Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mama PLUS czyli matczyna emerytura już w 2019 roku!

red.
Emerytura dla matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci
Emerytura dla matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci pixabay.com
Minimalną emeryturę mają dostać kobiety, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Tak zakłada nowy projekt PiS. Partia rządząca zamierza wprowadzić nowy dodatek socjalny w życie już w przyszłym roku.

„Matczyna emerytura”

Czyli emerytura dla matek, które wychowały 4 dzieci. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dodatku socjalnego, który ma wejść w życie już od nowego roku. Matczyna emerytura to minimalne świadczenie emerytalne dla kobiet, które wychowały co najmniej 4 dzieci.

Projekt emerytur dla matek zakłada przyznanie minimalnej emerytury (1029,80 zł) osobom, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci.

Matczyna emerytura – kolejny punkt w programie socjalnym PiS Premier Mateusz Morawiecki w czasie debaty podkreślał, że polityka partii rządzącej stawia duży nacisk na rozwój różnych programów senioralnych. Przypominał wprowadzony już w życie projekt darmowych leków dla seniorów, obniżenie wieku emerytalnego oraz podniesienie minimalnej emerytury.

Matczyne emerytury potwierdzone przez minister Rafalską Temat matczynych emerytur został poruszony ponownie na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Minister Rafalska zdradziła kilka znaczących szczegółów.

– Celem świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, o których mowa w art. 3, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci – czytamy w projekcie.

Wniosek o matczyną emeryturę

Wniosek o otrzymanie świadczenia emerytalnego ma być nieskomplikowany, dostępny i możliwy do wypełnienia w trakcie kilku minut, jednej wizyty w urzędzie. Wnioski o matczyną emeryturę będzie można składać w odpowiednim organie: ZUS, KRUS. Nie został jeszcze określony konkretny termin, w którym wniosek trzeba złożyć w urzędzie.

Jak napisać wniosek o matczyną emeryturę?

Dane osoby wnioskującej: imię, nazwisko, numer PESEL albo numer paszportu, adres miejsca zamieszkania, adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania; żądanie wnioskodawcy ze wskazaniem konkretnego świadczenia, o które się ubiega czytelny podpis załączniki: akty urodzenia dzieci, oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej, inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia – tutaj spektrum jest szerokie.

Ile kobiet otrzyma matczyną emeryturę?

Ustawa jeszcze nie weszła w życie a resort już tworzy konkretne wyliczenia związane z matczyną emeryturą. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prognozuje, że z programu mogłoby skorzystać ponad 85 tys. osób. Koszt realizacji programu to ok. 727,5 - 900 mln zł rocznie. O świadczenie będą mogły się ubiegać: matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat ojcowie, którzy osiągnęli 65 lat.

Matczyna emerytura szeroko komentowana przez Polaków

W sieci zawrzało już w czerwcu, kiedy program był po raz pierwszy przedstawiony publicznie. Aktualnie trwa dalsza część debaty nad tym czy matczyna emerytura jest potrzebna czy nie, czy program jest sprawiedliwy dla wszystkich obywateli, czy spełni swoje założenia i czy w budżecie znajdą się na nią pieniądze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto