Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowe szopki w Gdańsku

Monika Jankowska
Szopka z piasku w Oliwie powstała już po raz drugi. Pracowało nad nią czworo artystów
Szopka z piasku w Oliwie powstała już po raz drugi. Pracowało nad nią czworo artystów Karolina Misztal
Tworzono ją przez sześć dni, ma 3,5 metra wysokości, a do jej budowy użyto aż 60 ton piasku. Mowa o szopce, którą podziwiać możemy w Oliwie na placu przed siedzibą Fundacji Wspólnota Gdańska (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25).

- W tym roku poszliśmy ubiegłorocznym śladem. Czwórka artystów rzeźbiarzy: Mariusz Otta - autor projektu, Maciej Krause, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz stworzyli piękną rzeźbę. Ubiegłoroczna szopka miała jeden front, gdyż plecami była oparta o ścianę budynku. W tym roku szopka jest „wolno stojąca“. Oglądamy ją ze wszystkich czterech stron - mówi Natalia Filipionek-Rybińska z Fundacji Wspólnota Gdańska.

Szopka, którą podziwiać bedzie można do połowy stycznia, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przechodnie oglądają ją zarówno za dnia, jak i wieczorami - całość jest oświetlona, więc spokojnie możemy wybrać się na wieczorny spacer.

Gdzie jeszcze możemy zobaczyć nietypową szopkę? Od dziś na oglądanie żywej szopki zapraszają gdańscy zmartwychwstańcy (sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ul. Gomółki 9). Po pasterce o godz. 22.00 wierni udadzą się na wzgórze przy kościele, aby otworzyć żywą szopkę. - Będą kuce, owce, kozy, króliki, a także drób: gęsi, kury, kaczki czy perliczki - zachęca ks. proboszcz Józef Domoradzki. - Żywą szopkę będzie można odwiedzać do święta Trzech Króli. Zapraszamy w godzinach od 8.00 do 19.00.

Zmartwychwstańcy 3 stycznia szykują przy szopce wielkie kolędowanie. Rozpocznie się ono po mszy św. o godz. 15.00. W planie jest ognisko, oscypki i pieczenie kiełbasek. Za to w drugi dzień świąt o godz. 16.00 w kościele odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Haliny Frąckowiak.

Żywą szopkę szykują także franciszkanie. Będziemy mogli ją podziwiać przed kościołem Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 4). Tutaj także wierni po raz pierwszy zobaczą ją po pasterce, która tradycyjnie odbywa się o północy.

- Po mszy wierni idą w procesji, by wspólnie kolędować przy naszej szopce - mówi o. Tomasz Jank. - Tradycyjnie będą kucyki, owce, kaczki i gęsi. Oczywiście nie zabraknie świętej rodziny.

Szopkę będzie można podziwiać przez sześć dni w godzinach od 9.00 do 19.00. Za to we wnętrzu zabytkowej świątyni możemy oglądać ruchomą szopkę z figurami świętych i błogosławionych. Znajdziemy tam np. figurkę św. Franciszka, twórcy pierwszej szopki w historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto