Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadwaga wśród dzieci na Śląsku. Rośnie nam pokolenie chorowitych grubasów

Katarzyna Domagała, Wsp. Natalia Wellman
123rf
Przybywa dzieci z nadwagą i otyłością. Już co piąte dziecko w wieku szkolnym czy w Katowicach, Sosnowcu, Rybniku czy Bielsku-Białej, ma problem z nadmiarem kilogramów.

Przed nimi święta - ponad tydzień wolnego od szkoły, pełna lodówka i brak ruchu. Dla dziecięcej wagi i kondycji nie wróży to nic dobrego. - Mała porcja rolady z masą makową to 340 kalorii na talerzu - przypomina Katarzyna Purak, dietetyk z firmy Galatea w Katowicach.

Dr Paweł Matusik z Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreśla, że od początku lat 90. zjawisko otyłości i nadwagi u dzieci urosło do rozmiarów epidemii. I, jak dodaje, geny tylko w ok. 30 proc. wpływają na masę ciała, w 70 proc. jest to środowisko, w jakim wychowują się dzieci. Swoje trzy grosze dorzucają same szkoły. Na 52 skontrolowane placówki w całym kraju, tylko w dwóch nie stwierdzono nadwagi i otyłości wśród uczniów. Zaś półki w sklepikach i automatach wypełniają słodycze i produkty o bardzo niskiej wartości odżywczej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

O 12-letnim Tomku z Katowic można powiedzieć, że jest "pulchny". Waży o 10 kilogramów za dużo. - Nie potrafię sobie odmówić chipsów czy hamburgerów - przyznaje. Do tego godzinami przesiaduje przed telewizorem i komputerem - nadchodzące święta planuje spędzić w podobny sposób.

Tomek już dwa razy był na obozie odchudzającym dla dzieci. Zanosi się, że na odchudzający turnus pojedzie kolejny raz. Jeśli nie zmieni swoich nawyków, jako dorosły może zachorować na zwyrodnienie stawów, nadciśnienie czy cukrzycę.


Oto błędy, które są przyczyną problemów z wagą u dzieci
Przekarmianie. W momencie, kiedy dziecko zaczyna płakać, by go uspokoić podajemy mu butelkę z mlekiem. Później dobre intencje babci, która na siłę karmi wnuczka kolejnymi porcjami klusek z sosami, wcale nie wychodzą mu na zdrowie.

Takie dziecko, jacy rodzice. Ponad 50 razy częściej problemy z wagą mają dzieci, których rodzice są otyli. To od rodziców przejmują wzory zachowań, m.in. sposób spędzania wolnego czasu czy nawyki żywieniowe. Jeśli dorośli wybiorą wypad do sklepu zamiast wspólnych spacerów czy hamburgera zamiast surówki z warzyw, dzieci będą robić tak samo.

Komputer i telewizor w pokoju dziecka. Aż 80 proc. uczniów ma w pokoju komputer z internetem - wynika z badań dra Matusika.
Podjadanie niezdrowego jedzenia. Kolorowe reklamy zachęcają do zjadania coraz to nowych, niezdrowych produktów, w coraz większych ilościach. Do tego rodzice zamiast przygotować dziecku drugie śniadanie, dają mu pieniądze do ręki, za które kupuje ono niezdrową żywność.

Brak ruchu. Dzieci powinny spędzać przynajmniej godzinę dziennie aktywnie najlepiej na świeżym powietrzu. Czas przed komputerem czy telewizorem nie powinien przekraczać 2 godzin.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto