Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masaż niemowlęcia. Lekcja masażu w NZOZ Opieka Rodziny w Tychach

Jolanta Pierończyk
Masaż niemowlęcia w NZOZ Opieka Rodziny w Tychach
Masaż niemowlęcia w NZOZ Opieka Rodziny w Tychach Jolanta Pierończyk
Masaż to sposób na zrelaksowanie niemowlęcia, uspokojenie, ale także poprawienie pracyjego przewodu pokarmowego i układu nerwowego oraz lepsze ukrwienie tkanek. Do tego służy zacieśnianiu więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Jak go wykonać? Pokazała położna Magda Welk z NZOZ Opieka Rodziny w Tychach.

- Zaczynamy masaż od brwi ruchami pociągłymi na boki. Raz-dwa-trzy. Następnie masujemy nosek, potem przechodzimy na okolice ust. Najpierw górna warga, raz-dwa-trzy, potem dolna – raz-dwa-trzy. Na tym kończymy masaż główki i przechodzimy na klatkę piersiową – mówi położna Magda Welk z Opieki Rodziny Barbary Cader w Tychach.
Masaż klatki piersiowej zaczyna się od kolistych, omiatających ruchów dłoni, zahaczając przy tym o barki. Jeśli te ruchy podobają się dziecku, można je wykonać nawet pięć razy. Następnie, ciągle na klatce piersiowej, robimy naprzemiennie iksy: raz jedną ręką, raz drugą – i to traktujemy jako jedno powtórzenie.
Rączki masujemy ruchami albo naprzemiennymi, albo wyżymającymi, zawsze od paszki w stronę dłoni. Jedną rączkę masujemy obiema rękami. Potem masowanie paluszków, każdego z osobna.
- Kończymy kolistym ruchem w zagłębieniu dłoni. Potem przechodzimy na drugą rączkę i postępujemy dokładnie tak samo – mówi położna.
Teraz kolej na brzuszek. Rozpoczynamy od omiatających ruchów w dół, następnie układamy dłonie po jednej i drugiej stronie pępuszka i krążymy wokół brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
- Prawa krąży, lewa dochodzi, prawa krąży, lewa dochodzi – tłumaczy położna. - Następnie układamy palce po jednej stronie brzuszka i każdy palec z osobna wędruje przez cały brzuszek. Podczas masażu mówimy do dziecka, opowiadamy coś, uśmiechamy się. Chodzi bowiem o rozluźnienie, wyciszenie naszego malucha.
Potem przychodzi kolej na 3-etapowe ruchy wokół pępka: w górę, w bok, w dół; w górę, w bok, w dół… - Na koniec masażu brzuszka przyginamy nóżki dziecka do brzuszka i liczymy: raz-dwa-trzy-cztery-pięć i puszczamy. Chwilę czekamy i jeszcze raz przyginamy nóżki, licząc do pięciu. Powtarzamy trzy razy.
Same nóżki masujemy dokładnie jak rączki, czyli albo naprzemiennymi ruchami dłoni, albo ruchami wyżymającymi, od pachwiny do stopy. Następnie - masaż każdego paluszka z osobna. I kończymy na środku stopy kolistym ruchem.
- Jak mamy wymasowany przód, to masujemy tył. Bierzemy naszego malucha, przekładamy przez nasze udo, układamy dłonie na szyi i naprzemiennymi ruchami podążamy w kierunki pośladków – mówi Magda Welk.
Następnie łączymy dwa palce jak przy zgłoszeniu się do odpowiedzi i od szyi do pośladków, wzdłuż kręgosłupa, wykonujemy koliste ruchy.
- Kończymy delikatnym szmeraniem po pleckach, żeby dziecko wiedziało, że na dziś przyjemności koniec – mówi położna.
Lekcje masażu są bezpłatne, organizowane są okazjonalnie, ale zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. I bardzo dobrze, bo korzyści masażu są ogromne.
- Po pierwsze jest to przyjemność. Dzieci uwielbiają być dotykane, masowane, głaskane, ugniatane. Po drugie – jest to okazja do wzmocnienia więzi z dzieckiem, po trzecie masaż poprawia ukrwienie tkanek, pracę układów nerwowego i trawiennego (łagodzi kolki) – tłumaczy położna. – Masaż doskonale się sprawdza, kiedy dziecko jest niespokojne, ma problem z zaśnięciem. Działa bowiem relaksująco.
Do masażu warto użyć mleczka czy oliwki, żeby wytworzyć przyjemny poślizg.
Pełny masaż trwa od 15 do 20 minut, każdy ruch powtarza się 3-5 razy. Położna podkreśla, że masaż nie powinien być traktowany jako kolejna czynność pielęgnacyjna, którą trzeba przy dziecku wykonać. Przy masażu najważniejsze jest, by wszystko odbyło się spokojnie, powoli, niespiesznie. Można włączyć cichutką muzyczkę relaksacyjną. Chodzi o to, by samemu się wyciszyć i uspokoić, rozluźnić, zrelaksować dziecko.
Pełny masaż można wykonywać, kiedy niemowlę ma dwa miesiące, natomiast od pierwszych dni warto go do tego przyzwyczajać, wykonując pewne elementy podczas zwykłych czynności pielęgnacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto