Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko "Kevin": Ranking najpopularniejszych świątecznych filmów

Redakcja
Jakie filmy najchętniej oglądamy w Boże Narodzenie?
Jakie filmy najchętniej oglądamy w Boże Narodzenie? mat. pras.
Jakie filmy najchętniej oglądamy w Boże Narodzenie?
Przepisy świąteczne MM: Karp, barszcz, pierogi, ciasta
Weź udział w konkursie!

Przedstawiamy Wam, drodzy użytkownicy, stworzony z myślą o Was ranking najpopularniejszych produkcji filmowych, poświęconych Bożemu Narodzeniu. Oprócz kasowych filmów pokroju niezastąpionego "Kevina samego w domu" dorzuciliśmy Wam kilka smaczków w postaci "Gospody świątecznej", czy w ogóle nieznanych na polskim rynku "Zmarłych". Nie mogło oczywiście zabraknąć również "Listów do M.".

Pod plakatami reklamującymi opisane przez nas filmy, znajdziecie zwiastuny. Oczywiście, istnieją w stworzonej przez nas liście produkcje, które względu na swój wiek, a raczej lata, w których powstały, nie doczekały się należytych trailerów lub po prostu zostały zapomniane.

Niemniej zachęcamy Was do obejrzenia polecanych przez nas filmów. A może znacie jakąś interesującą produkcję z Bożym Narodzeniem w tle i chcecie się nią pochwalić przed nami?

Zapraszamy do komentowania i wymieniania poglądów! Niech Boże Narodzenie będzie z Wami! - parafrazując głównego bohatera pewnej serii filmów autorstwa George'a Lucasa.




Kevin sam w domu, reż. Chris Columbus

Święta bez Kevina, to żadne święta - głosi stare polskie porzekadło. Wyobrażacie sobie spędzenie bożonarodzeniowego czasu bez oglądania roześmianej buzi tego niesfornego aniołka, złotego dziecka Hollywood? Nie ma mowy!
Macaulay Culkin to mały brzdąc, który uwielbia płatać ludziom figle - szczególnie swojej rodzince, za którą tak naprawdę wcale nie przepada. Dziecko wprost nie znosi Bożego Narodzenia, które w wykonaniu jego familii nie jest czymś najprzyjemniejszym. Jak co roku, do jego rodzinnego domu zjeżdżają znienawidzeni kuzynki, kuzynki, cioteczki i wujkowie. Kevin (Macaulay Culkin) ma więc jedno marzenie: zostać sam w domu na święta...
Czy spędzi sam Wigilie i poradzi sobie z groźnymi włamywaczami, którzy chcą się włamać do jego domu? To trzeba zobaczyć!



Elf, reż. Jon Favreau

Willa Farrella można kochać, albo nienawidzić - nie ma nic pomiędzy. Wspaniały amerykański komik, który zasłynął z fenomenalnych parodii prezydenta George'a W. Busha i tytułowego upiora z musicalu Andrew Lloyda Webera "Upiór w operze", tym razem wciela się w rolę człowieka, który był wychowany przez elfy.
Pewnego dnia Buddy (Will Farrell) przybywa na ziemię, aby poinformować swego ojca (fenomenalny James Caan), że jest jego synem, o którym ten zresztą nie miał bladego pojęcia...
Czy mężczyzna, który uwielbia rzucać się kulkami śnieżnymi i ma w sobie olbrzymią dawkę "miłości do rozdania", przekona do siebie wybrednego rodziciela i pozna piękną, ziemską istotę? To wszystko w jednej z lepszych komedii 2003 roku.

Gospoda świąteczna, reż. Mark Sandrich

Z opowieści rodziców, dziadków, zacnych cioteczek i wujków wiemy, że jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy panowała w Polsce tzw. szklana pogoda, Boże Narodzenie bez "Gospody świątecznej", było czymś nie do pomyślenia. Film z 1943 roku, jest bowiem niesamowitą gratką dla wszystkich miłośników swingu i cudownych lat 40.
Główni bohaterowie pięknego romansidła, czyli Bing Crosby i Fred Astaire, kochają się w urodziwej Virginii Dale. Czy ta piękna i utalentowana dziewczyna wybierze wesołego tancerza, czy jazzmana, przekonacie się oglądając świąteczną historię, przyprószona niezapomnianą muzyką wszechczasów na czele z utworem "White Christmas". Dla fanów filmów retro pozycja obowiązkowa!



Gremliny rozrabiają, reż. Joe Dante

Są mądre, są cwane, są urocze i straszliwe zarazem? O kim mowa? O stworkach, które wyskakują z pudełek i chowają się po całym domu zakłócając poczciwą egzystencję wszystkich mieszkańców amerykańskiego miasteczka.
Pewnego bożonarodzeniowego dnia, Randall Peltzer kupuje w ramach świątecznego prezentu swojemu synowi Billy'emu (Zach Galligan) małe zwierzątko. Poczciwy mały i włochaty stworek od razu staje się ulubieńcem domowników. Opieka nad zwierzątkiem przebiega zgodnie z planem do czasu, aż zostaje przypadkowo zmoczony wodą i zaczyna się rozmnażać w drastycznym tempie, co doprowadza do kilku ciekawych sytuacji...
Jeśli pociąga Cię klimat fantasy z lat 80., a na dźwięk imienia i nazwiska Chris Columbus idziesz w ciemno do kina, to jest to film zdecydowanie dla Ciebie.



Miasteczko Halloween, reż. Henry Selick

O Timie Burtonie można powiedzieć wszystko, ze jest wariatem kochającym makabrę i dziwakiem, który zapomniał o szczotce do włosów. Jednego mu jednak nie można zarzucić - braku talentu. Ten niesamowicie uzdolniony artysta, stworzył w 1993 roku film, który przeszedł do klasyki produkcji animowanych.
Uroczo nieporadny król Miasteczka Halloween, czyli Jack Skellington, postanawia nieść radość wszystkim stworzonkom, które obchodzą Boże Narodzenie. W tym celu porywa Świętego Mikołaja… i zamienia czas radości i miłości w istny koszmar...
Muzyka Danny’ego Elfmana, fantastyczny montaż Stana Webba i intrygujący głos Chrisa Sarandona, robią swoje - nie będziesz w stanie oderwać się od ekranu telewizora!

Listy do M., reż. Mitja Okorn

Pogubieni życiowo bohaterowie odkrywają, że to, co ich spotkało, to właśnie miłość! W obsadzie znalazły się największe polskie gwiazdy: Paweł Małaszyński, Maciej Stuhr, Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Dygant i Katarzyna Zielińska.



To właśnie miłość, reż. Richard Curtis

Kilka lat temu ta uroczo romantyczna brytyjska komedia, podbiła serca mieszkańców Europy. Każdy mężczyzna chciał zostać nieśmiałym politykiem jak Hugh Grant, który ma taką elokwentną asystentkę jak Martine McCutcheon, albo np. podstarzałą gwiazdą rocka, która nagrała cover nieśmiertelnego utworu Wet Wet Wet „Love is All around”.
Zobaczcie historię kilku par, które wzajemnie się przeplatają. Poznajcie rodzinkę, która przygotowuje swoje najmłodsze pociechy do bożonarodzeniowego przedstawienia, Liama Neesona, któremu w filmie umiera ukochana partnerka i Andrew Lincolna mającego złamane serce, bo dziewczyna, w której skrycie się kocha (w tej roli Keira Knightley jako słodka blondynka) wychodzi za mąż za jego najlepszego kumpla.
Film, który pobił rekord kasowy w kinach na zachodzie i w naszym rodzimym kraju zyskał olbrzymią sympatię wśród widzów. Produkcję muszą obejrzeć koniecznie wszyscy ci, którzy nadal pozostają pod klasycznym urokiem Hugh Granta i Alana Rickmana.



W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju!, reż. Jeremiah S. Chechik

Griswoldowie powracają i są jeszcze przerażający niż dotychczas. Chevy Chase, jako głowa rodziny, przygotowuje się do niezapomnianych świąt Bożego Narodzenia. Na uroczystą kolację wigilijną sprasza połowę swojej ukochanej rodzinki. Oczywiście będąc przedstawicielem męskiego gatunku musi zabłysnąć przed swoimi bliskimi. Organizuje więc dla nich przecudowne atrakcje, które nie zawsze zostaną przyjęte z entuzjazmem przez resztę familii.
Film jest pozycją obowiązkową dla miłośników perypetii rodziny Griswoldów oraz aktorskiego popisu komediowego w wykonaniu Doris Roberts, młodej i zbuntowanej Juliette Lewis i Randy'iego Quaida.



Zły Mikołaj, reż. Terry Zwigoff

Krytycy negatywnie nastawieni do tej amerykańskiej produkcji, zarzucali odtwórcy głównej roli - Billy'emu Bob Thorntonowi, że został paskudnym Mikołajem, bo rozstał się z Angeliną Jolie. Nic bardziej mylnego!
W tej komedii Terry'ego Zwigoffa, reżysera, który ma w swoim dorobku taką perełkę jak "Ghost World", poznajemy zmęczonego życiem zawodowego oszusta, który szuka pretekstu aby obrabować wszystkie większe centra handlowe. Mimowolnie śledzimy życiowe więc poczynania złego Mikołaja, który z uporem maniaka poluje na coraz to nowsze śnieżynki, czyli po prostu swoje partnerki...
Czy uda mu się jak co roku obrabować ze świątecznych precjozów lokalne sklepy?



Ekspres polarny, reż. Robert Zeme

Świąteczna opowieść dla najmłodszych zrealizowana w niebanalny sposób. Produkcja tego filmu animowanego kosztowała niebagatelna 165 mln dolarów!
Przenieście się w cudowną podróż wraz z ośmioletnim chłopczykiem, który zaczyna wątpić w istotę świąt i osobę Świętego Mikołaja. W Wigilię zostaje obudzony przez odgłos nadjeżdżającego pociągu, którego konduktorem jest nie kto inny niż sam Tom Hanks. Aksamitnym głosem oznajmia dziecku, że właśnie rozpoczyna jedną z niezapomnianych podróży swojego życia.
Kino familijne na najwyższymi poziomie!

Zmarli, reż. John Huston

Niezwykle optymistyczny tytuł filmu zważywszy na fakt, że jego akcja rozgrywa się w czasie Bożego Narodzenia.
John Huston wyreżyserował ten obraz dla swojej córki Anjelicy Huston, która wciela się w rolę tytułowej Gretty. "Zmarli" to wzruszająca opowieść o irlandzkiej rodzinie. Pewnego dnia, w hotelowym pokoju jedna z kobiet opowiada swojemu mężowi o swojej pierwszej, nieszczęśliwej miłości. Przenosimy się wraz z nią do pełnych nostalgii czasów, kiedy życie kobiety wyglądało zupełnie inaczej.
Ta magiczna historia utrzymana w klimacie świątecznym, stanowi doskonały przykład hołdu arystycznego złożonemu córce przez swego ojca.

Żona biskupa, reż. Henry Koster

Cary Grant znów czaruje kobiety!
Z nieba przybywa na ziemię posłaniec, który przemawia do rozsądku biskupowi, aby ten zwrócił w końcu uwagę na swoją żonę. Ksiądz będąc owładnięty pasją szerzenia posługi kościelnej, drastycznie zaniedbuje swoją rodzinę doprowadzając do pogorszenia relacji ze swoimi bliskimi.
W 1996 roku został nakręcony film z Whitney Houston i Denzelem Washingtonem, który bazował na słynnej produkcji Henry’ego Kostera. Remake nie oddaje uroku oryginału, na szczęście!



Szklana pułapka, reż. John McTiernan

Bruce Willis nadciąga! Jest zły, jest odważny, jest… umięśniony!
John McClane to nowojorski glina, który biega w okularach "patrolówkach", strzela do celu z odległości 200 metrów przez mgłę, drzwi i ceglane mury, a w dodatku dumnie nosi się ze swoim owłosionym torsem, który przyozdabia białą, ubrudzoną podkoszulką. Pewnego dnia podczas pełnienia swojej niezwykle niebezpiecznej służby, dowiaduje się, że jeden z nowojorskich budynków został przejęty przez terrorystów. Mężny Bruce postanawia odbić budynek z rąk groźnych bandziorów i uratować znajdujących się w środku ludzi.
Pod koniec lat 80., kiedy film trafił do kin spotkał się z uznaniem wśród płci pięknej, która nagle zapragnęła posiadać na własność mężczyznę potrafiącego się bić, strzelać z Beretty i namiętnie kochać!



Śnięty Mikołaj, reż. Juka Wuolijoki

Scott Calvin (Tim Allen) to rozwodnik, który z upodobaniem maniaka spędza w pracy większość swojego życia. Niestety rokrocznie w grudniu przychodzi taki czas, który trzeba poświęcić rodzinie, a przynajmniej swoim dzieciom, jeśli się je oczywiście posiada. Calvin postanawia spędzić Boże Narodzenie z własnym synem, choć, przyznajmy szczerzę, dla obu mężczyzn to nie jest najlepszy pomysł. Filmowy syn Tima Allena ma swojego ojca za sztywniaka, który po prostu nie potrafi się dobrze zabawić. Kiedy pewnego dnia Święty Mikołaj ulega poważnemu wypadkowi, Scott namawia swego rodziciela do przebrania się za niego żeby miliony małych dzieci otrzymały wyczekiwane przez siebie prezenty. 35-letni biznesmen zakłada więc brodę, przybiera na wadzę i uczy się obłaskawiać renifery - wszystko dla syna, którego nie chce zawieść za nic w świecie.

To wspaniałe życie, reż. Frank Capra

Zadziwiające, że mało osób w Polsce zna jeden z najważniejszych filmów w dorobku aktorskim Jamesa Stewarta.
Legenda kina amerykańskiego lat 40. i 50., wciela się w rolę George’a Bailey'a, który wraz ze swoim wujkiem prowadzi budowlaną kasę oszczędności. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, jego wspólnik gubi 8 tys. dolarów. Oznacza to, że firma może zostać zamknięta, a jej właściciele staną się bankrutami. Zrezygnowany i zrozpaczony Bailey postanawia popełnić samobójstwo. W momencie kiedy decyduje się ostatecznie pożegnać z własnym życiem, pojawia się przed nim Anioł Stróż, który pokazuje mu pozytywne aspekty ludzkiegj egzystencji.
Ta słynna amerykańska historia, choć z perspektywy czasu przyprószona banalnością, nadal przyciąga i powoduje, że człowiek zaczyna zastanawiać się nad sensem świąt i jego odniesienia do codziennego życia. Fantastyczne dekoracje, cudowne atmosfera i prześliczne kostiumy sprawiają, że film stał się jednym z najbardziej urzekających obrazów minionej epoki.



Białe Boże Narodzenie, reż. Michael Curtiz

Kojarzycie zapewne Geroge'a Clooney'a, przystojnego chirurga z "Ostrego dyżuru"? Nie wiem, czy wiecie, ale jego ukochana cioteczka Rosmery Clooney była nie tylko uzdolnioną aktorką, ale również piosenkarką, która sprawiała, że mężczyźni mdleli i wyznawali jej miłość, kiedy swoim lirycznym głosikiem śpiewała słynne „Mambo Italiano”.
Podobnie jest w przypadku filmu z połowy lat 50. w reżyserii wspomnianego już przy obrazie „Nie jesteśmy aniołami” Micheala Curtiza. Ten specjalista od komedii, stworzył film, w którym niezapomniane kreacje stanowił duet Bing Crosby - Rosmery Clooney.
Poznajcie dwójkę muzyków, którzy po zakończeniu II wojny światowej postanawiają odzyskać dawną sławę. Tworzą więc kwartet, do którego wstępują dwie urocze młode damy. Cała czwórka wyrusza w trasę koncertową, a ich tournee obfituje w masę ciekawych zbiegów okoliczności i oczywiście problemów.
Urocza komedyjka utrzymana w swingowym klimacie, która wzruszy niejednego właściciela kamiennego serca.



Wigilijny show, reż. Richard Donner

"Opowieść wigilijna" Dickensa stała się jedną z najpopularniejszych baz pod gotowe scenariusze filmowe.
Poznajcie więc Franka Crossa (Bill Murray), który jest producentem telewizyjnym. Ten niezwykle egoistyczny i zadziorny typ przeżywa pewnego bożonarodzeniowego dnia pewną dziwną przygodę. Nawiedzają go bowiem trzy duchy, które za wszelką cenę starają uświadomić mu, że życie ludzkie ma niezwykłą wartość i czasami warto schować dumę w kieszeń i otworzyć na cierpienie drugiego człowieka.
Czy Frank zmieni swoje nastawienie? To wszystko w filmie, który w 2003 roku zajął 5 miejsce w rankingu najlepiej sprzedających się pozycji DVD w jednym z najpopularniejszych amerykańskich sklepów internetowych.



Boże Narodzenie (Joyeux Noël), reż. Christian Carion

Film w reżyserii Christiana Cariona, który w 2006 roku był nominowany do Oscara. To opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 1914 roku. Na czas Wigilii, wrogie sobie wojska niemieckie, brytyjskie i francuskie postanawiają odłożyć broń i zaprzestać na chwilę walk.
Ten dramat wojenny okraszony dawką romantyzmu i nostalgii wprawi niejednego widza w iście świąteczny nastrój. Warto zwrócić uwagę na doskonałe aktorstwo w wykonaniu Diane Kruger, Daniel Brühla oraz nieżyjących już Iana Richardsona i Michela Serraulta.



Sklep na rogu, reż. Ernst Lubitsch

Film oparty na sztuce węgierskiego pisarza Nikolausa Laszlo, opowiada o dwójce osób pracujących w jednym z budapeszteński sklepów. Alfred Kralik (James Stewart) i Klara Novak (Margaret Sullavan) to dwójka sprzedawców, którzy szczerze się nienawidzą. Pech chce, że muszą pracować w jednym domu towarowych. Ze względu na to, że za sobą nie przepadają ciągle sobie docinają i dokuczają. Pech chce, że oboje romansują listownie z pewnymi obcymi osobami, w których, chcąc nie chcąc, się zakochują…
Romantyczna komedia rozgrywająca się w pięknym zimowym plenerze. Punkt za znakomite aktorstwo i cynizm Stewarta.



Grinch: Świąt nie będzie, reż. Ron Howard

Słynna amerykańska kreskówka wkracza na ekrany naszych odbiorników.
W górskiej jaskini mieszka złośliwy Grinch (Jim Carrey), który słynie ze swojej nienawiści do świąt Bożego Narodzenia. Pewnego dnia jego irytacja sięga zenitu. Zielony stwór postanawia zniszczyć święta mieszkańcom okolicznego Ktosiowa - miasteczka, które mieści się u podnóża zamieszkiwanej przez niego góry. Mała dziewczynka Cindy (Taylor Momsen) za wszelką cenę stara się odwieźć Grincha od jego szaleńcach planów i uzmysłowić mu, że święta Bożego Narodzenia to cudowny czas.
Przyjemny film familijny w reżyserii Rona Howarda - specjalisty od produkcji nasiąkniętych olbrzymim ładunkiem emocjonalnym ("Piękny umysł", "Okup", "Człowiek ringu"). Choć nie jest to popisowe show talentu komediowego Carrey’a, warto poświęcić te 100 min swego cennego czasu i obejrzeć całkiem śmieszną, świąteczną produkcję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto