Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy rozprawa Adama "Nergala" Darskiego? Sądy są przeciążone rozprawami. Termin rozprawy wokalisty Behemota zaplanowany w 2020 roku

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Adam "Nergal" Darski
Adam "Nergal" Darski Tomasz Bolt/Archiwum
„Jeśli to obraza Twoje uczucia religijne... to pracuj nad sobą, żeby nic ich nie obrażało” - komentował oburzenie Adam Nergal Darski. Sprawa została przydzielona sędziemu najbardziej obciążonemu w pionie karnym, którego referat [...] liczył łącznie 559 spraw.

„Czy świętujecie już?” - napisał po angielsku Adam Nergal Darski, wokalista trójmiejskiej metalowej formacji Behemoth w wigilię, 24 grudnia 2016 r. Temu komentarzowi w serwisie społecznościowym towarzyszyło zdjęcie figurek Jezusa ukrzyżowanego i w momencie wniebowstąpienia, przytwierdzonych do dwóch rzeźb penisów.

Później Darski jeszcze dwukrotnie prezentował się w internecie z falliczno-religijnymi „zabawkami”, po raz ostatni 8 marca 2018 roku śpiewając piosenkę i składając życzenia na dzień kobiet

Nergal już kilka razy miał problemy z prawem, po tym jak obrażać miał uczucia religijne Ryszarda Nowaka z „Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami” oraz kilku posłów PiS. Dlatego nic dziwnego, że również tym razem zgłoszenia do prokuratury zaowocowały śledztwem, a to aktem oskarżenia o przestępstwo zagrożone karą do dwóch lat więzienia. - W toku postępowania przygotowawczego uzyskano opinię biegłego z zakresu religioznawstwa. Z opinii tej wynika, że wykorzystanie wizerunku Jezusa Chrystusa w połączeniu z fallusem ma znamiona znieważenia przedmiotu czci religijnej. Okazywany przez oskarżonego przedmiot jest profanacją krzyża - tłumaczyła w styczniu br. prokurator Grażyna Wawryniuk z kierującej sprawę do sądu Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Dopiero pół roku później Sądowi Rejonowemu Gdańsk-Południe udało się ustalić pierwszy termin rozprawy. Jednak na wokandę proces trafi za kolejne osiem miesięcy - 20 marca 2020 roku. Dlaczego?

- Sprawa została przydzielona sędziemu najbardziej obciążonemu w pionie karnym, którego referat na dzień 2 stycznia 2019 roku liczył łącznie 559 spraw (aktualnie liczy 371 spraw). Pani sędzia miała ówcześnie w swoim referacie szereg spraw zagrożonych przedawnieniem, a także kilka spraw o tzw. wydłużonym biegu, które mają priorytet w zakresie wyznaczania terminów rozprawy, ich przerywania i odraczania - wyjaśnia sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku, który zastrzega, że sprawa Darskiego nie należy do kategorii pilnych (jak np. te dotyczące aresztowań), co uzasadniałoby działania poza kolejnością.

Poza tym, jak słyszymy, sytuacja kadrowa wydziału sądu, gdzie trafił akt oskarżenia w latach 2016-18, „była bardzo trudna”. Z 13 etatowych sędziów ze względu na zawieszenie jednego z nich, delegację innego do sądu okręgowego, a głównie sytuacje związane z macierzyństwem w praktyce obsada wynosiła przeciętnie od 5,4 do 6,1 osoby (przy średniej krajowej na poziomie 20-25 procent absencji).

Sędzia Adamski przekonuje, że od stycznia 2019 r. postępuje poprawa statystyk wydziału, gdzie rocznie w 2016 r. trafiło 3345 spraw, w 2017 - 3819, a w 208 aż 3837. To efekt wspólnego z sędziami innego wydziału tego sądu losowania spraw o podobnym stopniu skomplikowania. Poza tym dokoptowania w lutym dwóch nowych asesorów i powrotu do pracy dwóch sędziów na początku maja. Skutkiem ma być to, że w bieżącym roku wydział zamknął jak dotąd więcej spraw niż otrzymał nowych i skrócenie „kolejki” tych do rozpatrzenia.

- Ten trend powinien się wzmocnić w drugiej połowie 2019 roku - przekonuje rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku. - Poprawa sytuacji kadrowej oraz zmniejszenie istniejącej zaległości będzie skutkowało w przyszłości istotnym skróceniem okresu pomiędzy wpływem sprawy do tutejszego sądu a pierwszym terminem rozprawy - dodaje.

Fakt, że sytuacja procesu Nergala jest jednak dość wyjątkowa dobrze widać na przykładzie innej sprawy. Na początku lipca do tego samego, przeciążonego wydziału karnego trafił akt oskarżenia przeciw Dariuszowi S. Ochroniarzowi na gdańskim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego doszło do zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza, śledczy zarzucili składanie fałszywych zeznań, a pierwszą rozprawę udało się umieścić na wokandzie już 7 sierpnia. Zaledwie miesiąc po akcie oskarżenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto