Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matylda zaprasza do swojego ogrodu w gdańskim ZOO. Najmłodsi będą mogli poznać świat roślin

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Gdański Ogród Zoologiczny, materiały prasowe
Wiele współczesnych dzieci nie ma pojęcia, w jaki sposób hoduje się warzywa i owoce. W supermarketach coraz częściej można spotkać się z poporcjowanymi i umytymi owocami w opakowaniach foliowych, które można spożyć bez zbędnych ceregieli. By uświadomić najmłodszym, jak wygląda prawdziwy świat roślin, warto zabrać je do Ogrodu Matyldy, który 19 lipca otworzył swoje podwoje dla zwiedzających.

Wszystkich zainteresowanych poznawaniem bioróżnorodności naszego świata bez wątpienia zainteresuje nowe miejsce, które powstało w oliwskim ZOO. Naprzeciwko wybiegów rysi i żbików swoje podwoje otworzył dydaktyczny Ogród Matyldy. To pomysł gdańskiej fundraiserki Anny Jędrzejewskiej. Rodziny, grupy szkolne i wszyscy zainteresowani będą mogli obserwować tu całoroczną wegetację roślin.

Jedzenie nie bierze się z marketu

– Cały projekt ma przybliżyć dzieciom pochodzenie żywności - tłumaczy pomysłodawczyni. - Jedzenie nie bierze się z marketu, tylko z pola, łąki, działki - po prostu z ziemi. Czynny udział dzieci w lekkich pracach ogrodniczych ukaże im trud, jaki trzeba włożyć aby wyrosła roślina, którą potem można zjeść. Doświadczenie różnorodności, spersonalizowane małe stworzenia, jak żaby czy bąki w ogrodzie, rozwiną dziecięcą kreatywność, wyobraźnię. Smakowanie, wąchanie, dotykanie różnych roślin pobudzi ich zmysły, ubogaci w nowe, nieznane dotąd doświadczenia. Nie ma nic piękniejszego niż uczestniczenie w tak bogatym, w roślinność czy zwierzęta, świecie i świadomość, że my jesteśmy jego częścią.

W ogrodzie znalazło się ponad dwadzieścia skrzyń, w których rosną różnorodne warzywa i owoce. Każda z nich jest oznaczona barwnymi tabliczkami, które ułatwią najmłodszym rozpoznanie nasadzeń. Wśród nich odnajdą pachnące zioła i warzywa, takie jak ziemniaki, buraki, papryka, kalarepa i bakłażan. W całorocznych szklarniach można obserwować nie tylko wzrost pomidorów, ale także egzotycznych roślin, np. krzewów herbacianych i kawowców.

U Matyldy znajdziemy także mini sad wraz z kilkoma drzewkami owocowymi oraz oczko wodne, na którego brzegach rośnie jadalny tatarak. Wśród wodnych bylin mieszka żaba Helena.

- Naszą najważniejszą rolą, jako ogrodu zoologicznego, jest ochrona bioróżnorodności i edukacja - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Nasze ZOO jest domem dla ponad 1000 zwierząt, blisko 200 gatunków zagrożonych wyginięciem w środowisku naturalnym. Pamiętajmy, że natura to nie tylko fauna, ale i flora. Chronimy również rośliny – możecie Państwo u nas zobaczyć rzadkie okazy, takie jak metasekwoje, tulipanowce, begonie czy perukowce. A dzięki Ogrodowi Matyldy goście będą mogli zobaczyć jak wygląda proces sadzenia, wzrastania i zbierania ziół, warzyw i owoców.

Tę nową część gdańskiego ogrodu zoologicznego można odwiedzać codziennie, w godzinach 10:00 – 16:00 do końca sezonu, po nabyciu wejściówki do ZOO.

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto