Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Bystrzyca

Witold Hermaszewski, Witold Papierniak
  Duża wieś położona ok. 4-10 km na zachód od Bystrzycy Kłodzkiej. Powstała na przełomie XIV i XV w. Jak większość sudeckich osad, przeżywała szczyt swojego rozwoju pod koniec XIX w.





 
Duża wieś położona ok. 4-10 km na zachód od Bystrzycy Kłodzkiej. Powstała na przełomie XIV i XV w. Jak większość sudeckich osad, przeżywała szczyt swojego rozwoju pod koniec XIX w., kiedy liczyła 680 mieszkańców. Dziś żyje tu ok. 300 osób. Turystyczne znaczenie Nowa Bystrzyca zawdzięcza wyciągowi narciarskiemu, zbudowanemu 27 lat temu. Cała zabudowa miejscowości zasługuje na ochronę konserwatorską, wiele domów ma np. ganki-galeryjki wzdłuż swoich frontowych ścian. Rozważano kiedyś projekt utworzenia tu parku etnograficznego, ze względu na malownicze usytuowanie budynków górnej części osady.

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny położony jest pośrodku wsi, tuż przy drodze, na łagodnym stoku po jej płn. stronie i na terenie cmentarza. Wchodzi się tu przez ozdobną kamienną bramę, sklepioną półkoliście i zamykaną dwuskrzydłowymi drzwiami. Świątynia pochodzi z roku 1726, ale stanęła na miejscu starszej kaplicy przedpogrzebowej z 1631r. Do lat 30. XX w. nosiła wezwanie Trójcy Św. Jej czterospadowy dach jeszcze do niedawna pokrywał eternit – było to efektem remontu z lat 20. XX w. W czasie ostatniej konserwacji w latach 2001-2002 położono tu ponownie gont. Malowniczą bryłę budowli tworzy układ czterech prostokątów ustawionych symetrycznie i jakby amfiladowo. Największy z nich, nawa, ma wymiary 10,5 x 9 m. Nad nią wielka ośmioboczna sygnaturka (lub wieża na sygnaturkę) z cebulastym hełmem również pokrytym gontem, tylko jej ściany zabezpiecza blacha. Na samym czubku wieży znajduje się ciekawa blaszana chorągiewka, przedstawiająca Trójcę Św., co odpowiada pierwotnemu wezwaniu kościoła. Do obejrzenia tej chorągiewki potrzebna jednak jest lornetka. Konstrukcja wieży-sygnaturki jest słupowo-szkieletowa, reszta świątyni ma konstrukcję wieńcową, ściany oszalowano deskami.

Wewnątrz nawa jest oddzielona od prezbiterium koszowym łukiem tęczowym. Bogaty ołtarz główny z XVIII w. z rzeźbami św. Anny, Marii i Jakuba, w zwieńczeniu Trójca Św. w aureoli i obłokach nad złoconą kulą globu ziemskiego. Pod łukiem tęczowym, po prawej stronie znajduje się ambona z malowidłami czterech ewangelistów. Chór muzyczny z organami jest obecnie wzmocniony stalowymi dwuteownikami – trochę szkoda, że nie zastosowano drewnianych słupów. Całości dopełniają liczne ludowe obrazy i rzeźby. Wśród nich można zauważyć także obrazy o charakterze wotywnym. Kościół ten do roku 1945 był bowiem ośrodkiem kultu maryjnego i zapewne dlatego dokonano zmiany wezwania świątyni.
Kościół jest filią parafii w Wójtowicach. Msza św. odprawiana jest tu w niedzielę o godz. 11.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto