Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MOPR w Gdańsku realizuje projekt dla młodzieży pt. "Start w dorosłość"

Dorota Abramowicz
Start w dorosłość oznacza dla młodych ludzi wiele wyzwań
Start w dorosłość oznacza dla młodych ludzi wiele wyzwań www.sxc.hu
Ruszył projekt MOPR w Gdańsku, który ma pomóc odnaleźć się młodym osobom w dorosłym życiu. Dla każdej z trójki dziewczyn jest on ważny z innego powodu.
Otwarta, najchętniej zabierająca głos Nikola uczy się w szkole fryzjerskiej. Gdzieś w głębi duszy marzy, by w przyszłości zostać znaną stylistką, która będzie czesać gwiazdy, wyjeżdżać w świat, tworzyć trendy w stylizacji fryzur.

Magdalena patrzy natomiast z dystansem. Ocenia, analizuje ewentualne zyski i koszty. Nie mówi dużo, ale wiadomo, czego chce. Po zdobyciu licencjatu z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej zamierza studiować zarządzanie. Połączenie obu kierunków pozwoli jej na założenie prywatnego przedszkola.

Czytaj także: Adopcja dziecka z Okna Życia. Dzieci z Okna Życia muszą dłużej czekać na swój dom[/a
Koordynator projektu Arkadiusz Kulewicz wyjaśnia, że głównym celem "Startu w dorosłość" jest podniesienie umiejętności społecznych, edukacyjnych i kwalifikacji zawodowych. Uczestnikom projektu towarzyszy osobisty trener, Agata Mariańska, która pozwoli odkryć właściwą drogę do celu. - Umawiam się raz w tygodniu na indywidualne spotkania, w domu, bibliotece, w parku - mówi Agata Mariańska. - Moim zadaniem jest pomoc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie - kim chcę być, co robić? To terapia zajmująca się szukaniem rozwią-zań na przyszłość - dodaje Mariańska.

Zobacz również: [a]https://gdansk.naszemiasto.pl/zebracy-na-ulicach-gdanska-mopr-oraz-sluzby-mundurowe/ar/c1-1789450">Żebracy na ulicach Gdańska. MOPR oraz służby mundurowe proszą o wsparcie[/a]

Nie jest łatwo dopasować możliwości do marzeń lub odkryć, co jest marzeniem. Agata wspomina jedną z uczestniczek pierwszej tury, która długo nie mogła zdecydować się na wybór. W szkole lubiła matematykę, szukała czegoś uporządkowanego, przewidywalnego. Teraz bierze udział w kursie dla księgowych. I jest zachwycona.
Grupą wsparcia dla młodych są ludzie sukcesu, którzy także wywodzą się z pieczy zastępczej. Projekt nie tylko pomaga w wyborze, ale także oferuje narzędzia. - Proponujemy zajęcia rozwijające zainteresowania, indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, udział w kursach czytania i uczenia się, zajęcia z ekonomii społecznej pokazujące np. jak zakładać własną firmę, spółdzielnię, pozyskiwać fundusze unijne - wylicza Arkadiusz Kulewicz. - Po dokonaniu wyboru zorganizujemy półroczny, płatny staż u pracodawcy.

Młodzi ludzie z pierwszej tury pracują już m.in. w warsztacie samochodowym, jako opiekunki dzieci, uczą się zawodu masażysty. - Może trafią do przedszkola założonego przez Magdalenę? - rzuca jedna z dziewczyn i, spoglądając na Ewę, dodaje z uśmiechem: - Przedszkola o profilu sportowym? a
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto