Jeszcze w tym roku w Gdańsku ruszy system samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, które wypożyczać będą mogli wszyscy mieszkańcy przez całą dobę.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Rowery publiczne, które można wypożyczyć za niewielką opłatą o każdej porze dnia i nocy, by szybko przejechać z jednej części miasta do innej, z powodzeniem funkcjonują już w wielu miastach Europy - informuje Michał Piotrowski z gdańskiego magistratu. - W Polsce rowery publiczne pojawiły się już w Krakowie.

1200 rowerów w Gdańsku i Sopocie

Jeszcze w tym roku podobny system pojawi się w Gdańsku i Sopocie. Wdroży i sfinansuje go firma Trójmiejski Rower Miejski, która będzie go także obsługiwać. Jednoślady będą dla niej generować zyski z reklam.

W 2011 roku w Gdańsku pojawi się tysiąc rowerów, a w Sopocie dwieście. Pojazdy rozlokowane będą w stacjach dokujących, w Gdańsku między Śródmieściem, a Wrzeszczem. Będzie można je znaleźć m.in. przy przystankach Szybkiej Kolei Miejskiej i przy centrach handlowych.

Jak będą wyglądały rowery?

- Rower publiczny nie tylko jest wygodną alternatywą dla mieszkańców i turystów, którzy na co dzień grzęzną w korkach, ale również ekologicznym i tanim środkiem lokomocji - dodaje Piotrowski.

Jeszcze nie wiadomo, w jakich rowery będą barwach. Jednak przygotują je... sami mieszkańcy. Projekt Civitas Mimosa przygotuje konkurs plastyczny dla mieszkańców Trójmiasta, który je wyłoni.

Parking w Sopocie, stojaki w Gdańsku

Przypomnijmy, że w 2011 roku w Sopocie mają powstać parkingi rowerowe typu park and ride, które znajdą się przy przystanku SKM Sopot Wyścigi i Sopot Główny. Przy czym, ta druga lokalizacja powstanie dopiero przy okazji remontu dworca. Oba parkingi będą całkowicie zadaszone i całodobowo monitorowane.

Z kolei w Gdańsku powstały stojaki na rowery, do których każdy będzie mógł przyczepić swój pojazd. Łącznie pojawiło i pojawi się ich 700.

Zobacz też:7 nadziei Trójmiasta - zagłosuj na najlepszą kandydaturę!7 nadziei Trójmiasta | Wygraj 500 zł | Wyciągi i stoki narciarskie | Open'er 2011 | Matura 2011 | Próbny egzamin gimnazjalny | Lodowiska w Trójmieście


Komentarze (17)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

sm (gość)

hahaha.... mamy 2014 rok a rowerow w gdansku jak nie bylo, tak i nie ma. brawo prezydent, brawo rada! natomiast koszty wypozyczenia dla turysty w sopocie to jakas paranoja. 8zl za 1h bez zadnych abo maja zachecic turystow do odstawienia auta? dobry zart.

j99 (gość)

czy Pan Prezydent odśnieży drogi rowerowe?. A gdy będą rozsiane te rowery to czy Pan Prezydent odśnieży drogi rowerowe?

Artur P. (gość)

Enfin!. Popieram oby jak najszybciej! Mam tylko nadzieję że kolor, nie bedzie taki jak na zdjęciu tylko jakiś bardziej sensowny, bo bez kitu, obiach takim czymś jechać! Masakra!

Świetnie!. Wszędzie w Europie są takie wypożyczalnie - w końcu zawita również do Gdańska :) Oby od razu ich nie rozkradli!

ten tu (gość)

na Konopkę to można zawsze liczyć :). zawsze niemądrym postem rozbawi :)
gdzie "wszędzie w Europie? czyli niby gdzie?

mechanik (gość)

serwis. ciekawe za co będą serwisowane.....podejrzewam,że nie wszyscy mieszkańcy będą szczęśliwi,że ich podatki idą na serwis rowerów ....a to jednak trochę kosztuje

mms (gość)

zabezpieczenia. Niedawno rozmawiałam ze starszym panem jeżdżącym na rowerze, na którym bałabym się pojechać ;) i pan mówił, że wciąż próbują mu go ukraść i kilka zabezpieczeń już mu rozwalili złomiarze. Oby zabezpieczenia miały na uwadze polską specyfikę, bo pomysł godny zrealizowania :)

ten tu (gość)

@mechanik. przeczytaj to powoli jeszcze raz, może załapiesz:
"Wdroży i sfinansuje go firma Trójmiejski Rower Miejski, która będzie go także obsługiwać. Jednoślady będą dla niej generować zyski z reklam. "
I jak?

Piotrowski (gość)

przedstawiciele firmy zapewniają. że są to rowery mocno wandaloodporne - nawet opony trudno w nich przebić. widziałem takie rowery w Berlinie - niektóre są mocno "używane" ale nadal działają.

Piotrowski (gość)

z czasem będą rozsiane . a rowerów nie ukradną, bo po pierwsze żeby odpiąć ze stacji dokującej, trzeba będzie użyć karty płatniczej, a po drugie taki rower jest charakterystyczny bardzo. na części też nie rozbierzesz, bo są specjalnie takie, żeby nie pasowały do innych rowerów.

Patryk Siedliński

kradzeże. ja bym się bał raczej dewastacji, bo faktycznie taki rower ciężko będzie ukraść :)

me (gość)

między Śródmieściem a Wrzeszczem. i tylko tam? :/ trochę bez sensu, takie stacje powinny być rozsiane po całym mieście