18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja w Gdańsku. Są problemy z dojazdem na Westerplatte?

Kazimierz Netka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Przemek Świderski / Archwium PP
Niełatwo dotrzeć do promenady za 12 milionów złotych i do... Westerplatte! Turyści nie mają szans w łatwy sposób dostać się tam z centrum miasta.

W Gdańsku zbudowano nadmorską promenadę za ponad 12 milionów złotych. To wspaniały szlak spacerowy i jednocześnie ochrona Pola Bitwy Westerplatte przed atakami Bałtyku. Niestety, niełatwo tam dotrzeć...

Gdańsk, dzięki unijnym funduszom, zyskał nadmorską promenadę, długości około 900 metrów. Ta trasa spacerowa, z racji swego położenia, ma olbrzymie znaczenie. Po pierwsze, chroni Westerplatte przed atakami bałtyckich sztormów. Po drugie, pozwala spacerującym i przybywającym tam turystom, podziwiać Zatokę Gdańską i statki u bram gdańskich portów.

Niestety, żeby do tego urokliwego, jedynego takiego miejsca w Polsce, dotrzeć autobusem miejskim, podróż trzeba rozpocząć nie w centrum Gdańska, ale na ul. Łąkowej.Tam bowiem ulokowano przystanek początkowy autobusów nr 106 i 138, którymi można dotrzeć do Westerplatte.

Trasa Sucharskiego - przeczyta informacje, zobacz zdjęcia!

- Warto zapewnić lepszy dojazd do Westerplatte - mówi prof. Andrzej Januszajtis, honorowy obywatel Gdańska. - Tym bardziej, że na Podwalu Przedmiejskim zmniejszył się ruch, po oddaniu do użytku Obwodnicy Południowej Gdańska. Można teraz przywrócić kursowanie autobusu z centrum miasta do Westerplatte. Niesłychanie ważna jest też komunikacja drogą wodną.

- Im łatwiejszy jest dostęp do jakiegoś miejsca, tym chętniej turyści je odwiedzają - mówi Anna Bartoszewicz-Pajka, wiceprezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej. - Do Westerplatte musi być lepszy dojazd. Konieczne jest zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów, zwłaszcza w sezonie letnim.

- Dojazdy publicznymi środkami lokomocji do takich ważnych dla nas historycznych miejsc, jakim jest Westerplatte, powinny być możliwe z łatwo dostępnych przystanków - mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Ulica Łąkowa w Gdańsku takim miejscem nie jest. Autobusy, zwłaszcza w sezonie, powinny na Westerplatte odjeżdżać sprzed dworca PKP Gdańsk Główny.

- Na razie nie planujemy większych zmian - mówi Jerzy Dobaczewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Z naszych analiz wynika, że teraz nie ma takich potrzeb. Może latem będzie inaczej.

Promenada, która chroni pole bitwy na Westerplatte przed niszczącym wpływem morza, została zbudowana na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni. Na to przedsięwzięcie oraz na trzy inne, urząd uzyskał dotację unijną w kwocie prawie 60 mln złotych z Funduszu Spójności.

Czy autobusy na Westerplatte powinny jeździć z centrum Gdańska?

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto