Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nie dla zniszczenia mozaiki Anny Fiszer" przy ul. Długiej w Gdańsku [AKTUALIZACJA]

ewel
Aneta Niezgoda
"Nie dla zniszczenia mozaiki Anny Fiszer" - akcję na Facebooku poparło już blisko 3,5 tys. osób. Jednym głosem w tej sprawie mówią mieszkańcy i artyści, którzy protestują przeciwko planom przebudowy kamienic przy ul. Długiej, gdzie siedzibę ma m.in. Kino Neptun. W akcję włączyli się też studenci i pracownicy ASP.

Facebookowa akcja "Nie dla zniszczenia mozaiki Anny Fiszer" ma związek z planami, jakie wobec siedziby trzech studyjnych kin przy ul. Długiej, ogłosił ostatnio właściciel kamienicy. Firma Capital Park, która kupiła nieruchomość od Urzędu Marszałkowskiego już w 2005 r., teraz zapowiedziała przebudowę kamienic w hotel marki Hampton by Hilton. Jak pokazują wizualizację, w miejscu mozaiki Anny Fiszer stanąć ma szklana fasada hotelu. A to zdaniem zwolenników dzieła, artystyczne barbarzyństwo.

Czytaj także:

"Abstrakcyjna mozaika Anny powstała z oporu wobec cukierkowatego socrealizmu szalejącego parę ulic dalej. Mówiła o tym projekcie z dumą, jako realizacji czysto artystycznej, niezależnej od oczekiwań ówczesnej władzy. Może dlatego takie wstydliwe miejsce z boku, aby nikt nie domyślał się, że może to być dzieło sztuki. Nowe czasy okazują się mniej łaskawe, takie ostateczne rozwiązanie nie tylko dla dzieł artystów ale dla przestrzeni w której powstają betonowe pudełka kalecząc otoczenie"- piszą na stronie wydarzenia organizatorzy protestu. Wśród nich jest Mikołaj Trzaska, znany muzyk jazzowy.

W akcję obrony mozaiki włączyli się już studenci oraz pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. A w internecie krąży już petycja do Pomorskiego Konserwatora Zabytków w tej sprawie. Kliknij - petycja w obronie mozaiki Anny Fiszer!

Grupa Capital Park jeszcze niedawno informowała, że nie ma możliwości technicznych, by mozaikę przenieść. Inwestor wskazywał też, że nie otrzymał ani od konserwatora zabytków, ani od miejskich urzędników wytycznych, które mówiłyby o zachowaniu tej elewacji. Teraz - pod wpływem protestów - wydał oficjalne oświadczenie.

OŚWIADCZENIE
Grupa Capital Park – Inwestor przebudowy zespołu nieruchomości w kwartale ulic: Długa, Piwna, Kaletnicza i Lektykarska w Gdańsku – odnosząc się do postulatów związanych z zachowaniem artystycznych i historycznych elementów tego miejsca pragnie poinformować iż:
– Wymieniane m.in. w petycji do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: sgraffito Jacka Żuławskiego z zespołem (Hanna Żuławska, Edward Roguszczak, Janina Karczewska), kute kraty Wacława Rembiszewskiego oraz sgraffita Hanny Żuławskiej zostaną zachowane w projekcie. W przypadku sgraffito, jeśli możliwości techniczne na to pozwolą, to dzieła zostaną przeniesione, jeśli nie – to po zeskanowaniu zostaną naniesione na szkło, lub za pomocą innej, zaakceptowanej przez konserwatora techniki – utrwalone.
– Wspomnianej w petycji mozaiki autorstwa Anny Fiszer z zespołem (Barbara Massalska, Stanisław Mizerski) nie ma technicznej możliwości zachowania – jej demontaż byłby równoznaczny ze zniszczeniem.
Z uwagi na stanowisko środowisk artystycznych i społecznych oraz w poszanowaniu dla dziedzictwa pokolenia twórców, którzy po II wojnie światowej byli związani z Gdańskiem i tworzyli jego artystyczne oblicze, Inwestor pragnie zachować pamięć o tej twórczości poprzez stworzenie poświęconej jej przestrzeni – z rekonstrukcją fragmentu elewacji, ekspozycją zdjęć i opisem historii mozaiki i techniki, którą została wykonana. Jednocześnie stworzy dokumentację fotograficzną, która zostanie wykorzystana, nie tylko przy wystroju wnętrz przyszłego hotelu, ale również w opracowywanym projekcie przeniesienia kin z ulic Długiej i Piwnej do przestrzeni wirtualnej. Przygotowując projekt Inwestor jest otwarty na konsultacje z autorytetami w dziedzinie kultury i sztuki, m.in. przedstawicielami ASP.
Planowane przyszłe funkcje tej przestrzeni nie muszą kolidować z historią miejsca – Inwestor dokłada wszelkich starań, aby zachować pamięć kin studyjnych i związane z nimi dziedzictwo historyczne i artystyczne, zarówno za pomocą nowoczesnej technologii, jak i z wykorzystaniem narzędzi edukacyjnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto