dworcu Głównym? - Na opóźnienie wpłynął głównie jeden fakt: problemy z dachem - tłumaczy Rafał Recław, dyrektor ds. restauracji w firmie Versus, która kupiła budynek dawnej przychodni.

Piotr Hukało

- Opóźnienia pojawiły się dlatego, że pierwsza ekipa zatrudnionych cieśli nie sprostała naszym oczekiwaniom. W związku z tym zatrudniliśmy innych specjalistów - rodzinę cieśli z Kaszub, którzy tym fachem zajmują się już od czterech pokoleń. Teraz jesteśmy zadowoleni, a praca posuwa się naprzód. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, piwa w naszym browarze będzie można napić się już we wrześniu.

Wszystkie prace stanu surowego są praktycznie gotowe.

- Wyjątkiem jest piwnica, gdzie będziemy warzyć piwo jopejskie. Musieliśmy ją trochę pogłębić. Dodam, że to właśnie tam będą się znajdowały otwarte kadzie, gdzie nasze słynne piwo będziemy odtwarzać - mówi dalej Rafał Recław.

Recław dodaje, że część maszyn służących do warzenia piwa już znajduje się na miejscu. By je zamontować, trzeba było rozebrać ściany, a potem zamurować część elementów. Reszta sprzętu czeka w magazynie.

Nie jest gotowy jeszcze dach.
- Dachu brakuje w części południowej - celowo. To jedyne miejsce dostaw różnego rodzaju materiałów, np. dachówek. Tę część dachu będziemy zamykać w przyszłym tygodniu - dodaje Recław.

Przedstawiciel firmy Versus jako pierwszym zdradził nam też nazwę, którą będzie nosił hotel. Na budynku zawiśnie szyld „Hotel Central Gdańsk“. Znana jest też nazwa browaru, który znajdzie się w piwnicy - będzie to PG4. To skrót od adresu - Podwale Grodzkie 4.

- Właśnie ta nazwa zaczęła funkcjonować w naszym gronie już sześć lat temu, podczas korespondencji, np. z architektami. Bardzo przypadła nam do gustu, mamy nadzieję, że przyszłym klientom także się spodoba - mówi Recław.

Udało nam się porozmawiać także z Johannesem Herbergem, niemieckim piwowarem, który od lipca zeszłego roku wraz z całą rodziną mieszka w Gdańsku.

- W naszej stałej ofercie będziemy mieć trzy piwa, a do tego pojawi się jedno piwo rotacyjne - tłumaczy piwowar.

Dumą lokalu będzie niewątpliwie piwo jopejskie, którego recepturę udało się pieczołowicie odtworzyć.

- To bardzo mocne piwo, a jego warzenie trwa około roku. Planujemy sprzedawać je w okresie Bożego Narodzenia- mówi Johannes Herberg.

Piwo jopejskie (Jopenbier) – gdański specjał produkowany przynajmniej od 1449, de facto był to pożywny gęsty syrop piwny, który ówcześnie ceniony był za swoje właściwości lecznicze. Wyróżniało się wśród piw jęczmiennych i czerwonych. Bardzo dowolnie go porównując można by przyjąć, iż było tzw. piwem dubeltowym, podobnym do obecnego portera, ewentualnie piwa Hevelius Kaper.
Nazwa piwa wywodzi się od drewnianego czerpaka jopy (niem. Schöpfkelle), używanego w procesie warzenia piwa do zalewania słodu gorącą wodą- podaje wikipedia. org

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto