Czy wideorejestratory ograniczą ruch ciężarówek w Gdańsku? Czy wideorejestratory ograniczą ruch ciężarówek w Gdańsku?

Czy wideorejestratory ograniczą ruch ciężarówek w Gdańsku? (© Piotr Hukało)

Na początku maja na trzech ulicach Gdańska uruchomiono wideorejestratory. Urządzenia już skutecznie ograniczają ruch ciężarówek – przekonują drogowcy.

- Pomiar polega na tym, że kamery mają zaprogramowane tzw. pola wirtualne, które odpowiadają wielkością samochodowi ciężarowemu. Jeżeli wjeżdża w to pole ciężarówka urządzenie otrzymuje sygnał i wykonuje zdjęcia w jakości, która pozwala odczytać tablice rejestracyjne. Ponieważ są one za znakami ograniczającymi ruch takich pojazdów, możliwa jest weryfikacja czy dana ciężarówka miała prawo wjazdu na dany odcinek – wyjaśnia Tomasz Wawrzonek z gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Jak wyjaśnia – przykładowo na ul. Stary Rynek Oliwski od czasu do czasu konieczny jest transport ziarna do młyna. Wówczas jednak samochód wiozący surowiec figuruje w rejestrach ZDiZ, więc po sprawdzeniu kierowca nie musi się obawiać kłopotów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ciężarówek, które korzystając ze wskazanych ulic próbują skrócić sobie przejazd. W takich przypadkach do policji trafia zawiadomienie z ZDiZ razem z materiałem zdjęciowym, a kierowca może zostać ukarany.

- Już dziś widzimy, że kierowcy ciężarówek, wśród których informacje o takich urządzeniach rozchodzą się szybko, zdecydowanie rzadziej korzystają z takich skrótów – zaznacza Tomasz Wawrzonek.

Od dwóch tygodni wideorejestratory stoją na ulicach Sandomierskiej, Stary Rynek Oliwski i Lenartowicza.

Policjanci stworzyli film prezentujący wykroczenia popełniane przez kierowców z Pomorza.

MotoFakty

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!