Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lepsza rodzina

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
Święta to czas spędzany w gronie najbliższych i szczególnie radosny dla dzieci. Jednak nie wszystkie mogą w tych dniach cieszyć się rodzinną atmosferą.

Takim dzieciom od 1999 roku pomaga w Sopocie Dział Pomocy Rodzinie przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prowadzi on projekt poszukujący rodziców zastępczych dla dzieci, które nie mają szans na wychowywanie w swych rodzinach biologicznych i z decyzji sądu muszą zmienić środowisko. Rodzina zastępcza zdaje się wtedy lepszą alternatywą dla placówek opiekuńczo-wychowawczych. Choć domy dziecka zapewniają podstawową opiekę, nie zapewniają w pełni potrzeb emocjonalnych i rozwojowych, które może dać dziecku życie w rodzinie.

- Rodziny zastępcze to najczęściej krewni dziecka lub najbliżsi znajomi – opowiada Ewa Wielbinska, specjalistka pracy z rodziną z sopockiego MOPS-a. – Oczywiście zdarzają się także kandydaci na rodziców zupełnie obcy dla dziecka. Choć nie ma ich wielu, to selekcja i tak jest ostra. Niektórzy rezygnują już podczas wstępnej rozmowy, innych musimy zdyskwalifikować ze względu na niespełnianie podstawowych warunków. Średnio z pięciu chętnych nadaje się tylko dwóch. Przecież chodzi o to, żeby dziecko miało lepsze życie niż dotąd – dodaje specjalistka.

Kandydat powinien spełniać następujące wymogi: korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich, mieć stałe miejsce zamieszkania i móc zapewnić je dziecku oraz być w pełni zdrowia i mieć stałe źródło dochodu. Rodzinom zastępczym Dział Pomocy Rodzinie udziela comiesięcznych świadczeń pieniężnych. Funkcjonują również rodziny zawodowe, które otrzymują – oprócz comiesięcznej pomocy – dodatkowe wynagrodzenie.

– W Sopocie mamy trzy rodziny zawodowe: dwie na zasadzie pogotowia ratunkowego dla innych rodzin i jedną wielodzietną – mówi Wielbinska. – Łącznie udało nam się stworzyć osiem takich rodzin. W większości przypadków są to ludzi spoza Trójmiasta. Jest to dobre dla dziecka, ponieważ trafia w zupełnie nowe środowisko i dostaje nową szansę na życie.

Dział Pomocy Rodzinie organizuje również profesjonalne szkolenia i spotkania w grupach wsparcia oraz zapewnia wsparcie psychologów, pedagogów i prawników. Oprócz promocji pracy Działu w Internecie, za pomocą ulotek i plakatów, organizowane są festyny i promocja terenowa w zakładach pracy i parafiach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto