Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania dla studentów: A kto by się tam na stancji męczył

Redakcja
Dwie osoby w pokoju, dostęp do Internetu, dobra lokalizacja – za 499 zł miesięcznie. Takie oczekiwania wobec mieszkań mają studenci w Polsce.

Dowiedz się, gdzie mieszkają studenci w Lublinie:

Stancje w Lublinie tańsze i wygodniejsze: Zobacz ceny stancji dla uczniów i studentów

Akademiki w Lublinie: Budowa domów studenckich przy Chodźki dobiega końca

Lublin: Studenci poszukują stancji. A ceny idą w górę


Do lamusa odchodzi instytucja stancji – wynika z badania przeprowadzonego w ramach akcji edukacyjnej „Wynajmuj bezpiecznie” przez serwis szybko.pl.


Zaledwie 10 proc. studentów, którzy muszą zdecydować o formie najmu, będzie szukała stancji.

Stancja cieszy się opinią najtańszej formy najmu. Koszty kształtują się od 330–340 złotych w Rzeszowie i Częstochowie do ponad 600 w Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Warszawie. W rezultacie, może okazać się, że wynajęcie mieszkania wspólnie z grupą znajomych będzie tańsze niż wynajem stancji, a komfort i swoboda życia zdecydowanie większa.

Taką tendencję potwierdzają odpowiedzi na kolejne pytania ankiety. Największa grupa – 43 proc. ankietowanych – szuka mieszkania wspólnie ze znajomymi, a kolejne 21 proc. będzie się starało znaleźć pokój w mieszkaniu wynajętym przez studentów. Ponad 25 proc. studentów zdecyduje się na samodzielne wynajęcie mieszkania.

Po pierwsze - cena, po drugie - Internet

Nie jest zaskoczeniem fakt, że 80 proc. studentów za kluczowy czynnik wpływający na decyzję o wynajmie konkretnego mieszkania wskazuje cenę. Zaskakująca jest natomiast cecha mieszkania, która znalazła się na drugim miejscu studenckich preferencji. Od lokalizacji ważniejszy okazał się mianowicie dostęp do Internetu. Internet wygrywa też ze standardem mieszkania, jego wyposażeniem, umeblowaniem.

Gdzie mieszkają studenci?

Wbrew obiegowym opiniom studenci nie koczują po kilka osób w jednym pokoju. 55 proc. deklaruje, że będzie mieszkało samodzielnie bądź z tylko jedną osobą 18 proc. twierdzi, że zamieszka w grupie 3-osobowej, a kolejne 21 proc. zamierza wynajmować mieszkanie we czwórkę. Oznacza to, że 94 proc. studentów wynajmując mieszkania zmieści się, jeśli chodzi o liczbę osób w gospodarstwie domowym, w standardowym polskim modelu 2+2=4.

Zaledwie 2 proc. studentów zadeklarowało, że będzie mieszkać w dużej grupie, 6-osobowej lub większej.
Autor tekstu: (hap)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto