Nowoczesny autobus z klimatyzacją, darmowym internetem Wi-Fi i odchylanymi skórzanymi fotelami kilkakrotnie tańszy od pociągów? To oferta jaką kusi firma PolskiBus oferująca tanie połączenia autobusowe. Usługa będzie dostępna od 19 czerwca, a bilet z Gdańska do Warszawy ma kosztować od 5 do 30 zł. Podróż potrwa 6 godzin i 25 minut.

- To ciekawa oferta. Mam już dosyć pociągów. Są drogie, a do Warszawy jadą ponad sześć godzin. Na jakiś szczególny komfort jazdy też nie ma co liczyć - żali się pan Marcin, który do stolicy musi jeździć kilka razy w miesiącu. - Liczę, że nowe autobusy będą dobrą alternatywą. Szczególnie kusi mnie internet i dostępność prądu, bo nie będę musiał tracić czasu podczas podróży - dodaje.

Do taniego latania samolotami już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Teraz na polskim rynku pojawia się zupełnie nowa usługa - tanie linie autobusowe. Żeby z nich skorzystać wystarczy wejść na stronę internetową polskibus.com i zarezerwować tam bilet. Następnie wystarczy stawić się na przystanku 15 minut przed odjazdem na jeden z trzech przystanków linii w Gdańsku (Oliwa Pętla Tramwajowa, Hala Olivia i dworzec PKS w Gdańsku Głównym. W ten sposób do Warszawy dojedziemy nawet za 5 zł.

- Ceny biletów zaczynają się od 1 zł plus 1 zł opłaty za rezerwację - wyjaśnia Piotr Pogonowski, rzecznik PolskiegoBusa. Opłata za rezerwację, jak obiecuje przewoźnik, zawsze ma być stała. Biletów za 1 zł będzie jednak niewiele. - W każdym autokarze kilka. Obowiązuje zasada: kto pierwszy ten lepszy. To jest elastyczna tabela opłat. Wzrasta w miarę zmniejszania się listy wolnych miejsc. Opłaca się więc rezerwować bilety wcześniej. Jednak ostateczna cena będzie i tak niższa niż u konkurencji - dodaje Pogonowski.

Firma tłumaczy, że niskie ceny osiąga głównie dzięki obniżonym kosztom dostarczania usługi. Nie musi utrzymywać biur obsługi, kas oraz ich pracowników. Wszystko dokonywane jest automatycznie przez stronę internetową. Pomagają także autobusy na 70 osób, które dzięki ekologicznym silnikom spalają tyle co mniejsze pojazdy.

Zainteresowanie nowymi usługami jest bardzo duże. Na stronę przewoźnika w ciągu 4 dni weszło pół miliona osób. Pierwszego dnia tego obciążenia nie wytrzymały serwery firmy. Teraz już wszystko działa bez żadnego problemu.

Zobacz także: Pociąg Słoneczny: Z Gdańska do Warszawy w 7 godzin za 45 zł

Firma nie kusi klientów tylko niskimi cenami. Drugim atutem mają być nowoczesne autokary Van Hool, w których zmieści się do 70 pasażerów. Na pokładzie całego autobusu będzie dostępny darmowy internet Wi-Fi. Przy fotelach znajdować będą się gniazdka elektryczne. Nie będzie więc problemu z doładowaniem laptopa, lub telefonu komórkowego. Na upały pomoże klimatyzacja. Komfort jazdy mają zapewnić regulowane, skórzane fotele. Autobusy mają być także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Co więcej są to maszyny ekologiczne o niskiej emisji dwutlenku węgla.

Prezentacja autokaru firmy PolskiBus w Katowicach


Jednak PolskiBus zastrzega sobie prawo do zmiany warunków w autobusie, którym będziemy podróżować:

W zdecydowanej większości przypadków nasze autokary będą wyposażone w klimatyzację, sieć Wi–Fi oraz dostęp dla osób niepełnosprawnych, jednakże w niektórych przypadkach, ze względu na okoliczności eksploatacyjne lub inne, nie będziemy w stanie zaoferować niektórych lub żadnych z tych udogodnień. W przypadku gdy niniejsze udogodnienia nie będą dostępne, zastrzegamy sobie brak możliwości zwrotu należności . - możemy przeczytać na stronie internetowej firmy PolskiBus.

- Musimy się w ten sposób zabezpieczać się na wypadek jakiejś awarii, która może zdarzyć się podczas eksploatacji pojazdów. Mamy jednak 18 identycznych autokarów Van Hool. Wyjadą one na wszystkie obsługiwane przez nas trasy. Każdy przejazd będzie odbywał się więc w komfortowych warunkach. Docelowo i linii i autobusów ma być dużo więcej - wyjaśnia Pogonowski.


Przeczytaj też:PKP Intercity zakupiło 20 pociągów Pendolino. Będą jeździć na trasie Gdańsk-Kraków-Katowice-Warszawa

Pierwsze tanie autobusy wyjadą na polskie drogi 19 czerwca. Bilety można rezerwować już dziś. Sprawdziliśmy, że autokar na trasie Gdańsk - Warszawa ma kursować 3 razy dziennie (odjazd o 6:50 przyjazd o 13:15, odjazd o 14:50 przyjazd o 21:15, i odjazd o 22:50 przyjazd o 05:15). Ceny poszczególnych kursów są różne w zależności od dnia tygodnia i wyprzedzenia z jakim zarezerwujemy bilet. Jeżeli już dziś zdecydujemy się na przejazd w drugiej połowie lipca to za bilet zapłacimy tylko 5 zł. Przeważnie ceny oscylują jednak w granicach od 10 do 30 zł. Przewoźnik informuje, że do kosztów trzeba doliczyć jeszcze 1 zł opłaty za rezerwację miejsca.

Łącznie przewoźnik będzie obsługiwał 16 miast z Polski. Bezpośrednio z Gdańska będzie można dojechać tylko do Ostródy, lub Warszawy. Jednak wszystkie linie PolskiBus.com będą zaczynały się w stolicy. Z jedną przesiadką będzie można dojechać więc do dowolnego miasta w Polsce, lub za granicę (w ofercie PolskiBus znajdują się takie miasta jak Berlin, Bratysława, Praga i Wiedeń). Kierowcy dzięki nawigacji GPS mają kończyć i zaczynać kursy o tym samym czasie. Dzięki temu pasażerowie nie mają być zmuszeni podczas przesiadki na czekanie w stolicy. Ceny połączeń międzynarodowych także mają być bardzo atrakcyjne. Podróż z Warszawy do Pragi może kosztować od 20 do 95 zł. Jednak tych najtańszych połączeń trzeba chwilę poszukać i zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Souter Holdings, właściciel marki PolskiBus jest firmą, która podobne rozwiązani wprowadzały już w innych krajach. Tanie linie autobusowe działają chociażby w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Przeczytaj także: Od 1 czerwca nowe rozkłady jazdy pociągów

Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ola (gość)

Chcę pojechać z Warszawy do Gdańska z małym pieskiem ,mogę mu wykupić bilet jak dla człowieka,dlaczego muszę tłum się pociągiem ok 10 godzin a do autobusów,zwierzaków nie biorą,przecież to skandal żeby w 21 wieku było tak trudne podróżowanie po Polsce!!!!!!!

Pogrzej Lapsem Kolanka Godzin Kilka (gość)

dziw człowieka bierze, że skoro jest wifi i gniazdka to już zabrakło na standardowe stoliki rozkładane na tyłach foteli żeby nań laptop położyć ...

bbb (gość)

Od jesieni będzie autostrada Gdańsk-Toruń co pozwoli zyskać trochę czasu.
A na siódemce przez Ostródę chyba trwa budowa. Tylko 14km na odcinku Elbląg-Pasłek 2x2 zaraz będzie otwarte.

wars wita was (gość)

,,Firma tłumaczy, że niskie ceny osiąga głównie dzięki obniżonym kosztom dostarczania usługi. Nie musi utrzymywać biur obsługi, kas oraz ich pracowników. Wszystko dokonywane jest automatycznie przez stronę internetową. " Nie musi też utrzymywać tak jak spółki kolejowe zarządów ,rad nadzorczych i armii działaczy związkowych bo każdy semafor i każda zwrotnica ma swój związek zawodowy z czapą etatowych ,,działaczy"