Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku podała wyniki matur 2017 na Pomorzu. Zdało 78% maturzystów. Największe problemy sprawiła jak zwykle... matematyka.

Aktualizacja godz. 12.25

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku podała wyniki tegorocznych matur z podziałem na powiaty. Najlepiej wypadła Gdynia, gdzie egzamin dojrzałości zdało 83 proc. abiturientów. Absolwenci gdyńskich szkół gimnazjalnych średnio zdobyli z matematyki 61 proc. Przedmiot ten zdało 86 proc. z nich. Lepiej poszedł im język polski - zdało go 97 proc. Uzyskali średnio 57 proc.

Matury najgorzej wypadły w powiecie nowodworskim. Ogólnie zdało je 62 proc. z języka polskiego 92 proc., a z matematyki 74 proc.

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni:

- Wysokie wyniki egzaminu maturalnego w Gdyni są przede wszystkim zasługą uczniów ale też wysoko wykwalifikowanej, zaangażowanej w swoją pracę kadry nauczycielskiej.

Tak imponujące wyniki są również potwierdzeniem wysokiej jakości pracy szkół, a harmonijna i efektywna współpraca wszystkich osób biorących udział w procesie edukacyjnym, po raz kolejny zaowocowała sukcesem gdyńskiej oświaty.

Barbara Ogrodowska, Wicestarosta Nowodworski:

- W naszym liceum zdawalność jest na poziomie 76 proc., natomiast w technikum 49. Ten wynik nas bardzo martwi, tym bardziej, że jako organ prowadzący staramy się ze wszech miar wspierać nasze palcówki. Pozyskujemy i przeznaczamy duże środki na zajęcia dodatkowe w naszych szkołach.

Niemniej jednak spotkamy się z dyrektorkami obu placówek, by omówić przyczyny takiego, a nie innego wyniku.

Wicestarosta dodaje też: - Wyniki dotyczą małej populacji, przez co wynik każdego ucznia ma duży wpływ na ogólny rezultat powiatu. Mam nadzieję, że ta zdawalność się poprawi po egzaminach poprawkowych.

Aktualizacja

- Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2017 roku przystąpiło 14 848 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - informuje Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Spośród tegorocznych absolwentów, którzy przystąpili do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w maju 2017, egzamin zdało 78 proc.

Matura 2017 - wyniki egzaminuPomorskie rezultaty są porównywalne do ogólnopolskich (78,5 proc. zdawalności). Dyrektor OKE tłumaczy jednak, że 0.5 proc. mieści się w granicach błędu statystycznego, dlatego można powiedzieć, że Pomorzanom poszło dokładnie tak samo, jak ich rówieśnikom z innych województw.

Na Pomorzu matura najlepiej poszła absolwentom liceów ogólnokształcących. Tam zdawalność wyniosła 84 proc. Znacznie słabiej wypadła w technikach, gdzie oblał ja co trzeci uczeń.

Wyniki matury 2017 z matematykiTradycyjnie już największym pogromcą maturzystów okazała się matematyka. Wśród tegorocznych abiturientów zdało ją 84 proc. Średni wynik, jaki osiągnęli na poziomie podstawowym to 54 proc., a na poziomie rozszerzonym 38 proc.

- Język polski zdało 97 proc. zdających w województwie pomorskim. Średni wynik, jaki uzyskali na poziomie podstawowym to 56 proc., a na poziomie rozszerzonym 47 proc. - informuje Irena Łaguna.

Całkiem dobrze poszedł też język angielski. Pozytywnym wynikiem pochwalić może się 94 proc. tegorocznych zdających. Średnio "na podstawie" uzyskali 73 proc., a "na rozszerzeniu"60 proc.

Poprawkowe matury w sierpniuCo ważne, zdecydowana większość tych, którym w tym roku powinęła się noga na egzaminach dojrzałości, ma prawo do sierpniowej poprawki, bo zawaliła jedynie jeden przedmiot. Takie prawo przysługuje 15 proc. abiturientów.
Aby z niego skorzystać, trzeba w ciągu siedmiu dni złożyć wniosek o przystąpienie do sesji poprawkowej w sierpniu. Deklarację składa się w swojej szkole.

- Sesja poprawkowa jest prawem, a nie obowiązkiem. Oznacza to, że tylko jeśli abiturient zgłosi chęć podejścia do egzaminu poprawkowego, przygotujemy i przekażmy arkusz do jego szkoły macierzystej - tłumaczy dyrektor OKE.

Dopiero za rok ponownie do matury może podejść 7 proc. tegorocznych zdających, którzy zawalili więcej niż jeden przedmiot.

Gdzie sprawdzić wyniki matur 2017?Sami maturzyści dobry wynik wystawili Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

- Już chwilę po północy weszłam na serwis OKE i sprawdziłam swoje wyniki. Choć nauczyciele straszyli nas, że serwis może się zawiesić, bo na raz będzie z niego korzystało tysiące osób, to nie było żadnych problemów - mówi Ela z Sopotu. - Niestety spodziewałam się, że pójdzie mi lepiej, a jestem zawiedziona. Szczególnie wynikiem z angielskiego. Cóż... może za rok spróbuję jeszcze raz.

Szkoły ponadgimnazjalne dziś rozdają swoim absolwentom świadectwa dojrzałości. Jeśli jednak któryś z nich nie ma ochoty odbierać go w tym samym czasie co jego rówieśnicy, może się po nie zgłosić nawet wiele dni później.

Wyniki można sprawdzać też przez internet.
- Aby to zrobić maturzysta powinien wejść na stronę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, wybrać zakładkę "Serwis OKE", następnie "Dla uczniów". Tam pojawi się pole do wpisania swojego loginu oraz hasła - tłumaczy Irena Łaguna, dyrektor OKE w Gdańsku.

Jak gwiazdy wspominają swoją maturę?Matura 2016

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Mirek (gość)

Niech dyrektorzy i nauczyciele szkół wezmą się za pracę w swoich placówkach a nie zajmują się inną działalnością . Siedzą dyrektorzy w radach gmin zamiast zajć się szkołami. Wszystkich srok za ogon nie można trzymać. Poziom nauki spada z roku na rok, może jeszcze więcej wolnego nauczycielom dać, bo w całym roku to pracują już tylko 8 miiesięcy? Ciągle wolne i wolne, Wakacje , święta, ferie, egzaminy, długie wekendy, wycieczki itp itd . A jak nauczyciel zachoruje to dzieci do domu dyretor odsyła. Kiedy te dzieciaki mają opanować program . Może ktoś zajmie się tym ! Wycieczki też nauczyciele powinni robić na koniec roku kiedy dzieci się nie uczą, a nie w czasie nauki !

hipokryzja lemingów (gość)

Rezydent dużego portowego miasta kilku mieszkań nie może się doliczyć, a wy śmiecie wytykać młodzieży matmę?

wnerwiona matka syna jedynego (gość)

21,5% robiło co chciało ciało i się za rok drugi, matury doczekało. ot co. teraz ni to zawodówka ni to liceum. teraz za fioletowy patrol będą służyć.

filozofija (gość)

Matma źle poszła? A później dziwić się że oszust jeden z drugim, lemingów kosi na miliony i traktuje za frajer. Uczyć się owieczki, bo głupio jest głupim żyć i głupim umierać.