Za parę dni nie wychodząc z domu będziemy mogli zapłacić kartą za doładowanie lub zakup biletu metropolitalnego

Za parę dni nie wychodząc z domu będziemy mogli zapłacić kartą za doładowanie lub zakup biletu metropolitalnego. Nie będzie trzeba stać w koszmarnych kolejkach do kas. (© Fot. G. Mehring)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W punktach obsługi klienta nie można zapłacić za miesięczny bilet metropolitalny kartą płatniczą, a jedynie gotówką. To się na razie nie zmieni, ale... za parę dni ten sam bilet będzie można kupić lub doładować przez internet.

Zakup miesięcznych biletów metropolitalnych to obecnie wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Dlaczego nie możemy płacić za nie kartą?

- Ze względów formalno-prawnych - mówi Hubert Kołodziejski przewodniczący Zarządu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. - Na obszarze całej metropolii, korzystamy z komunalnych punktów sprzedaży biletów, gdzie jest zwykle jeden terminal na karty. Trzeba byłoby wprowadzić drugi, bo pieniądze muszą wpływać na inne konto. Tymczasem, sprzedaż biletów metropolitalnych jest jeszcze stosunkowo niewielka (ok. 10 proc.), aby pokrywać dodatkowe koszty. Ktoś przecież musi zapłacić za sprzęt, obsługę i prowizję za terminal. Nawet jeśli te dwa pierwsze elementy mielibyśmy za darmo, to ktoś musiałby zapłacić prowizję. A jest ona spora, bo proporcjonalna od obrotu. Podam przykład, jeśli przychody z biletów gdańskiej komunikacji wynoszą ok. 100 mln zł to obsłużenie wszystkich transakcji realizowanych kartami płatniczymi przy prowizji sięgającej do 1,5 proc. oznaczałoby utratę 1,5 mln zł na prowizję. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę, że biorąc pod uwagę oczekiwania klientów, wprowadzenie możliwości płacenia kartą jest niezbędne.

Bilet na ZKM w Gdańsku można kupić przez komórkę lub z biletomatu

Metropolitalny Związek Komunikacyjny ZG nie powiedział ostatniego słowa w sprawie.

- Do tematu trzeba będzie wrócić - mówi Hubert Kołodziejski - i to pewnie szybko. Kiedy? Kiedy dojdzie do pełnej integracji komunikacji, a na razie - na otarcie łez - za parę dni wprowadzona zostanie sprzedaż biletów metropolitalnych za pomocą internetu. Wtedy, nie wychodząc z domu będziemy mogli zapłacić również kartą za doładowanie biletu. To znacznie ułatwi i - na co liczymy - upowszechni zakup biletów metropolitalnych.

Kłopoty ze sprzedażą biletów przez internet na PKP

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Marcin (gość)

Dlaczego biletów papierowych metropolitalnych nie można kupić u kierowcy lub w kiosku? Niech Pan Hubert Kołodziejski zajmie się dystrybucją biletów metropolitalnych, które są w ofercie już od kilku lat bo jak na razie dystrybucja i ilość punktów sprzedaży tych biletów np 24 godzinnych jest cały czas mizerna.

pasazer (gość) (giez)

Jak chodzi o organizacje KM to Gdańsk tkwi w głębokiej komunie. Bilety jedynie miesięczne i to takie, na które trzeba składać wnioski... Zobaczcie na stronach innych miast, Poznania, Warszawy, Krakowa. Tygodniowe, 3dniowe, 10dniowe, turystyczne, kwartalne, do wyboru, do koloru. U nas coraz gorzej, zamiast zwiększać możlwości, to jeszcze ograniczają (likwidacja biletu na kilka przystanków). O możliwościach kupna biletu - nie wspomne. Turystyczne miasto, organizator Euro 2012, kandydat do europejskiej stolicy kultury... Tymczasem do niedawna nie były oznaczone przystanki, a system informacji pasażerskiej - standard już nawet w małych miasteczkach - w Gdańsku nie do przeskoczenia.

giez (gość)

dlaczego nie moge kupic dowolnego rodzaju biletu w wiekszosci kioskow? W Wawie juz prawie 10lat temu bylo to mozliwe. Zeby kupic miesieczny bilet kodowany na karcie poszedlem do pierwszego lepszego kiosku gdzie dostalem karte miejska za 5zl (bez zadnych wnioskow i zdjec) na ktorej moge zakodowac dowolny bilet. Czy nie mozna tak samo? W 3miescie trzeba skladac podanie o bilet! Wyobrazacie to sobie? PODANIE o bilet!