Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konflikt podczas obchodów 78. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej na Westerplatte [WIDEO]

oprac. mk
Obchody 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte
Obchody 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte Karolina Misztal
- Wojsko nie dotrzymało słowa na Westerplatte! - powiedział po piątkowych obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zarzucił przedstawicielom MON, że nie pozwolili harcerzowi odczytać Apelu Pamięci.

- Wojsko złamało dane Miastu Gdańsk słowo! Umówiliśmy się, że Apel Pamięci na Westerplatte przeczyta harcerz. A to harcerze są razem z Miastem gospodarzem dorocznych uroczystości na Westerplatte - napisał prezydent Gdańska na facebooku po zakończeniu uroczystości. - Na tym oburzającym filmie widać, jak przedstawiciel MON Macierewicza blokuje fizycznie harcerza, a przedstawicielka ministra Macierewicza rozkazuje "proszę stać!"

Po uroczystościach prezydent Gdańska zwołał konferencję.

- Do godziny 22 (w piątek - dop. red.) trwały rozmowy z przedstawicieli MON, którzy chcieli wprowadzić zmiany we wcześniej poczynionych ustaleniach dotyczących odczytania Apelu Poległych - napisał w piątek późnym wieczorem prezydent Adamowicz. - Jesteśmy zawiedzeni, że mimo naszego kompromisowego nastawienia i zgody na odczytanie w treści apelu nazwisk Prezydentów RP Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego z małżonką, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem - MON chciał wprowadzić dalsze zmiany ograniczające rolę harcerzy w odczytywaniu Apelu. Nie możemy się na to zgodzić. Wcześniej uzależniano udział wojska od odczytania tzw Apelu smoleńskiego, a przecież w ubiegłym roku wraz ze środowiskiem kombatantów po ostatniej uroczystości na Westerplatte podjęliśmy wspólną decyzję iż podczas uroczystości rocznicowych za wyjątkiem Dnia Pamięci Ofiar Zbiór Katyńskiej taka forma apelu w Gdańsku nie będzie odczytywana. W związku z czym udział wojska do dziś stał pod znakiem zapytania. Ta niepewność skłoniła nas w trakcie przygotowań do uroczystości, do powierzenia tego zaszczytnego obowiązku harcerzom. Danego słowa się nie łamie. Mamy nadzieję że jutrzejsze uroczystości przebiegną w atmosferze godności i szacunku dla tego miejsca.

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało w tej sprawie komunikat:

"Uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, które odbyły się z udziałem najwyższych władz państwowych, Marszałka Senatu RP, Prezes Rady Ministrów oraz Rządu przebiegły zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Jednocześnie informuję, że Żandarmeria Wojskowa realizowała zadania zgodnie z prawem. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej w żaden sposób nie utrudniali osobom przebywającym na Westerplatte udziału w ceremonii.

Funkcjonujące w mediach nagrania z części uroczystości obrazują moment, kiedy apel pamięci jest odczytywany".

ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz
RZECZNIK PRASOWY MON

Swoje stanowisko w tej sprawie zajął już Związek Harcerstwa Polskiego:

"Jako stowarzyszenie patriotyczne pamiętamy o historii Polski, pielęgnujemy polskie tradycje. Dbamy o narodowy dorobek i szanujemy go. Umożliwiamy młodym ludziom aktywne poszukiwanie własnych dróg do patriotyzmu. Wychowujemy ich na świadomych obywateli, czyli aktywnych uczestników społeczności, do których należą. Harcerze znają swoje prawa i obowiązki wobec kraju i świadomie z nich korzystają, szanując demokrację, w tym demokratycznie wybrane władze. Idee braterstwa, służby i pracy nad sobą przyświecają harcerskim działaniom na co dzień. Harcerze patrzą w przyszłość z odwagą. Nie zapominają o tym, co było, ale nie żyją przeszłością. Na co dzień swój patriotyzm realizujemy przede wszystkim przez odpowiedzialną postawę obywatelską – Podstawy Wychowawcze ZHP

Związek Harcerstwa Polskiego bierze udział w organizacji obchodów rocznicowych na Westerplatte od ich oficjalnego początku w 1999 roku. Wcześniej, jeszcze przed 1989 rokiem, drużyny ZHP co roku organizowały na Westerplatte specjalny rocznicowy apel, nawiązując w ten sposób do odważnej decyzji władz ZHP z września 1939 roku, aby nie rozwiązywać organizacji, a w konspiracji wspierać walkę oraz niepodległościowe dążenia Polaków jako „Szare Szeregi”. Harcerze stawiają się co roku w tym dniu o godzinie 4.45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, aby dać świadectwo pamięci i udziału w budowie niepodległej ojczyzny zgodnie z hasłem “Dziś – Jutro – Pojutrze”.

Podczas tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte organizatorzy zaplanowali, że apel poległych odczyta instruktor harcerski. Ostatecznie nie doszło do tego. Sytuacja, która miała miejsce dzisiaj rano na Westerplatte była niecodzienna i dla nas niezrozumiała. ZHP zwrócił się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który jest honorowym protektorem harcerstwa o pomoc w jej wyjaśnieniu. Na Westerplatte obecnych było ponad 350 harcerzy.

Jesteśmy organizacją wychowawczą i właśnie wychowanie młodego pokolenia Polaków jest naszą podstawową misją. Wyrażamy zaniepokojenie sytuacją, u podłoża której mogło lec nieporozumienie organizatorów uroczystości, a w efekcie której harcerze obecni na Westerplatte mogą być odebrani jako uczestnicy politycznego sporu".

W uroczystościach na Westerplatte wzięła udział premier Beata Szydło oraz przedstawiciele Rady Ministrów.

Czytaj też: 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na Westerplatte z premier Beatą Szydło [WIDEO]

Zobacz też: Obchody 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte:

(x-news)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto