Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komu oddać część naszego podatku? Wielka moc jednego procentu

Monika Jankowska
Przekazanie 1% podatku to nic trudnego. W razie kłopotów zapytaj kogoś bliskiego lub specjalistę, np. pracownika urzędu skarbowego, który pomoże wypełnić zeznanie podatkowe
Przekazanie 1% podatku to nic trudnego. W razie kłopotów zapytaj kogoś bliskiego lub specjalistę, np. pracownika urzędu skarbowego, który pomoże wypełnić zeznanie podatkowe Pawel Relikowski
Przekazując 1% podatku, nic nie tracisz! I tak musiałbyś go oddać fiskusowi. Możesz za to pomóc, np. organizacjom działającym na rzecz dzieci czy seniorów. Będziemy je prezentować na łamach naszego portalu!

Już po raz kolejny zachęcamy naszych Czytelników do podzielenia się jednym procentem podatku. Nas nic to nie kosztuje, a może przynieść wiele dobrego. Organizacje pożytku publicznego czekają na nasze wsparcie. Możemy wesprzeć projekty edukacyjne, ekologiczne czy kulturalne, pomóc chorym dzieciom, seniorom, niepełnosprawnym...

Z roku na rok mieszkańcy naszego województwa chętniej i liczniej przekazują swój jeden procent. Z danych Izby Skarbowej w Gdańsku wynika, że w ubiegłym roku łączna kwota przekazana na OPP w województwie pomorskim w ramach dzielenia się jednym procentem wyniosła dokładnie 36 314 497 zł. Swój jeden procent przekazało 767 890 osób. Jeżeli zaś chodzi o dane ogólnokrajowe, to wiemy, że jeden procent należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazało 12,5 mln Polaków. Średnio na rzecz OPP przekazywaliśmy 45 zł.

- Uprawnienie do przekazania kwoty jednego procentu należnego podatku przysługuje podatnikom niezależnie od źródeł uzyskiwanych przez nich przychodów - mówi Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku. - Warunkiem przekazania kwoty jednego procentu jest jednak złożenie przez podatnika zeznania podatkowego, wraz z odpowiednim wnioskiem, oraz zapłata w pełnej wysokości podatku należnego.

To oznacza, że jednym procentem mogą się dzielić nie tylko osoby aktywne zawodowo, ale także emeryci i renciści (do czego będziemy Państwa zachęcać w środowych wydaniach „60+”). Przekazując 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, podatnik, w tym też emeryt czy rencista, nic nie straci - a może bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze.

Pamiętajmy, że ofiarowując 1 procent z podatku, tak naprawdę przekazujemy małą część tego, co już oddaliśmy urzędowi skarbowemu. A organizacji, które czekają na nasze wsparcie, na Pomorzu nie brakuje. Dla wielu z nich ten 1 procent naszego podatku to „być albo nie być”. Dlatego na naszych łamach będziemy opowiadać o ich działalności i prezentować ich numery KRS - po to, by pomóc naszym Czytelnikom podjąć decyzję, jaką organizację ostatecznie zechcą wspomóc w tym roku. Co ważne - będziemy prezentować stowarzyszenia i fundacje rekomendowane przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

Tradycyjnie już do naszej akcji przyłączyli się marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Obaj panowie podkreślają, że warto wesprzeć zwłaszcza lokalne fundacje czy stowarzyszenia. Stąd tegoroczne hasło akcji: „Dla Pomorza. Dla Gdańska. Przekaż swój 1% podatku”

O organizacjach, które potrzebują pomocy, rozmawiamy z Mieczysławem Strukiem

Dlaczego warto dzielić się 1%?

Choćby z tego powodu, że sami możemy zdecydować, dokonując świadomego wyboru, do kogo ten nasz 1 procent ma trafić. Zawsze podkreślam, że rubryczka do wypełnienia w formularzu jest niewielka, ale gest ogromny. Ten 1 procent podarowany przez nas może wydawać się nam kroplą w morzu potrzeb, jednak jak pomnożymy to przez miliony podatników, forma pomocy jest ogromna.

Czy na Pomorzu dużo jest organizacji, które czekają na wsparcie?
W Polsce jest ponad 8000 organizacji, które mogą pozyskać ten 1 procent. U nas na Pomorzu mamy ich w tym roku dokładnie 624. Na tle kraju jesteśmy w czołówce.

Jakie plusy niesie za sobą przekazanie 1% np. lokalnej organizacji?

Warto rozejrzeć się w Gdańsku, Słupsku, Bytowie, Kartuzach, Pucku, po prostu wokół siebie i przekazać ten 1 procent, dając nadzieję - na powrót do zdrowia, rehabilitację, naukę albo na inny ważny cel. Dzięki umożliwieniu przekazania tego małego podatku nie tylko polepszyła się sytuacja finansowa organizacji, ale też Polacy zaczęli się interesować działalnością w stowarzyszeniach i fundacjach. To bardzo mocny bodziec do budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Czy Pan już wie, jakiej organizacji przekaże swój jeden procent?

Co roku przekazuję swój 1 procent na jedno z pomorskich hospicjów, ale w naszym regionie, jak wspomniałem, działa ponad 600 innych organizacji pożytku publicznego. Są wśród nich stowarzyszenia działające na rzecz niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, organizacje pielęgnujące nasze materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, opiekujące się zwierzętami czy też działające na rzecz promocji zdrowia, sportu, edukacji i turystyki. Myślę, że każdy z nas znajdzie odpowiedniego adresata, któremu podaruje 1 procent swojego podatku, do czego bardzo zachęcam.

Rozmawiała Monika Jankowska

O 1 procencie podatku rozmawiamy również z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem

Czy gdańszczanie lubią pomagać? Z roku na rok dzielących się 1 procentem jest coraz więcej?

Lubią. Wiele jest na to dowodów, na przykład ten, że coraz więcej dajemy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku w Gdańsku uzbieraliśmy aż 744 080 złotych i 91 groszy. A i ten 1 procent deklaruje coraz więcej z nas. W 2014 roku aż 85 procent z nas zdecydowało się na ten gest.

Czy w Gdańsku dużo jest organizacji pożytku publicznego, które czekają na nasze wsparcie? Jakiego typu są to organizacje? I czy nasz 1 procent wiele dla nich znaczy?

W Gdańsku zarejestrowanych jest prawie 200 organizacji pożytku publicznego. Działają one w różnych sferach - ochrona zdrowia, pomoc społeczna, kultura, sport, ekologia itd. A nasz jeden procent znaczy dla nich bardzo wiele. Słyszałem w radiu takie zachęty do przekazywania jednego procentu. I w niej jest bardzo obrazowo pokazane, że organizacje pożytku publicznego są jak samochody - mogą dojechać wszędzie. Ale nigdzie nie dojadą bez benzyny. Ten nasz jeden procent jest właśnie jak benzyna.

Dlaczego warto wspierać właśnie lokalne organizacje?

Wspierając je, pokazujemy, że miejsce, w którym żyjemy, jest dla nas ważne. Jeden procent dla lokalnych organizacji to inwestycja w nas samych. Może dzięki temu pójdziemy na udany koncert lub wyślemy dzieci na ciekawe zajęcia albo też po prostu będziemy mieli do kogo zwrócić się o pomoc.

Jakie kryteria, według Pana, zastosować przy wyborze organizacji, którą chcemy wesprzeć?

Przede wszystkim powinien to być świadomy wybór. Ale bardzo indywidualny. Jeśli ktoś ma z tym problem, nie wie, komu przekazać, proponuję zajrzeć na stronę www.gdansk.pl, czytać „Dziennik Bałtycki” w każdą środę i sobotę oraz słuchać Radia Plus od poniedziałku do piątku o godzinie 16.50.

Bazę wszystkich gdańskich OPP można znaleźć na stronie www.gdansk.pl/organizacje.

Rozmawiała M. Jankowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komu oddać część naszego podatku? Wielka moc jednego procentu - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto