Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mineralny zawrót głowy. Sprawdź, jaką wodę wybrać?

Kinga Czernichowska
Jaką wodę wybrać?
Jaką wodę wybrać? 123RF
Wchodzimy do supermarketu, spoglądamy na sklepowe półki i mamy pustkę w głowie. Którą butelkę wody wybrać? Czy wziąć pod uwagę skład, a może cieszące się uznaniem ośrodki zdrowia, na które powołują się producenci poszczególnych wód mineralnych? 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody.

Pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, to pytanie o rodzaj wody: źródlana, mineralizowana czy mineralna.

- W handlu stosuje się prosty podział na wody źródlane i wody mineralne, przy czym zarówno do jednych jak i do drugich producenci stosują, wcześniej ustanowione w różnych okresach urzędowe kryteria. Dlatego w supermarketach można natknąć się na wody źródlane średniozmineralizowane, jak też wody mineralne niskozmineralizowane - mówi Tadeusz Wojtaszek, ekspert Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. Juliana Aleksandrowicza. - Do tego dochodzi jeszcze niezbyt uczciwa reklama, która wmawia konsumentom przeróżne wyimaginowane walory wody. Jedni piszą, że ich woda jest wspaniała, bo ma dużo składników mineralnych, inni, że nie ma tych składników i konsument jest tak kompletnie zdezorientowany, że zazwyczaj wybiera tę najtańsza. Nie powinniśmy jednak podchodzić w ten sposób do kupowania wody, bo ma ona przede wszystkim służyć zdrowiu.

W procesie produkcji wód butelkowanych obowiązuje podział na trzy rodzaje wód, a zatem: wody niskozmineralizowane zawierają poniżej 500 mg/l składników mineralnych, wody średniozmineralizowane od 500 do 1500 mg/l, zaś wysokozmineralizowane powyżej 1500 mg/l.

Przy takim zróżnicowaniu łatwo się pogubić. Tadeusz Wojtaszek zwraca jednak uwagę na to, by zwracać uwagę na skład. Ten musi być dokładnie opisany na etykiecie. Chodzi przede wszystkim o to, by wybrać taką wodę, w której składniki mineralne występują w odpowiedniej ilości, by mieć wartość dla naszego organizmu.

Najlepszym wyborem będzie zatem woda mineralna wydobywana z głębi ziemi. Głębokość źródła to jedna z informacji, którą można znaleźć na etykiecie. I tak na przykład woda źródlana Primavera wydobywana jest ze źródła na głębokości 473 metrów. Powstaje pytanie, czy to mało, czy dużo albo inaczej: dobrze czy źle? Na polskim rynku są wody mineralne wydobywane z odwiertu na poziomie od 670 do 935 metrów (np. Kryniczanka). Ale można wymienić i takie, których źródła znajdują się na poziomie 88 metrów. Głębokość źródła powinna być jednak sprawą drugorzędną.

Dużo większą rolę odgrywają zawarte w wodzie składniki mineralne. W wodzie może ich być nawet 70, nas jednak powinno interesować tylko 10: magnez, wapń, wodorowęglany, chlorki, sód, siarczany, fluorki, jodki, żelazo oraz dwutlenek węgla. Co z potasem, cynkiem, miedzią, manganem czy bromem? Te występują w tak niewielkich ilościach, że praktycznie nie mają one znaczenia.

- Kiedyś jechałem pociągiem i współpasażer chwalił się, że ma serce jak "dzwon", bo pije wodę z potasem. Zapytałem go, jaka to woda. Kiedy wymienił jej nazwę, powiedziałem mu, że w takim razie musi żyć tysiąc lat. Ucieszył się, ale też zdziwił i zapytał: a to dlaczego? Odpowiedziałem mu wtedy, że musiałby pić tę wodę tysiąc lat. Wymieniona przez niego woda miała w jednym litrze około 15 mg potasu. Przy dziennym zapotrzebowaniu na potas, które wynosi 3000 mg, pijąc tę wodę, zaspokajamy zaledwie 1 proc. normy. Wody mineralne nie mają większej ilości potasu, bo zawierają go tylko od kilku do kilkudziesięciu miligramów na litr, dlatego nie bierze się pod uwagę wody w uzupełnianiu tego pierwiastka w pożywieniu, bo potrzeba go nam około 3000 mg dziennie - opowiada Tadeusz Wojtaszek.

Składniki mineralne zawarte w wodzie będą miały wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu tylko wtedy, gdy ich ilość jest nie mniejsza niż 15 proc. zalecanego dziennego zapotrzebowania. Wiele też zależy, na uzupełnianiu jakich składników chcemy się skoncentrować najbardziej.

Dzienne zapotrzebowanie na podstawowe składniki mineralne

potas: 3000 mg dziennie
magnez: 320 mg (kobiety), 420 mg (mężczyźni)
wapń: 1000 mg
żelazo: 10 -15 mg (mężczyźni), 18 mg (kobiety)

- Spośród naturalnych wód mineralnych znajdujących się obecnie na rynku, do wód zawierających duże ilości magnezu i wapnia należą te z obszaru Beskidu Sądeckiego: rejonu Muszyny, Piwnicznej i Krynicy oraz Kotliny Kłodzkiej. Tak się składa, że wody te mają też dużą zawartość wodorowęglanów - wyjaśnia Tadeusz Wojtaszek. - Wody o zwiększonej ilości soli (chlorku sodu) pochodzą z Kujaw i Doliny Nidy, natomiast o podwyższonej zawartości magnezu, wapnia i siarczanów - z okolic Krakowa. W celu uzupełnienia zawartości składników mineralnych w diecie można też sięgnąć po tzw. „wody stołowe”, które produkowane są z naturalnych wód źródlanych i wzbogacane w składniki mineralne, przede wszystkim w magnez i wapń.

Niedobór tych składników mineralnych prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Magnez pozwala na utrzymywanie równowagi elektrolitycznej w organizmie. Jego niedobór powoduje, że ta równowaga zostaje zachwiana. Z kolei niedobór wapnia może skutkować osteoporozą. Nic jednak nie zastąpi dobrze przygotowanej diety, bogatej w wartości odżywcze.

Redakcyjny przegląd wód butelkowanych. Wapń w mg/l wody w jonach (zestawienie zawiera wybrane wody mineralne i źródlane dostępne w supermarketach)

Staropolanka
wapń: 319

Muszynianka
wapń: 220

Źródła Muszyny
wapń: 189,7

Cisowianka
wapń: 130,3

Nestle Pure Life Aquarel
wapń: 115,2

Nałęczowianka
wapń: 114,2

Kinga Pienińska
wapń: 86,97

Wojcieszowianka
wapń: 78,16

Jurajska
wapń: 66,1

Primavera (woda źródlana):
wapń: 48,10

Mama i ja (woda źródlana)
wapń: 44,4

Magnesia
wapń: 37,40

Redakcyjny przegląd wód butelkowanych. Magnez w mg/l wody w jonach (zestawienie zawiera wybrane wody mineralne i źródlane dostępne w supermarketach)

Magnesia
magnez: 170

Muszynianka
magnez:131,7

Źródła Muszyny
magnez: 65,7

Staropolanka
magnez: 47,90

Jurajska
magnez: 32,8

Cisowianka
magnez: 21,9

Nestle Pure Life Aquarel
magnez: 21,3

Nałęczowianka
magnez: 20

Wojcieszowianka
magnez: 15,80

Kinga Pienińska
magnez: 12,82

Primavera (woda źródlana):
magnez: 6, 08

Mama i ja (woda źródlana)
magnez: 5,29

Redakcyjny przegląd wód butelkowanych. Wodorowęglany w mg/l wody w jonach (zestawienie zawiera wybrane wody mineralne i źródlane dostępne w supermarketach)

Staropolanka
Wodorowęglany: 1639

Muszynianka
wodorowęglany: 1477

Źródła Muszyny
wodorowęglany: 1292

Magnesia
wodorowęglany: 970

Cisowianka
wodorowęglany: 539,1

Nestle Pure Life Aquarel
wodorowęglany: 466,8

Nałęczowianka
wodorowęglany: 448,1

Kinga Pienińska
wodorowęglany: 360,01

Jurajska
wodorowęglany: 329,9

Wojcieszowianka
wodorowęglany: 244,40

Mama i ja (woda źródlana)
wodorowęglany: 165

Primavera (woda źródlana):
wodorowęglany: 160,11

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto