Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nienawistna ósemka". Tarantino o lojalności, zdradzie i zemście [ZWIASTUN, ZDJĘCIA]

KAB
Do kin wchodzi "Nienawistna ósemka" - ósmy film w karierze Quentina Tarantino.
Do kin wchodzi "Nienawistna ósemka" - ósmy film w karierze Quentina Tarantino. Forum Film Poland
W piątek, 15 stycznia, do kin wchodzi "Nienawistna ósemka", ósmy film Quentina Tarantino. Bohaterami filmu jest banda nikczemników, która podczas zamieci uwięziona jest w jednym pomieszczeniu. "Daj im broń i zobacz, co się stanie" - z tym założeniem reżyser zabrał się do prac nad swoim filmem.

Kilka lat po wojnie secesyjnej przez wietrzne pustkowia Wyoming podróżują łowca nagród John Ruth (Kurt Russell), znany jako "Szubienica", oraz zbiegła przestępczyni Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh). Ruth ma zamiar doprowadzić kobietę przed oblicze sprawiedliwości. Podczas podróży spotykają innego okrytego złą sławą łowcę nagród majora Marquisa Warrena (Samuel L. Jackson), niegdyś żołnierza walczącego po stronie Unii, oraz Chrisa Mannixa (Walton Goggins), renegata z Południa i samozwańczego szeryfa miasta Red Rock, do którego zmierzają. Podróżni zbaczają jednak ze szlaku podczas zamieci śnieżnej. Schronienie znajdują w zajeździe na górskiej przełęczy, gdzie zostają powitani przez czterech nieznajomych: Boba (Demian Bichir) opiekującego się lokalem, kata z Red Rock Oswaldo Mobraya (Tim Roth), kowboja Joego Gage'a (Michael Madsen) i byłego konfederackiego generała Sanforda Smithersa (Bruce Dern). Gdy gwałtowna nawałnica uderza w górski przyczółek, ósemka podróżników zaczyna rozumieć, że szanse dotarcia do Red Rock są bardzo małe.

Banda nikczemników w jednym pomieszczeniu

Quentin Tatantino przyznaje, że "Nienawistna ósemka" jest pewną kontynuacją tematów zawartych w "Django" - rozważaniem na temat przyczyn i skutków białej supremacji. Inną inspiracją dla Tarantino były westernowe seriale telewizyjne, zwłaszcza "Bonanza", "The Virginian" i "High Chaparral". Fani Tarantino porównali zresztą wczesną wersję scenariusza "Nienawistnej ósemki" z innymi produkcjami westernowymi i odkryli, że tekst jest bardzo zbliżony do jednego z odcinków serialu "The Rebel" z 1960 roku.

– W każdym z tych seriali – odpowiadał na to Tarantino – przeważnie jakieś dwa razy na sezon pojawiały się odcinki, w których banda wyjętych spod prawa osobników więziła głównych bohaterów jako zakładników. Złoczyńcy przybywali do Ponderosy albo miejsca gdzie mieszkał sędzia Garth i brali zakładników. Tego typu fabuła nie podoba mi się w filmach osadzonych we współczesności, ale w westernach ją kocham. A to dlatego, że przez pół filmu zastanawiamy się, kto jest dobry, a kto zły i jakie wydarzenia z przeszłości kierują postępowaniem napastników. Pomyślałem sobie – a gdyby zrobić film, gdzie występowaliby tylko tacy bohaterowie? Bez pozytywnych postaci? Zamiast tego banda nikczemników uwięziona w jednym pomieszczeniu, opowiada historie, które mogą być prawdą, ale nie muszą. Zamknij tych bohaterów w chacie podczas zamieci, daj im broń i zobacz, co się stanie.

Wyciek scenariusza doprowadził zresztą do tego, że reżyser zastanawiał się nad wydaniem go jedynie w fomie książki. – Krzyczałem i wściekałem się, bo ciągle pracowałem nad tekstem i jego kolejnymi wersjami. W końcu postanowiłem, że nadal będę robił swoje – wspominał Tarantino.

Te filmy w 2016 roku przyciągną do kin tłumy! [ZWIASTUNY]

W kwietniu 2014 roku w dawnym kinie na przedmieściach Los Angeles odbyło się publiczne czytanie wykradzionego przez hakerów szkicu scenariusza. Do współpracy przy tym nietypowym kinowo-teatralnym projekcie Tarantino zaprosił wypróbowanych współpracowników: Samuela L. Jackson, Kurta Russell, Waltona Gogginsa, Tima Rotha, Michaela Madsena, Bruce'a Derna, Jamesa Parksa, Danę Gourrier i Zoë Bell.

Tim Roth, który współpracuje z Tarantino od czasu „Wściekłych psów”, przyznawał: – Towarzyszyła nam naprawdę potężna trema, ale też mnóstwo radości. To było oryginalne połączenie kina i teatru. Byłem wykończony. Quentin uczynił z tego wieczoru naprawdę gorące wydarzenie.

– Publiczność po prostu oszalała. Mieliśmy to samo wrażenie – nawet jeśli coś było niedoskonałe, to było to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, niepowtarzalne - wspominał Goggins.

Powrót do westernu i rekordowo panoramicznego obrazu

Tarantino zamierzał potraktować publiczne czytanie jako jednorazową akcję, ale aktorzy byli pewni, że powstanie też film. W maju 2014 roku Tarantino ogłosił, że zaczyna pracować nad filmem. Postanowił, że film w całości zostanie nakręcony na taśmie 65 mm. Sensacją stało się przede wszystkim to, że reżyser wykorzystał (a właściwie wskrzesił) od dawna nieużywany standard Ultra Panavision 70, umożliwiający osiągnięcie rekordowo szerokiego obrazu o proporcjach kadru 2,76:1. W pierwszej kolejności film będzie prezentowany w wersji 70 mm (dodatkowe 5 mm taśmy projekcyjnej służy do zapisywania dźwięku stereo). Dopiero później wyświetlana będzie wersja 35 mm i formaty cyfrowe. Aby tak się stało, przygotowano największą od ponad dwudziestu lat liczbę kopii szerokoformatowych.

– Mam nadzieję, że będzie to mój najlepszy film. A jeśli tak się nie stanie, to przynajmniej jeden z czterech najlepszych – mówił reżyser magazynowi „GQ”. Jego przekorna, wręcz przewrotna miłość do niezbyt popularnego ostatnimi czasy gatunku, być może będzie kontynuowana – niedawno reżyser ogłosił chęć zrealizowania serialu według westernowej powieści Elmore'a Leonarda „Forty Lashes Less One” (1972). Prawa do jej ekranizacji nabył dawno temu.

Nienawistna ósemka
USA, 2015
reżyseria i scenariusz: Quentin Tarantino
premiera: 15 stycznia

ENEMEF: TarantiNoc z Nienawistną Ósemką. Mamy bilety [KONKURS]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto