Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka z Twierdzą Wisłoujście. Od 1 maja miejsce ponownie otwarte dla mieszkańców i turystów [zdjęcia]

red.
Przemysław Świderski
Zabytkowa twierdza otwiera się ponownie dla turystów oraz mieszkańców. Od 1 maja Twierdza Wisłoujście jest dostępna do zwiedzania. Z okazji otwarcia zaplanowano mnóstwo atrakcji.

Z okazji otwarcia, na terenie Twierdzy Wisłoujście odbywa się szereg atrakcji dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii.

1 maja w godz. 10:00-17:00 Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk zaprezentowało inscenizację „Rok 1734”. Kilkudziesięciu rekonstruktorów i tancerzy zaprezentowało stroje z lat 1701-1740, pokazało wyposażenia kuchni wojskowej - w czym i jak gotowano w XVIII wieku, a także wyposażenie marynarzy z początków XVIII stulecia.

Rekonstruktorzy zaprezentowali publiczności także pokaz musztry, pokaz działania broni czarnoprochowej, pokaz mody z epoki, pokazy tańców z epoki i pokaz mundurów z czasów Polskiej Wojny Sukcesyjnej.

Odwiedzający Twierdzę mogli także zwiedzić nową wystawę plenerową: "Mój Dom, Moja Twierdza".

Atrakcje w kolejnych dniach

W dniach 1-5 maja 2019 r. do Twierdzy będzie można dopłynąć żaglowcem "Baltic Star" od strony Nowego Portu. Żaglowiec Baltic Star odpływać będzie co 30 min z przystanków tramwaju wodnego Nowy Port (nabrzeże zbożowe) - Twierdza Wisłoujście, w przypadku większej ilości chętnych niż miejsc na pokładzie kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością.

Koszt przeprawy w obie strony:
normalny 10 zł;ulgowy 5 zł;przewóz roweru 5 zł/szt.
Koszt przeprawy w jedną stronę:
normalny 6 zł;ulgowy 3 zł;przewóz roweru 3 zł/szt.

2-3 maja, godz. 10-17
Gdańska Rota Mieszczańska zaprezentuje hanzeatycką uliczkę
wraz z prezentacjami rzemieślników:

Od owcy do tkaniny – animatorka prezentuje wyroby wełniane na różnych etapach produkcji. Opowiada o pozyskaniu runa z owcy, czyszczeniu go, gręplowaniu, czesaniu, filcowaniu, przędzeniu, farbowaniu, tkaniu i dzierganiu metodami znanymi w epoce. Odwiedzający mają możliwość spróbowania swoich sił przy części z tych zabiegów.

Szewc – na stanowisku zaprezentowany jest warsztat szewski z przełomu XIV i XV wieku. Liczne narzędzia (szydła, noże, kopyta szewskie, igły, dratwy, wybijaki itp), odpady skórzane, półprodukty oraz gotowe buty czy inne wyroby skórzane. Zainteresowane osoby mają możliwość samemu spróbować pracy ze skórą. Stanowisko jest o tyle ciekawe, że w Gdańsku zachowało się bardzo dużo zabytków skórzanych w bardzo dobrym stanie – co jest ewenementem na skalę nie tylko polską ale i europejską.

Rybak – stanowisko rybaka to głównie gra dla młodszych odkrywców historii. Animator opowiada o życiu codziennym rybaków w tej epoce, prezentuje różne narzędzia służące do połowu ryb i tłumaczy ich zastosowanie. Na stanowisku rozłożone jest kilka drewnianych rybek z haczykami – które można złowić z wykorzystaniem zabawkowych wędek.

Mennica – pod okiem animatora uczestnicy mają możliwość własnoręcznego wybicia replik średniowiecznych monet. Tłumaczone są też ceny i miary jakie obowiązywały w Gdańsku, Polsce i Europie na przełomie XIV i XV wieku. Na stanowisku znajduje się też dawna waga szalkowa i różnego rodzaju monety – na ich przykładzie wyjaśniana będzie ich wartość w wiekach średnich. Koszt wybicia jednej monety to około 2zł. Wybite własnoręcznie monety uczestnicy mogą zabrać ze sobą.

Skryba – animator prezentuje techniki sporządzania pism i uczy uczestników sztuki kaligrafii przyrządami z przełomu XIV i XV wieku. Na stanowisku można odpowiednio przygotowanym gęsim piórem pod czujnym okiem animatora zapisać swoje imię pismem gotyckim i zabrać je ze sobą na pamiątkę.

Warsztat drobnego cieśli – na tym stanowisku wykonywane będą drobne przedmioty z drewna: min. tabliczki woskowe czy grzebyki. Zaprezentowane będą też repliki narzędzi a odwiedzający to stanowisko będą mogli spróbować ich użyć.

Odlewnik - na stanowisku zewnętrznym używane jest palenisko, jeśli pokaz odbywa się w środku to używany jest palnik elektryczny. Animator opowiada o przedmiotach wykonywanych w procesie odlewania (dzwony, działa, klamry, sprzączki, ozdoby, plakietki pielgrzymie, itp.) Podczas prezentacji warsztatu odlewane będą plakietki pielgrzymie i świeckie metodami znanymi w epoce.

4 maja, godz. 10:00-17:00
"Wynajmij Rycerza" zaprezentuje prezentacje strzału z hakownicy, Pokazy walk rycerskich, trening rycerskiego rzemiosła dla dzieci połączony z opowieścią o stanie rycerskim, dzieci biorące udział w rycerskim „w-f” będą pasowane na rycerza, oprócz tego strefa gier i zabaw średniowiecznych

5 maja, godz. 10:00-17:00
Stowarzyszenie Kompania Kaperska stworzy na terenie Twierdzy Wisłoujście przestrzeń, dzięki której odwiedzający będą mogli przenieść się w czasie do 1. połowy XVII wieku.

Członkowie grupy wcielą się w mieszkańców fortu: muszkieterów oraz kobiety pracujące ńa rzecz załogi. Poprzez zaaranżowanie wnętrza kamienicy (dolne pomieszczenie na co dzień udostępnione dla Kompanii Kaperskiej) stworzymy kolejny punkt na trasie zwiedzania obiektu. Goście będą mogli zajrzeć do surowego żołnierskiego lokum i „dotknąć” życia w przeszłości.

POLECAMY:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto