Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważyć stłuczeń!

(kz)
Stłuczenia zazwyczaj nie zwiastują komplikacji. W miejscu uderzenia pojawia się ból, zaczerwienienie przechodzące w siniaka i lekki obrzęk. - Dzieje się tak na skutek uszkodzenia tkanek miękkich i podskórnych naczyń ...

Stłuczenia zazwyczaj nie zwiastują komplikacji. W miejscu uderzenia pojawia się ból, zaczerwienienie przechodzące w siniaka i lekki obrzęk.

- Dzieje się tak na skutek uszkodzenia tkanek miękkich i podskórnych naczyń krwionośnych, co powoduje lokalny wewnętrzny wylew - tłumaczy dr Maciej Brodowski, chirurg ortopeda.

Mimo że dolegliwość potrafi ustąpić sama, nie należy jej lekceważyć. Nieleczona może prowadzić do stanu zapalnego i krwiaka, które bywają groźne dla zdrowia.

Chuchaj, dmuchaj, smaruj!

Aby zapobiec komplikacjom, bezpośrednio po urazie należy unieruchomić rękę lub nogę i przyłożyć do niej woreczek z lodem. Chłód spowoduje obkurczenie naczynek krwionośnych i zapobiegnie powstaniu wylewu. Warto również obolałe miejsce poddać działaniu preparatów chłodzących, znieczulających i zapobiegających obrzękom.

Jeśli ból nie ustępuje, a obrzęk powiększa się lub towarzyszy mu drętwienie, należy zgłosić się do lekarza. - To prawdopodobnie znak, że krew wylała się do tkanek - mówi Brodowski.

Najczęściej podawanymi lekami, są preparaty o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym jak płyn Burowa, heparyna lub ekstrakt z arniki górskiej. Dodatkowo przeciwdziałają one powierzchownym zakrzepom i przyśpieszają proces wchłaniania krwiaka.

Odszkodowanie

Jeżeli wywrócisz się na oblodzonym chodniku i odniesiesz z tego powodu szkodę, możesz wnioskować o odszkodowanie od administratora budynku, przy którym wypadek miał miejsce. Wystarczy tylko znaleźć świadków upadku, którzy potwierdzą zeznania na piśmie. Administrator zmuszony będzie pokryć koszty leczenia i zniszczonej odzieży. Jeżeli upadku doznasz na terenie niezabudowanym, odpowie za to delegatura urzędu miasta lub gmina w której mieszkasz.


Warto wiedzieć
Kocimiętka na siniaki

Rozgniecione liście i pędy kocimiętki przykładane w miejsce urazu pomagają zniwelować siniaki i przyśpieszają rekonwalescencję. Napar z tej rośliny dodatkowo przynosi ulgę w przeziębieniu i gorączce. Działa napotnie i lekko nasennie. Przemywanie nim podrażnień skóry głowy, pozwala je złagodzić.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto