Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy mężczyznę dopada pokwitanie

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Jak przebiega andropauza i co ona oznacza dla mężczyzn? Sprawdź, czy można się na nią przygotować.

Andropauza to typowo męski problem. Wiadomo jednak, że jeżeli zmienia się coś w życiu bliskiej nam osoby, odczuwa to również jego najbliższe otoczenie. Z czym dokładnie wiąże się to zjawisko i kiedy należy się na nie przygotować?

Co nazywamy andropauzą?
Dokładnie chodzi tu o męskie przekwitanie, które najczęściej ma miejsce po ukończeniu 50. roku życia. Jest to niejako odpowiednik kobiecej menopauzy. Choć w przypadku panów nie dochodzi tu do trwałego i nieodwracalnego w skutkach zatrzymania funkcji reprodukcyjnych i hormonalnych, więc nie są to pojęcia równoznaczne. Ma miejsce jedynie obniżenie sprawności pewnych mechanizmów. Jednocześnie jest to sygnał, że dla danego organizmu zbliża się wejście w okres starzenia.

Andropauza niesie ze sobą konsekwencje biopsychospołeczne. Objawy mają charakter fizyczny, ale również psychiczny i odnoszą się do sfery tak somatycznej, seksualnej, jak i intelektualnej. Stąd też w wielu przypadkach przyczynia się ona do rozwoju zjawiska kryzysu wieku średniego u mężczyzny.

Winowajcami całego zamieszania są więc przede męskie hormony, których zaczyna brakować. Cały proces mogą przyspieszyć różne choroby, m.in. cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca oraz używki i siedzący tryb życia. Co ciekawe, początkowe symptomy mogą pojawić się nawet u czterdziestolatków, ale ich mocne uderzenie jest dotkliwe mniej więcej dekadę później.

Po czym poznać, że to właśnie andropauza?
Po czym dokładnie poznać, że mężczyznę dopada przekwitanie? Obniża się masa jego ciała (mięśnie o około 25%, ale także tkanka tłuszczowa i gęstość kości), pojawiają się różne bóle, występują zaburzenia snu i apetytu, spada odporność a rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia osteopenii, nadciśnienia tętniczego lub schorzeń charakterystycznych dla osób w podeszłym wieku. Dla mężczyzn szczególnie dotkliwa bywa mniejsza gęstość ich własnego owłosienia niż ta, do której przywykli. Pojawiają się również uderzenia gorąca i nadmierna potliwość, a także obniżenie sprawności pamięciowej i zdolności koncentracji. Następnie drażliwość, lęk, niepokój i ogólne pogorszenie nastroju, a także mniejsze odczuwanie satysfakcji życiowej. Jeśli chodzi o ich seksualność, panowie borykają się ze spadkiem libido oraz z problemami dotyczącymi erekcji. Ostatecznie obniża się jakość ich pożycia seksualnego.

Andropauza a środki farmakologiczne
Istnieje możliwość złagodzenia niepożądanych skutków andropauzy. Stosuje się wówczas środki farmakologiczne. Istotne znaczenie może mieć również zmiana stylu życia (w tym stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania i odpowiednia dawka aktywności fizycznej w każdym tygodniu, a także rzucenie palenia i nienadużywanie alkoholu), jeżeli to konieczne. W przypadku terapii hormonalnej uzupełniany jest poziom testosteronu i ogólnie męskich hormonów. Pozytywne skutki panowie odczuwają wówczas nawet po kilku tygodniach kuracji. Oczywiście, leki mogą pomóc, ale niezbędna jest też chęć współpracy samej osoby, która powinna zadbać o całą swoją ogólną kondycję zdrowotną.

Niestety, panowie często nie chcą przyznać się – przed sobą i otoczeniem – do tego, że dotykają ich konsekwencje upływającego czasu. Wówczas zaczynają się frustracje, zrzucanie odpowiedzialności za własne niepowodzenia na innych oraz romanse, którymi mieliby udowodnić sobie i otoczeniu, że ich męskość w dalszym ciągu funkcjonuje tak, jak należy. Siła psychiczna objawia się jednak w honorowym stawianiu czoła trudnościom wynikającym z naprawdę różnych okoliczności. Ponieważ andropauza i tak dotyczy każdego mężczyzny, lepiej podjąć właściwe i skuteczne środki.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto