Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidują MOW w Łękawie, choć kurator mówi 'nie'

Ewa Drzazga
Los MOW jest w ręku radnych powiatowych. W środę zadecydują, czy będą go likwidować
Los MOW jest w ręku radnych powiatowych. W środę zadecydują, czy będą go likwidować Ewa Drzazga
W środę, 25 kwietnia, radni zajmą się uchwałą o likwidacji MOW w Łękawie. Kurator oświaty jest przeciwny temu pomysłowi.

Na najbliższej, środowej sesji radni powiatowi zajmą się uchwałą, zgodnie z którą Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Łękawie ma zostać zlikwidowany. Starostwo upiera się przy tym pomyśle, choć opinia, wydana przez łódzkie Kuratorium Oświaty, jest zdecydowanie negatywna.

Powiat ma zamiar zlikwidować MOW i od września w jego miejsce utworzyć Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapuetyczny. Uchwała w sprawie powołania MOS również w środę będzie głosowana na sesji. Formalnie nie wiadomo, czy w obu przypadkach radni będą na "tak". Zważywszy jednak na to, że starosta ma większość w radzie, trudno oczekiwać niespodziewanych rozstrzygnięć.

Tymczasem zdecydowane "nie" dla likwidacji starostwo usłyszało od łódzkiego Kuratorium Oświaty. Opinia dla likwidacji MOW w Łękawie jest negatywna. Argumentów wysunięto kilka. Jednak Elżbieta Modrzejewska, dyrektor wydziału strategii i kadr w Kuratorium Oświaty w Łodzi, podkreśla, że wydając taką opinię sugerowano się przede wszystkim dobrem wychowanków. - Wzięliśmy pod uwagę fakt, że w danym rejonie jest potrzebna taka placówka jak Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy - mówi dyrektor Modrzejewska. - Kuratorium ma na względzie dobro wychowanków.

Jak zaznacza dyrektor Modrzejewska, opinia negatywna nie oznacza wstrzymania działań starostwa. Jeśli radni tak zdecydują, podejmą uchwałę o likwidacji. Opinia kuratorium może być natomiast przyczynkiem do jej unieważnienia.
- Gdyby na drodze odwoławczej uchwała trafiła np. do Sądu Administracyjnego, to nasza opinia może posłużyć jako argument do unieważnienia uchwały - podkreśla Modrzejewska.

Starostwo nie chce komentować takiego stanowiska kuratorium.
- Argumenty, które przemawiają za naszą decyzją, przedstawimy na sesji - mówi Krzysztof Borowski, rzecznik starostwa. - Nie chcemy, aby pracownicy MOW znów zarzucili starostwu, że na temat funkcjonowania ich ośrodka dowiadują się z prasy.

Opinie, dotyczące likwidacji, musiały przedstawić także związki zawodowe nauczycieli. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że jedna z opinii jest negatywna, druga daje zielone światło dla likwidacji. W starostwie podkreślają, że podjęcie uchwały o likwidacji nie oznacza ucięcia rozmów w sprawie ewentualnego przekazania placówki innej jednostce. - W sprawie przekazania MOW Urzędowi Marszałkowskiemu czy gminie Bełchatów są prowadzone rozmowy, czekamy na ich propozycje - dodaje Borowski.

W zawartej umowie miałby być umieszczony paragraf, zgodnie z którym uchwała likwidacyjna traci moc, gdyby strony porozumiały się już po podjęciu decyzji o likwidacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto