Nowe prawo jazdy 2013. Egzaminy na Pomorzu od poniedziałku. Nowe testy 2013 trudniejsze?

Pierwsze nowe egzaminy na prawo jazdy na Pomorzu odbędą się w poniedziałek. Czy jak w innych miastach możemy sie spodziewać niskiej zdawalności?
 Paweł Relikowski/ Archwium Polskapresse

Co szósty podchodzący do nowego egzaminu teoretycznego na prawo jazdy zdaje - takie alarmujące informacje dopływają z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Na Pomorzu pierwsi chętni by zdawać na nowych zasadach zapisali się na poniedziałek, mimo piorunującej statystyki egzaminatorzy przekonują, że nie ma się czego bać.

Na korytarzach gdańskiego PORD od czwartku w kolejkach do okienek były prawdziwe tłumy.
- Rzeczywiście pojawiło się sporo chętnych, ale to efekt olbrzymiej liczby osób, która do minionej soboty zgłaszała się by zdawać egzamin teoretyczny w starej formule. Pracowaliśmy do północy, a każdego dnia zdawało kilkuset chętnych. Teraz chcą zdawać praktyczną część, na którą przed zmianami nie było czasu, nasi egzaminatorzy w dalszym ciągu bardzo ostro pracują - tłumaczy Andrzej Pepliński, pełnomocnik dyrektora ośrodka ds.procesu egzaminowania.

Setki osób chcących się zapisać to także efekt zaplanowanej przerwy w egzaminach, która trwała od poniedziałku do środy i posłużyła szkoleniu egzaminatorów. Egzaminy teoretyczne na nowych zasadach zdawać można w PORD od czwartku, jednak na mijający tydzień, chętnych nie było.

Powód - dotąd na zdających czekało 480 pytań, na które odpowiedzi można było wkuć na pamięć, po 19 stycznia - 1136 pytań (a docelowo nawet 3 tys.), które różnią się punktacją i poziomem trudności. W praktyce jeśli chodzi o samochody osobowe zmiana jest mniejsza - na placu wymagane są włączone światła mijania, a na ulicach egzaminator może darować stworzenie "potencjalnego zagrożenia", które dotąd oznaczało powtórkę egzaminu.

Egzaminy na prawo jazdy na Pomorzu - czytaj na dziennikbaltycki.pl!

Nowy egzamin na prawo jazdy 2013. TESTY po nowemu - sprawdź na ZDJĘCIACH!

Ważne - nowe stawki za egzaminy - sprawdź!
Od dnia 19 stycznia 2013 roku obowiązują nowe stawki opłat za egzaminy, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 stycznia 2013 roku.

Osoby, które zapisywały się na egzamin przed 19 stycznia 2013 roku i uiszczały opłaty według wówczas obowiązującej stawki są zobowiązane do uiszczenia dopłaty w następującej wysokości:
- za część teoretyczną egzaminu państwowego - 8 zł
- za część praktyczną egzaminu państwowego kat. AM - 140 zł
- za część praktyczną egzaminu państwowego kat. A1,A2,A - 40zł
- za część praktyczną egzaminu państwowego kat. B - 28 zł
- za część praktyczną egzaminu państwowego kat. B1, T - 35 zł
- za część praktyczną egzaminu państwowego kat. C,D, B+E - 40zł
- za część praktyczną egzaminu państwowego kat. C+E - 50 zł
- za część praktyczną egzaminu państwowego przeprowadzonego w celu wydania pozwolenia na kierowanie tramwajem - 3zł

Dopłaty można dokonywać drogą elektroniczną. Potwierdzenie przelewu należy obowiązkowo przesłać: faksem: (58) 300 15 29 lub mailem: boe@pord.pl (oddział Gdańsk) / gdynia@pord.pl (oddział Gdynia).

Ponadto PORD w Gdańsku informuje, że po 18 stycznia 2013 roku, zgodnie z nowymi przepisami nie uwzględnia się zwrotu opłaty w przypadku nie przystąpienia do egzaminu bez względu na przyczynę.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

08.08.2013, 13:45

Testy na prawo jazdy 2013
prawkozdasz.blogspot.com

12.02.2013, 21:29

Takie pytanie do testu na prawo jazdy mógł wymyślić chyba tylko de..il, który zdających uważa za jeszcze głupszych od siebie.

29.01.2013, 20:46

jasne że B

29.01.2013, 20:06

Takie testy powinni przejść policjanci z drogówki, Specjaliści z ITD i strażnicy miejsko wiejscy. było by wesoło.

29.01.2013, 10:52

A jaki problem jest z tym pytaniem? chyba kretyn zaznaczyłby coś innego niż b

27.01.2013, 23:35

Jak z ciebie mistrz kierownicy to zrzeknij się prawa jazdy i zdaj ponownie ,Ciekawe czy ty potrafisz wszystkie przepisy ruchu drogowego.

27.01.2013, 23:30

Jak nie wiadomo o co chodzi chodzi o pieniądze .Deficyt z 2011 roku to 40,2 mld zł a teraz jest jeszcze wyższy .Łatają go nami przez fotoradary nowe przepisy ( prawko) akcyza,benzyna,itp
za dużo trochę tego jeśli pójdzie to dalej w tą stronę to dojdzie do wojny lub innych złych rzeczy a najbardziej się to odbija na tych biednych .

27.01.2013, 20:02

Co za kretyński pomysł. Jeżeli chce wyszkolić dobrych kierowców, to powinno się ich uczyć przede wszystkim kultury na drodze, nie tylko "żeby zdać" i żeby "egzaminator nie przerwał egzaminu". Mam prawo jazdy od 5 lat, dwie kategorie, oba zdałam za pierwszym razem. Ale biorąc udział w tym nowym teście otrzymałam wynik negatywny. Jazda samochodem to pewnego rodzaju sztuka, której trzeba się nauczyć, i o ile teoria jest ważna, to praktyka jest najważniejsza.

27.01.2013, 19:13

Marlenka, jedyne na czym powinnaś jeździć to... na koniu w sypialni.

27.01.2013, 18:45

Jak oni zarabiają na ludziach to się w głowie nie mieści. To jest jakieś przegięcie pały. Zanim ludzi podejdą do egzaminu praktycznego to zdążą napisać część teoretyczną z 10 razy. Chore to jest.

27.01.2013, 17:30

dzieki wielkie sciagnalem to i testy sa naprawde dobre, no i zasady w teorii sa tez opisane a nie tylko testy

27.01.2013, 16:55

I bardzo dobrze, że zaostrzono egzaminy, może wreszcie zmniejszy się liczba niedouczonych kmiotów rozbijających swoje wieśwageny o przydrożne drzewa!

27.01.2013, 16:17

Sami powinni rozwiazac w tym wszystkim o pieniadze sie rozchodzi ten co ukladal te testy testy to wiele pytan bez wyobrazni zrobione d...l jeden

27.01.2013, 16:11

Pod gore to zrobione oco sie rozchodzi o pieniadze sami niech osly usiada i rozwiazuja ten co ukladal te pytania d...l jeden niech rozwiaze

27.01.2013, 15:42

Dziki kraj.
To taki kraj, w którym policjant przed sądem
zawsze ma rację, w którym ludzi latami trzyma się
w areszcie, aby podpisali kłamstwa, które podsuwa
im prokuratura.
To kraj, w którym sędzia przyłapany na prowadzeniu
po pijaku dalej sądzi ludzi.
To kraj w którym kibole na stadionie bezkarnie
bija rodziny z dziećmi.
To kraj, gdzie prokurator przyłapany na
fabrykowaniu dowodów awansuje.
To kraj, gdzie najpierw sprawdza się dowody a
potem orzeka kto spowodował wypadek. Sędzia,
prokurator, wysoki urzędnik zawsze będzie
niewinny, choćby wyjechał na czerwonym świetle z
podporządkowanej ulicy
A to Polska właśnie

27.01.2013, 14:21

Najgorszy kraj na świecie to Polska.
Wszystko drożej i gorzej.
Państwo powinno być dla ludzi i im pomagać, a w tym chlewie jest odwrotnie.
Niech zrobią 400 tysięcy pytań. Z pewnością będzie bezpieczniej..

27.01.2013, 13:36

Zapewniam Cię, ze 99 % kierowców, tez nie zdałoby tego egzaminu
Jedno z pytań brzmi
Jeżeli jadąc samochodem po posiłku masz silne nudności, gwałtowne skurcze jelit i ból żołądka, to:
a - jedziesz dalej popijając dużą ilością płynów
b - musisz się zatrzymać, zwymiotować i przyjąć dużą ilość np. węgla medycznego, jeśli jest dostępny
c - powinieneś jechać powoli i czekać aż ból ustąpi
I co odpowiesz? Nie uważasz, ze jakiś de...il je układał?

27.01.2013, 12:30

tak banalny test i zdawalność na poziomie poniżej 10% - to tylko źle świadczy o kursantach którzy nie znają przepisów, a często po prostu nie maja predyspozycji do jazdy autem (za wolno myślą - lub nie myślą)

27.01.2013, 00:24

Dziwi mnie ta komedia z zaostrzaniem egzaminów na prawko. Znaki są takie same od wielu, wielu lat . W 1978 ograniczenie do 50km/h było takie same jak dzisiaj. Zakaz wyprzedzania też. Ciągła linia była, tramwaje z wysepką i nieoznakowany przejazd kolejowy. Zdałem wtedy egzamin ,do dzisiaj nie miałem wypadku samochodowego.
Czy chodzi tu o coś innego jak szmal?!
Czy może po prostu tylko o inteligencję i kulturę?