Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na lotnisku przejęli "koparki" do kryptowaluty [zdjęcia]

szym
mat. służby celnej
Nietypowego przejęcia dokonali funkcjonariusze celno-skarbowi. W ich ręce wpadły... "koparki" do tzw. kryptowaluty. Sprzęt - 70 "koparek" - namierzono na gdańskim lotnisku.

Funkcjonariusze opowiadają:
- Kryptowaluty pozyskuje się za sprawą komputerów podłączonych do sieci, które przeprowadzają skomplikowane obliczenia. Przy czym najpopularniejszym ostatnio źródłem ich wydobycia stały się tzw. kryptokoparki, będące specjalnymi urządzeniami zaprojektowanymi do wydobycia kryptowalut.

- Do tego celu wykorzystują one zaawansowane płyty główne z rzędem nawet 8 wydajnych kart graficznych. Składaniem tego typu urządzeń coraz częściej zajmują się wyspecjalizowani sprzedawcy instalujący w nich dodatkowo programy, umożliwiające błyskawiczną zmianę wydobywanej waluty w zależności od aktualnego poziomu opłacalności. Ceny takich „koparek” na polskim rynku dobijają nawet 20 tys. złotych za sztukę - mówi Karol Pepliński z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Zauważa, że o tym, że realny pieniądz w kryptowalucie widzą nie tylko mieszkańcy Azji, ale również niektórzy obywatele naszego kraju świadczy fakt, że pewien mieszkaniec Gdyni był gotów zapłacić ponad 400 tys. zł za sprowadzenie z Chin, aż 70 koparek waluty wirtualnej.

- Niestety, nawet najdroższy sprzęt komputerowy niespełniający unijnych wymogów nie ma prawa trafić na polski, a zarazem europejski rynek. Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze celno-skarbowi z Oddziału Celnego Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, którzy podczas wykonywania rewizji celnej przesyłki lotniczej nadesłanej firmą kurierską w listopadzie ujawnili towar nieposiadający wymaganych oznaczeń bezpieczeństwa. W efekcie potencjalne źródło zysku mieszkańca Pomorza wylądowało w magazynie celnym - mówi Karol Pelpliński.

Jak dowiadujemy się w IAS, poinformowany o tym fakcie Wojewódzki Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał opinię, w której stwierdził, iż wprowadzenie zatrzymanych urządzeń do obrotu lub oddanie do użytku jest niedopuszczalne.

- Tym samym, inwestycja Polaka w kryptowaluty okazała się bardziej ryzykowna niż w przypadku innych amatorów wirtualnych pieniędzy, generując dla niego już na wstępie ogromne straty - kończy pracownik IAS.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto