Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Latem krew jest bardzo potrzebna. Pomóż - to nie boli! [VIDEO]

Anna Bielińska
fot. Szymon Szewczyk
Krew jest darem, który ratuje życie i zdrowie. W okresie letnim, gdy dochodzi do większej liczby wypadków niż zwykle, dawcy są jeszcze bardziej potrzebni. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje o pomoc. Liczy się każda kropla.

- Lato, jest dla nas zawsze okresem kiedy mamy niedobory. Krwi brakuje przez całe lato. To są większe lub mniejsze braki. Na pewno czulibyśmy się pewniej gdyby krwi w magazynach było więcej. – tłumaczy Anna Jaźwińska-Curyłło, z-ca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Gdańsku.

Proces oddania krwi, nie jest bolesny. Jedyne co może sprawić mały ból, to wkłucie igły. Regeneracja przebiega dość szybko, ale najważniejsze jest to aby dobrze się do tego przygotować: przyjść wyspanym, wypoczętym, zjeść lekki, nietłusty posiłek i co najważniejsze przy obecnych temperaturach - wypić sporo płynów. Po oddaniu krwi, trzeba pamiętać by się właściwie zachowywać. Przede wszystkim uzupełnić płyny oraz resztę dnia wypoczywać i starać się nie przeciążać fizycznie. Ta pomoc wymaga małych poświęceń, a jest nieoceniona. Oddając krew, ratujesz czyjeś życie.

W tym roku RCKiK w Gdańsku podpisało umowę z Lechią Gdańsk. Od tego czasu ogłoszono biało-zielone środy. Akcja cieszy się dużą popularnością. Każdy kto tego dnia zostanie dawcą, otrzyma voucher 2-osobowy, do wymiany na dowolny mecz ligowy gdańskiego klubu w sezonie 2015/2016.

- Na dzień dzisiejszy brakuje nam krwi Rh ujemnej, czyli popularnych minusów. Brakuje również tych najbardziej popularnych grup krwi, czyli zero plus i A plus. – mówi Anna Jaźwińska Curyłło.

W ostatnim czasie, w magazynach odnotowywane są braki krwi grup: 0 Rh+ , B Rh- , 0 Rh- , A Rh- , A Rh+ , B Rh+.

Każdy kto chce zostać dawcą, może się zgłosić do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku na ul. Józefa Hoene-Wrońskiego 4. Poza tym w miastach powiatowych rozlokowanych jest 8 oddziałów terenowych: w Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Malborku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie oraz Wejherowie. Dostępny jest również mobilny punkt poboru krwi. Szczegółowy program takich ambulansów oraz adresy oddziałów terenowych i inne informacje są dostępne na stronie internetowej: www.krew.gda.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto