18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MORZE Nieruchomości. Jakie mieszkania i domy najchętniej kupujemy?

Danuta Strzelecka
www.sxc.hu
O tym, jakie nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem na pomorskim rynku mówi Marek Janta z Biura Nieruchomości "MORZE Nieruchomości"

Jakie nieruchomości są najmniej atrakcyjne dla nabywców i dlaczego?

Najmniejszym zainteresowaniem nabywców cieszą się duże mieszkania powyżej trzech pokoi w blokach z wielkiej płyty lub starych kamienicach. Często cena ofertowa takich lokali jest niewspółmierna do ich jakości i odstrasza potencjalnych klientów. Nieruchomości te wymagają dużych nakładów finansowych, a oczekiwana cena za metr kwadratowy przez zbywców jest porównywalna do mieszkań mniejszych i gotowych do zamieszkania.
Mało atrakcyjne dla nabywców są również domy położone z dala od miasta i punktów użyteczności publicznej. Osoby, które pracują w mieście nie są w stanie jednocześnie udźwignąć wysokich kosztów utrzymania domu oraz wydatków związanych z codziennym dojazdem do pracy i zawożeniem dzieci o szkoły.

A jakie najbardziej przypadają do gustu kupującym?

Obecnie najbardziej atrakcyjne dla nabywców są mieszkania dwupokojowe od 32 do 55 m kw. Najbardziej pożądane są niewielkie lokale o metrażu 36 - 45 m kw. Wartościowe dla kupujących są również te nieruchomości, w których istnieje możliwość wydzielenia trzeciego pokoju. Niezmienną popularnością cieszą się również tzw. kawalerki, zwłaszcza te z osobną kuchnią. W niektórych przypadkach można kuchnię przekształcić w dodatkowy pokój i w większym pomieszczeniu zaaranżować salon z aneksem kuchennym.
Istotnym czynnikiem wpływającym na popularność danej oferty jest również to czy mieści się ona w parametrach programu Rodzina na Swoim.

Co decyduje o popularności takich nieruchomości? Czy cena odgrywa decydującą rolę?

Decydującym o popularności czynnikiem na pewno jest cena tych nieruchomości.
Dzięki temu, że stosunkowo małą powierzchnię udaje się optymalnie wykorzystać możemy np. nabyć mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 36 m kw. za cenę zbliżoną do kawalerki.
Do potrzeb nabywców dostosowują się również deweloperzy, którzy często zmieniają pierwotne plany i zamiast mieszkań trzypokojowych o powierzchni 66 m kw. oferują lokale 55 m kw. również składające się z trzech pokoi w atrakcyjniejszej cenie.

Więcej informacji o pomorskim rynku nieruchomości w serwisie specjalnym DOM

A jeśli chodzi o domy?

Coraz większą popularnością cieszą się domy szeregowe budowane na obrzeżach miast, np. w okolicach Pruszcza Gdańskiego. Jest to ciekawa alternatywa dla mieszkań 3-4 pokojowych w mieście a cena jest zbliżona. Nabywca otrzymuje dwupoziomowy dom o powierzchni ok. 80-100 m kw. z ogródkiem, który jest położony w cichej i spokojnej okolicy.
Dużą popularnością cieszą się również domy wolnostojące i bliźniaki w Trójmieście. Oczywiście istotnym elementem wpływającym na zainteresowanie tymi nieruchomościami jest cena. Nie brakuje na rynku domów przeszacowanych i takie oferty często "wiszą" w internecie nawet ponad dwa lata.

Które dzielnice Trójmiasta cieszą największym i najmniejszym powodzeniem wśród kupujących? Z czego to wynika?

Najbardziej popularne się dzielnice dobrze skomunikowane z centrum miasta i obwodnicą. Niezmiennie popularne na rynku wtórnym są dzielnice Przymorze, Zaspa, Żabianka, Wrzeszcz i Morena. Popularne są także (od niedawna lepiej skomunikowane dzięki nowej linii tramwajowej z centrum) południowe dzielnice - Chełm, Ujeścisko i Orunia Górna. W tych lokalizacjach powstaje również najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych.
Najmniejszą popularnością cieszą się dzielnice powszechnie uważane za niebezpieczne, gdzie przeważają starszego typu budynki tj. Orunia Dolna, Nowy Port, Stogi, Przeróbka. W Gdyni niezmiennie popularne są mieszkania na Wzgórzu Św. Maksymiliana, Kamiennej Górze i w Śródmieściu, ze względu na dogodną lokalizację. Jeśli chodzi o osiedla poza centrum, to bardzo popularne wśród nabywców są Karwiny, Wielki Kack i Dąbrowa. Mniejszą popularnością ze względu na złą renomą Chylonia, Leszczynki i Cisowa.
Coraz lepszą infrastrukturę ma natomiast rejon Obłuża i Oksywia, przez co więcej osób jest zainteresowanych tą lokalizacją. Deweloperzy również zainteresowali się tym niegdyś zapomnianym rejonem i budują tu nowe osiedla.

A jeśli chodzi o wynajem, to jakich nieruchomości poszukują wynajmujący i czym się kierują?

Najemcy najczęściej wybierają nieruchomości usytuowane w pobliżu ich miejsca pracy/uczelni i w rejonie gdzie są wszystkie potrzebne do życia punkty użyteczności publicznej. Wśród osób pracujących najpopularniejsze są mieszkania jedno- i dwupokojowe, których miesięczny czynsz najmu wraz z opłatami nie przekracza 1500 zł. Studenci z kolei wybierają mieszkania większe np. czteropokojowe lub domy, w których może zamieszkać jak najwięcej osób, przez co koszt jednostkowy zmniejsza się do minimum i nie przekracza 500 zł na osobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto