Kotły tradycyjne są tańsze w zakupie, zaś kotły kondensacyjne zużywają znacznie mniej gazu dzięki czemu są tańsze w eksploatacji. W tym artykule nie podpowiemy Ci jaki kocioł wybrać ale porównamy wszystkie za i przeciw. Decyzję pozostawiamy Tobie.

Różnica – komora spalania


Kocioł kondensacyjny posiada zamkniętą komorę spalania zaś tradycyjny dostępny jest w dwóch wariantach – z otwartą lub zamkniętą komorą. Cecha ta określa w jaki sposób doprowadzane jest powietrze do kotła.


Jeśli mówimy o komorze zamkniętej to kocioł pobiera powietrze do spalania z poza budynku na przykład za pomocą rurki wyprowadzonej na zewnątrz przez ścianę lub komin. Wtedy ogrzewając dom za pomocą gazu ziemnego nie ma potrzeby stosowania wentylacji nawiewnej w kotłowni czy łazience. Sprawia to, że pomieszczenie, w którym stoi kocioł nie jest wychładzane za pomocą chłodnego powietrza z zewnątrz co w przypadku gdy kocioł znajduje się w łazience jest szczególnie istotne.


W przypadku komory otwartej kocioł gazowy musi pobierać powietrze bezpośrednio z pomieszczenia, w którym jest zamontowany. W takiej sytuacji musimy zamontować w pomieszczeniu kratkę wentylacyjną, która cały czas dostarcza powietrze z poza budynku.


Nowoczesne technologie w kotłach kondensacyjnych


Firmy prześcigają się w stosowaniu nowoczesnych technologii, które zwiększają sprawność kotłów kondensacyjnych. Przykładowo firma Viessman aby zwiększyć skuteczność swoich kotłów stosuje najnowocześniejsze wymienniki spalinowo wodne, palniki promiennikowe i układy lambda.


Różnica – sprawność kotła i oszczędność gazu


Kocioł kondensacyjny charakteryzuje się znacznie wyższą sprawnością. Oznacza to, że lepiej wykorzystuje paliwo gazowe co zapewnia niższe koszty ogrzewania. Typowy kocioł kondensacyjny osiąga sprawność w okolicach 109%, zaś typowy kocioł tradycyjny zaledwie 90-92%.


Jeśli uwzględnimy efekt kondensacji i nowoczesne rozwiązania techniczne to możemy wyliczyć, że kotły kondensacyjne są oszczędniejsze od tradycyjnych kotłów dostępnych na rynku o nawet 20%, a przyrównując je do starszych modeli zużycie gazu jest mniejsze o ponad 30%.


Biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny gazu i ich tendencję wzrostową to koszty założenia kotła kondensacyjnego mogą zwrócić się już po około pięciu latach. Jeśli zastanawiasz się nad tym jaki kocioł wybrać i szukasz firmy, która Ci w tym pomoże sprawdź stronę internetową Hydropomoc.pl

Remonty

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!