Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kultura na widoku" w Gdańsku. Wirtualna biblioteka na Długim Targu [ZDJĘCIA]

red.
Kultura na widoku w Gdańsku
Kultura na widoku w Gdańsku Piotr Hukało
Ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć na instalacjach Kultury Na Widoku, które podróżują po Polsce. Dzisiaj, zawitały do Gdańska.

Ta multimedialna biblioteka odwiedzi w sumie 48 miejsc i 14 festiwali, podczas których posiadacze smartfonów, tabletów i użytkownicy Internetu na terenie całego kraju będą mieli szansę poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz w prosty sposób pobrać interesujące ich utwory.

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Regały Kultury Na Widoku to uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. Można z nich legalnie pobrać filmy, muzykę, książki i gry.

W tej edycji Kultura Na Widoku rozszerza swój zasięg dzięki plakatom, z których – podobnie jak z multimedialne regałów – będzie można pobrać wszystkie udostępniane utwory. Do kilkuset miast i miasteczek z utrudnionym dostępem do kultury trafi 30 tysięcy plakatów Kultury Na Widoku, które zawisną w przestrzeni publicznej oraz w bibliotekach, domach kultury i szkołach, zachęcając do sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców będą mogły skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturnawidoku.pl.

Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

„Bardzo podoba mi się to, że kultura z legalnych źródeł wyszła odbiorcy na spotkanie. Stanęła na trotuarze i czeka na niego. To jest fantastyczna idea!” – mówi Danuta Stenka.

„Oglądałbym legalne filmy, gdyby były dostępne i gdybym wiedział gdzie ich szukać” – często argumentują internauci. Fundacja Legalna Kultura za pomocą tego projektu postanowiła pokazać w praktyce, że kultura pochodząca z legalnych źródeł jest na widoku i na wyciągnięcie ręki.

Kultura Na Widoku to ponad 900 utworów skatalogowanych w pięciu kategoriach.
Wśród tytułów wymienić można m.in. albumy muzyczne nagradzanych polskich artystów - Natalii Przybysz, Artura Rojka, Afromental, Natalii Kukulskiej czy Voo Voo, literackie bestsellery takie jak powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego czy audiobook wg powieści Philipa K. Dicka „Blade Runner” z udziałem m.in. Roberta Więckiewicza, Andrzeja Chyry i Agnieszki Grochowskiej.

Regał „Film” to kino na wyciągnięcie ręki. Znajdują się tu polskie produkcje filmowe ostatnich 10 lat –filmy fabularne, dokumentalne, animowane, międzynarodowe koprodukcje – które powstały dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W projekcie przedstawione zostały wybrane dzieła kinematografii, które dają świadectwo sukcesu polskiego kina ostatniej dekady. Wszyscy zainteresowani będą mogli tu znaleźć oscarową „Idę” oraz ponad 100 największych przebojów filmowych ostatnich lat, jak na przykład „Bogowie”, „Jack Strong”, „Miasto 44”,

Jeden z regałów poświęcony jest historii Polski w kulturze. Odbiorcy Kultury Na Widoku otrzymują dostęp do filmów, książek i muzyki, prezentujących historie Polski. Szczególne miejsce zajmuje kolekcja zdjęć i plakatów dokumentująca 25-lecie Samorządności w Polsce (z zasobów Ośrodka Karta i Europejskiego Centrum Solidarności).

Artyści ze świata filmu, literatury i muzyki mocno zaangażowali się w tegoroczną edycję Kultury Na Widoku, nagrywając np.zapowiedzi do poszczególnych utworów. Z zapowiedzi dowiemy się, czym Janusz Głowacki przypłacił napisanie książki „Good night, Dżerzi”, jakie wspomnienia związane z „Panem Samochodzikiem” ma Natalia Kukulska, co urzekło Magdalenę Boczarską w płycie Nicka Cave’a, jaki obraz Polaków kryje się w „Weselu” Wyspiańskiego zdaniem Tomasza Raczka, dlaczego „Sala samobójców” wstrząsnęła Patrycją Markowską i jak Danuta Stenka zapowiada film biograficzny o Danucie Szaflarskiej „Inny Świat”.

JAK TO DZIAŁA?
- Każdy, kto podejdzie do regałów, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR będzie mógł, bezpłatnie lub w promocyjnej cenie, pobrać interesujący go utwór. Oczywiście, aby skorzystać z tych zasobów nie trzeba nawet wychodzić z domu - mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.
Po wpisaniu unikatowego adresu w przeglądarkę mobilną lub zeskanowaniu kodu QR użytkownik,
w prostych etapach, uzyska dostęp do wybranego utworu. Instrukcja użytkowania i informacje, jak pobierać utwory, znajdują się na stronie www.kulturanawidoku.pl w zakładce JAK TO DZIAŁA oraz bezpośrednio na regałach i plakatach. Bezpłatna sieć wi-fi umożliwia korzystanie z instalacji non-stop.

Kultura Na Widoku uzyskała wyróżnienie _„Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Samorządności_”. Projekt realizuje Fundacja Legalna Kultura. Partnerami strategicznymi są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto