Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzkie feromony: czego o nich nie wiesz?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Większość z nas marzy o przeżyciu wielkiej miłości. Szukamy różnych sposobów na poznanie tej jednej wyjątkowej osoby. Być może ten cel pomogłyby nam osiągnąć feromony.

Kiedy spotkamy kogoś wyjątkowego, kto bardzo nam się podoba, wówczas mamy zwyczaj mówić: „coś między nami jest” albo: „między nami jest chemia”. Tym „czymś” mogą być feromony, czyli naturalne związki, które wytwarzane są przez organizm.

Czym są feromony?

Feromony to nic innego, jak związki chemiczne produkowane w organizmach roślinnych i zwierzęcych. Pozbawione są zapachu. Mają za zadanie wywołać określoną reakcję u osobników tego samego gatunku. Związki te mogą służyć do tego, aby odstraszyć wroga, alarmować o zagrożeniu, wabić samca bądź samicę, oznaczać swój teren. Feromony produkowane są przez roślinę lub zwierzę, jednak mają one wpływać nie na wytwórcę, ale inne osobniki. Część z nich może działać od razu, inne stopniowo, efekty można dostrzec po pewnym czasie.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że ludzie posiadają również zdolność do wytwarzania tego typu substancji. Mają one wpływ na to, jak postrzegają nas osoby płci przeciwnej, czy jesteśmy dla nich atrakcyjni. Feromony odbieramy poprzez nos, a dokładniej narząd lemieszowo-włosowy. Ten z kolei wpływa na funkcjonowanie przysadki mózgowej.

Po co nam feromony?

Temat feromonów jest niezwykle intrygujący, dlatego poprosiliśmy o wypowiedź Wiktora Koszyckiego, analityka zachowań seksualnych z serwisu Feromony.pl: – Ludzkie ciało, podobnie jak zwierzęce, emituje naturalne feromony, obecne w pocie, śluzie, wydzielinach, które stymulują reakcje seksualne innych osób. Te bezwonne związki chemiczne stają się atrybutem atrakcyjności, przyciągają płeć przeciwną, przekazują otoczeniu pozytywne informacje o nas. Sfera relacji damsko-męskich to jednak nie wszystko. Nasz ekspert dodaje: – Androstenol, androstenon oraz androsteron to feromony wydzielane przez człowieka, które mają olbrzymi wpływ na dobór partnera w naszym środowisku. Podobnie jak w świecie zwierząt, ludzkie feromony – obok oddziaływania na partnera – wpływają też na wybór przywódcy w grupie oraz na tworzenie więzi.
Okazuje się, że jeśli potwierdziłaby się informacja o istnieniu ludzkich feromonów, wówczas mogłoby dojść do rewolucyjnych przemian w
sferze relacji
i zarządzania zasobami ludzkimi.

Czy sztuczne feromony działają?

Na pewno wielokrotnie natknęliśmy się na reklamę, w której polecano „sztuczne” feromony. Według producentów mają one zapewnić nam powodzenie u płci przeciwnej, nasze poszukiwania partnera nie będą już bezskuteczne. Jeśli zazdrościmy Casanovie, ma to nam pomóc w „zwabieniu partnera”. Niektórzy jednak twierdzą, że to w żaden sposób nie działa, inni wręcz przeciwnie. Nasz ekspert Wiktor Koszycki należy do tej drugiej grupy. – Dzięki pracy wielu naukowców i zaawansowaniu technologicznemu, stało się możliwe uzyskanie syntetycznych, ludzkich feromonów – androstenolu, androstenonu oraz androsteronu. Nie tworzy się ich na bazie feromonów naturalnych, ale dokładnie według takiej samej struktury, dlatego ich działanie jest identyczne.

Feromony w świecie nauki

Przeprowadzono wiele eksperymentów naukowych, których przedmiotem były feromony. Między innymi zrealizowano je na Uniwersytecie w Chicago. Wyniki były zaskakujące W badaniu wzięły udział kobiety. Jeśli czuły one pot innych pań, które były przed jajeczkowaniem, wówczas szybciej pojawiała się u nich miesiączka. U badanych menstruacja pojawiała się na później, gdy czuły zapach kobiet po owulacji.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto