Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni będą mogli zwiedzać Ratusz Głównego Miasta Gdańska dzięki windzie i rampie [zdjęcia]

red.
Od piątku, osoby niepełnosprawne mogą zwiedzać Ratusz Głównego Miasta Gdańska, dzięki oddanej do użytku zewnętrznej windzie. W Sali Czerwonej zaś, postawiono rampę, umożliwiającą bezpieczny podjazd. Ta zmiana budzi juz kontrowersje - Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zauważa, że Muzeum Gdańska nie otrzymało na nią zgody konserwatora

W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska wybudowano odpowiednią infrastrukturę, ułatwiającą zwiedzanie, głównie osobom niepełnosprawnym: windy, toalety a także rampy.

Winda, zlokalizowana jest przy dziedzińcu zewnętrznym od strony ulicy Piwnej i umożliwi dostęp do wszystkich kondygnacji Ratusza Głównego Miasta. Na każdym z pięter Ratusza w pobliżu windy wybudowano toalety przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz nowe wejścia.

- Jednym z najważniejszych celów, do których dąży Muzeum, jest uczynienie zabytkowych wnętrz muzealnych dostępnymi dla jak najszerszego grona odbiorców. Po wielu latach oczekiwań udało się udostępnić Ratusz Głównego Miasta osobom niepełnosprawnym. Dzięki całej infrastrukturze każdy, bez względu na stan zdrowia, będzie mógł zobaczyć zabytkowe wnętrze jednej z największych atrakcji turystycznych Gdańska. Nowa rozwiązania umożliwią rozszerzenie oferty edukacyjnej dla niepełnosprawnych dzieci – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Do Sali Czerwonej dzięki rampie

Aby umożliwić pełny dostęp do pomieszczeń Wielkie Sali Rady i zniwelować różnicę wysokości w stosunku do Małej Sali Rady konieczne okazało się wykorzystanie aluminiowej rampy. Będzie ona montowana w chwili otrzymania informacji o wizycie osoby lub grupy osób niepełnosprawnych. Jej montaż i demontaż zajmuje kilkadziesiąt minut.

- Rampa spełnia wszystkie wymogi prawne i zalecenia. Ze względu na rangę Wielkie Sali Rady musieliśmy zamówić rozwiązanie, które nie będzie trwale ingerować w zabytkowy charakter wnętrza. Rozważaliśmy zamontowanie dedykowanych rozwiązań elektrycznych, ale ich wdrożenie do użytku oznaczałoby trwałą ingerencję w substancję zabytkową i przekraczałoby koszt produkcji rampy – mówi Waldemar Ossowski.

Z rozwiązań skorzystają zapewne nie tylko osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, ale także rodzice z wózkami, czy osoby starsze, dla których wchodzenie po schodach pięter gdańskiego muzeum często jest uciążliwym wyzwaniem.

Jak informuje trojmiasto.pl sprawą rampy zajmie się również Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Przyznaje, że prace jakie przeprowadziło Muzeum Gdańska wymagają zgody konserwatora, a takiej nie otrzymało. Przyznaje też, że to nie pierwszy raz kiedy muzeum montuje urządzenia dla niepełnosprawnych bez konsultacji z konserwatorem.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto