Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Męczące chrapanie

Mariola Marklowska
Chrapanie to przede wszystkim męski problem — szacuje się, że dotyka ok. 70 proc. mężczyzn. Nie znaczy to jednak, że kobiety nie mają z nim kłopotów.

Chrapanie to przede wszystkim męski problem — szacuje się, że dotyka ok. 70 proc. mężczyzn. Nie znaczy to jednak, że kobiety nie mają z nim kłopotów.


Denerwujące dźwięki

Zgodnie z definicją, chrapanie to efekt drgania wiotkiej części podniebienia i języczka. Jego przyczyną jest częściowa niedrożność górnych dróg oddechowych między nosem a krtanią. Przeszkodą dla wydychanego powietrza mogą być m.in.:
• przerośnięte migdałki
• tzw. trzeci migdał
• skrzywienie przegrody nosa
• polipy nosa
• niedorozwój żuchwy.
W czasie snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego. Przy ułożeniu ciała na plecach język cofa się do tyłu, usta się otwierają i dochodzi do zwężenia kanału gardła. Zmniejsza się liczba wdechów, co powoduje zaburzenia oddechowe.

Zwężenie kanału gardła powoduje, że powietrze przeciska się trudniej do płuc, wiruje i wywołuje charakterystyczny efekt akustyczny. Wyniki badań dowodzą, że wystarczy hałas o natężeniu 30 decybeli, by przerwać czyjś sen, tymczasem głośność chrapania może dochodzić niekiedy nawet do 70 decybeli. Irytujące dźwięki wydobywające się z ust chrapiącego można śmiało porównać z warkotem silnika traktora lub młoda pneumatycznego!

Kłopoty z pamięcią

Chrapanie to nie tylko głośne dźwięki, które przerywają sen zarówno chrapiącemu, jak i jego domownikom. Może być ono niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ podczas chrapania organizm jest gorzej dotleniany. Poza tym po przebudzeniu osoba chrapiąca czuje się często osłabiona i przygnębiona, ma bóle głowy. Chrapanie może być również przyczyną kłopotów z zapamiętywaniem i koncentracją, nadmiernej senności, osłabienia potencji, depresji i różnorakich zaburzeń ze strony układu krążenia, np. przerostu prawej komory serca czy nadciśnienia.


Groźny bezdech

Głośne chrapanie często łączy się z bezdechem. Zwiotczałe mięśnie gardła, podniebienia miękkiego i łuków podniebiennych zapadają się tak głęboko, że w fazie wdechu zamykają dopływ powietrza do płuc. Zwykle takie przerwy w dopływie powietrza są krótkotrwałe, ale mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Częste i długotrwałe okresy bezdechów mogą doprowadzić do niewydolności oddechowej, gwałtownego spadku poziomu tlenu we krwi i niedotlenienia mózgu. W czasie bezdechu może dojść do niebezpiecznego podwyższenia ciśnienia krwi i zaburzeń pracy serca.


Walcz z nadwagą

W większości przypadków chrapanie nie wymaga leczenia, poza przypadkami, kiedy towarzyszą mu bezdechy. Zwykle wystarczy ograniczyć ilość wypijanego alkoholu, rzucić palenie i pozbyć się zbędnych kilogramów. Skuteczna może być również zmiana pozycji ciała z leżenia — zamiast leżeć na wznak chrapiący powinien się kłaść na boku.

Na rynku pojawiły się również preparaty (np. Snoreeze, Datong) produkowane na bazie naturalnych olejków eterycznych i witamin, które należy stosować przed zaśnięciem. Jeśli nie zlikwidują zupełnie chrapania, to przynajmniej obniżą jego natężenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto