Mądry kierowca przed zimą

Artykuł sponsorowany
Grudzień w tym roku jest łaskawy dla spóźnialskich kierowców i jest jeszcze chwila na odpowiednie przygotowanie samochodu, tak by uniknąć potencjalnych kłopotliwych sytuacji, jak problem z rozruchem czy zamarznięte uszczelki. Jak się się na to przygotować odpowiada nam Jan Hallmann - Dyrektor Zarządzający z Auto Miras.

Pierwsze pytanie dotyczy, chyba najczęściej dającego nam się we znaki silnika zimą a mianowicie diesla. Co robić by się niemiło nie zaskoczyć podczas porannego rozruchu samochodu?
Jan Hallmann (Auto Miras
) – Kluczową sprawą u właścicieli samochodów z tym typem silnika jest troska stan techniczny auta a co za tym idzie sugeruję sprawdzić stan akumulatora, działanie świec żarowych. Wskazany byłby też przegląd układu wtryskowego. Warto też tankować tzw. zimowe paliwo i unikać przypadkowych stacji benzynowych sprzedających ON z niewiadomego źródła.
A co jeśli posiadamy popularną benzynę?
Jan Hallmann (Auto Miras)
– Tutaj jest trochę łatwiej ponieważ silniki benzynowę nie są tak wrażliwe na niskie temperatury jak diesle, chociaż posiadacze takich aut również muszą zadbać o pewne rzeczy. Najczęstsze kłopoty nie wynikają z jakości wlewanego paliwa a raczej z odpowiedniej siły iskry by zapalić mieszankę paliwową. Często przyczyną braku dostatecznej iskry jest słaby akumulator. Jeśli wykluczyliśmy winę akumulatora to wina może leżeć po stronie układu zapłonowego.
A czy jakoś specjalnie samochody zimą muszą traktować użytkownicy z instalacją LPG?
Jan Hallmann (Auto Miras)
– Tutaj zalecam przegląd instalacji połączony z jej regulacją. Jest to niezwykle istotne ze względu na zmianę zawartości tlenu w powietrzu podczas niskich temperatur ale najbardziej istotny czynnik to taki, że zmienia się skład autogazu (zmniejsza się ilość butanu na korzyść propanu). Między innymi dlatego zimą notujemy podwyżki paliwa LPG. Warto także wymienić filtr gazu. Nie jest to droga usługa gdyż ceny oscylują w granicach 20-30 zł. Proponuję też sprawdzić szczelność układu chłodzenia.
A co powinni zrobić wszyscy użytkownicy dróg bez względu na rodzaj tankowanego paliwa?
Jan Hallmann (Auto Miras)
– Najważniejszą czynnością jest wymiana opon na zimowe. Te, posiadające głębszy bieżnik mają większą przyczepność na drodze i znacznie wpływają na nasze bezpieczeństwo.
W tym okresie kierowcy często zaniedbują klimatyzację. Kojarzy się ona z latem. Należy jednak dbać o nią przez cały rok. Jeśli będzie sprawna, podczas niskich temperatur szyby w samochodzie nie będą zaparowane. Gdy do wnętrza pojazdu dostaje się dużo wilgoci, warto wymienić filtr kabinowy.
Istotne jest także sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych
Zimą nie wolno zapominać także o myciu auta. Drogi posypywane są substancjami chemicznymi, które szkodliwie wpływają na karoserię samochodu. Dlatego gdy nie ma mrozu, należy dokładnie wyczyścić pojazd, łącznie z podwoziem, które ma największą styczność z „brudną” nawierzchnią. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelki.
Czy coś jeszcze można dodać?
Jan Hallmann (Auto Miras)
- Kompleksowe przygotowanie naszego pojazdu do zimy wymaga sporych nakładów. Oczywiście warto zlecić większość rzeczy specjalistom, a takich znajdą Państwo w Auto Mirasie. Serdecznie zapraszam

Dziękuję za rozmowę.
WYGRAJ WEEKEND Z PORSCHE, WEŻ UDZIAŁ W KONKURSIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto