Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupują grunty w Trójmieście, bo na tym zaoszczędzą

Agata Cymanowska
Wiesław Mączewski z Gdańska od decyzji o nowej stawce opłaty odwołuje się od dwóch lat
Wiesław Mączewski z Gdańska od decyzji o nowej stawce opłaty odwołuje się od dwóch lat Tomasz Bołt
Po aktualizacji stawek - podwyżka o kilkaset procent. Urzędnicy spodziewają się lawiny wniosków

Mieszkańcy Gdańska i Sopotu "wykupują" grunty. Wszystko za sprawą aktualizacji stawek za użytkowanie wieczyste, która oznacza nawet kilkusetprocentową podwyżkę.

- Lepiej zapłacić kilka większych rat i z wieczystego użytkownika stać się właścicielem, niż co roku płacić nawet kilkunastokrotnie wyższe niż dotąd stawki - mówią ci, którzy zamieniają prawo użytkowania wieczystego w prawo własności.

Pani Ewa z Sopotu zdecydowała się na takie przekształcenie, gdy dostała wypowiedzenie dotychczasowej opłaty. Gdyby tego nie zrobiła, musiałaby zapłacić ponad 9 tys. zł rocznie. Przekształcenie pochłonie, co prawda, kilkadziesiąt tys. zł, ale to jedynie pięć procent wartości gruntu, a urzędy rozkładają te płatności na raty. -

Odpis z ksiąg wieczystych, który jest niezbędny, by złożyć wniosek do gminy, dostałam po kilku dniach, ale spodziewałam się, że potrwa to znacznie dłużej, bo do sądu w tym celu przyszło bardzo dużo osób - mówi.

To, że jest coraz więcej chętnych do przekształcenia, zauważyli też urzędnicy. - Aktualizacja stawek za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych każdego roku powoduje zwiększone zainteresowanie mieszkańców przekształceniem w prawo własności - przyznaje Anna Dyksińska z biura prasowego UM Sopotu. - Decyzje dotyczą całych nieruchomości, nie konkretnych mieszkań.

W Sopocie w 2010 r. wydano 150 decyzji o przekształceniu. Pod koniec 2010 r., łącznie z panią Ewą, wypowiedzenia opłat otrzymało 740 gospodarstw domowych. Część już złożyła wnioski o przekształcenie. W tym roku nowe stawki może otrzymać kolejnych tysiąc gospodarstw.

W Gdańsku co roku stawki aktualizowane są dla aż ok. jednej czwartej miasta (ok. 10 tys. umów) - w ubiegłym roku głównie z terenu Wrzeszcza. - Na gruntach znajdują się domy, ogrody, sklepy, parkingi, obiekty użytkowe - wylicza Michał Piotrowski z gdańskiego magistratu.

W Gdyni zaktualizowane są opłaty dla wszystkich terenów przemysłowo-usługowych, około 100 firm. A od 2009 r. - spółdzielni mieszkaniowych. - W 2010 roku wszczęliśmy procedurę aktualizacji opłat w stosunku do nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne (małe domy mieszkalne).

Wypowiedzenia dotychczasowych opłat wysłane zostaną w 2011 roku z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2012 r. - dodaje Hanna Szóstakowska, kierownik Referatu Zarządu Nieruchomościami w Wydziale Polityki Gospodarczej i Nieruchomości w gdyńskim magistracie. - Przewidujemy, że w przypadku nieruchomości "jednorodzinnych" wniosków o przekształcenie użytkowania wieczystego na własność (90 proc. bonifikaty) będzie dużo i to głównie wskutek planowanych zmian wysokości opłat.

Ustawą z 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości ponownie wprowadzono możliwość nabycia przez użytkowników wieczystych prawa własności gruntu w drodze decyzji administracyjnej. Przekształcenie może objąć nieruchomości zabudowane na cele mieszkaniowe lub przeznaczone pod tego typu zabudowę, zabudowane garażami albo przeznaczone pod tego rodzaju zabudowę oraz grunty rolne. Przekształcenie odbywa się na wniosek użytkownika wieczystego składany do odpowiedniego wydziału w urzędzie gminy. Do wniosku należy dołączyć aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości (lokalu). Wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego można składać do 31 grudnia 2012 r.
Jeżeli nieruchomość ma kilku współużytkowników wieczystych na zasadach współwłasności (wspólnoty mieszkaniowe), z wnioskiem muszą wystąpić wszyscy użytkownicy wieczyści.

Komu należy się bonifikata

Ustawa umożliwia udzielenie bonifikaty, ale wyłącznie na wniosek użytkownika wieczystego.
* 90 proc. osobie fizycznej, której dochód miesięczny na członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli nieruchomość jest zabudowana na cele mieszkaniowe albo przeznaczona pod tego typu zabudowę
* 50 procent osobom fizycznym, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed 5 grudnia 1990 r. oraz ich następcom prawnym
* 50 procent w odniesieniu do nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków.
Od powyższej opłaty na podstawie uchwał rad miasta udzielana jest nawet 95-procentowa bonifikata dla osób fizycznych czy spółdzielni mieszkaniowych, gdy przekształcenie dotyczy nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi wykorzystywanymi na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Czytaj także:
Gigantyczne podwyżki za użytkowanie gruntów

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto