Nowoczesność z poszanowaniem tradycji - studia na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni

Artykuł sponsorowany
Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni to absolutnie unikatowe miejsce studiów dla niebanalnych ludzi.

Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni jest jednym z ciekawszych miejsc do studiowania w Polsce. Młodzi ludzie doceniają mobilność zawodową, łatwość podjęcia pracy we flocie handlowej na całym świecie i uzyskiwane pensje na bardzo przyzwoitym europejskim poziomie praktycznie natychmiast po studiach. Zdobyty zawód o pragmatycznych, a nawet można powiedzieć materialnych walorach jest chyba nieporównywalny z żadnym innym w Polsce.
Poza tym Wydział Nawigacyjny zajmuje bodajże najlepiej położony gmach w centrum Gdyni, nad samym morzem pomiędzy mariną gdyńską, a reprezentacyjnym basenem portowym. Również akademik, w którym mieszkają studenci jest świetnie zlokalizowany – przy samej plaży i z widokiem na Zatokę Gdańską. Do teatru studenci muszą dojść zaledwie dwieście metrów, a do tawerny połowę tej drogi :-). Wydział Nawigacyjny AM korzysta z umiejscowienia w centrum Trójmiasta i jego wszystkich powabów. Chyba każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Bez wątpienia to naprawdę atrakcyjne miejsce do studiowania.
Młodzież przyciągają również unikatowe specjalności na studiach inżynierskich i przede wszystkim magisterskich, po których absolwenci uzyskują wyjątkowe wykształcenie i przygotowanie zawodowe. Niebanalne kwalifikacje czynią z nich poszukiwanych pracowników, ale - co równie ważne - dają im uzasadnione poczucie własnej wartości i nietuzinkowości, które bywa w życiu bezcenne.
Z wieloma absolwentami robiącymi kariery w światowej flocie kadra wydziału kontakt przez długie lata – upływający czas jednoznacznie wskazuje wartość studiów na Wydziale Nawigacyjnym, z czego jesteśmy naprawdę dumni.

Praktyka uczy zawodu

Jednym z wielu elementów wyróżniających Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni jest niezwykle atrakcyjny system praktyk studenckich < http://wn.am.gdynia.pl/praktyki.html >. Solidne przygotowanie teoretyczne jest ważne, ale tak naprawdę dopiero praktyka kształtuje prawdziwych profesjonalistów. Studenci odbywają praktyki morskie na dwóch statkach szkolnych. Pierwszym z nich jest wizytówka AM, trzymasztowa fregata Dar Młodzieży. Drugą jednostką szkolną jest motorowiec Horyzont II. Oba statki są doskonale wyposażone umożliwiając studentom zdobywanie niezbędnej wiedzy praktycznej z zakresu żeglugi morskiej we wszelkich jej aspektach z samodzielnym prowadzeniem wachty nawigacyjnej i manewrowaniem włącznie. Nie do pogardzenia jest również podróżniczy aspekt praktyk wakacyjnych, gdyż na pokładach pięknych statków szkolnych studenci zwiedzają świat od południowych słonecznych plaż aż po Spitsbergen.

Specjalności z życia wzięte

Studia na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni prowadzone są w specjalnościach korespondujących z zapotrzebowaniem na rynku pracy. Zarówno specjalności morskie jak i lądowe pozwalają szczycić się tym, że nie ma bezrobotnych absolwentów. Raczej jest wprost przeciwnie. Zainteresowanie studiami jest duże i od roku akademickiego 2012/2013 Wydział nawigacyjny zwiększył limity przyjęć kandydatów na studia umożliwiając większej grupie maturzystów zdobycie tak pożądanego zawodu.
Na studiach I stopnia (inżynierskich) najliczniejszą grupę stanowią studenci nawigacji kształcący się na przyszłych oficerów marynarki handlowej. Po ukończeniu studiów zostają najpierw oficerem wachtowym na statku handlowym a następnie starszym oficerem i kapitanem statku z pensją miesięczną zaczynającą się od 5000 Euro.
Również studenci kierunku transport kształcą siew bardzo ciekawej i poszukiwanej specjalności „transport i logistyka”. Zdobywają wiedzę i umiejętności o profilu zarówno ściśle technicznym jak i menadżerskim, co pozwala na szybką ścieżkę kariery na stanowiskach kierowniczych w morskim sektorze transportowym i spedycyjno – logistycznym.
Z kolei studia II stopnia (magisterskie) są już ściśle profilowane pod katem najnowszych wymogów przyszłościowych rynków pracy. Najlepszym przykładem może być najbardziej popularna specjalność „technologie offshorowe”, gdzie studentów przygotowuje się do pracy w charakterze oficerów pokładowych i operatorów DP (dynamicznego pozycjonowania) na statkach morskich oraz w szeroko rozumianym morskim sektorze badawczo-wydobywczym. Są unikalnymi specjalistami w zakresie eksploatacji specjalistycznej floty statków badawczych, sejsmicznych, przeznaczonych do prac podwodnych, poszukiwania i eksploatacji bogactw dna morskiego, obsługi platform gazowych i naftowych, zaś praca na jednostkach offshorowych należy do najlepiej płatnych w żegludze światowej.
Studenci kierunku transport poszerzają natomiast wiedzę inżynierską o zagadnienia z zakresu problematyki transportowej i logistycznej z naciskiem na funkcjonowanie, eksploatację i zarządzanie morskimi systemami transportowo – logistycznymi.


Tradycja czy nowoczesność?

Studiując na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni młody doświadcza zarówno tradycji jak i nowoczesności, stając się dumnym następcą Kolumba i Magellana. Jeśli jednak dokonywać oceny to zdecydowania przeważa na wydziale nowoczesność. Szczególnie po gruntownej modernizacji zaplecza dydaktycznego Wydziału Nawigacyjnego w 2011/2012 roku każdy student ma codzienny kontakt z najnowszymi systemami nawigacyjnymi, przeładunkowymi i komunikacyjnymi. Nauka zarządzania procesami eksploatacyjnymi na statkach morskich i w terminalach oparta jest na platformach sprzętowych stale aktualizowanych i w pełni odpowiadających realiom pracy na morzu. Na miłośników tradycji czeka również najnowsze planetarium w Polsce, gdzie poznają tajniki astronomii i astronawigacji. Czyli tradycja czy nowoczesność? Nowoczesność z poszanowaniem tradycji.

Kontakt:

Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni
Aleja Jana Pawła II 3
81-345 Gdynia

tel. +48 (58) 620-26-74
tel. +48 (58) 690-11-44
fax +48 (58) 690-11-01
e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto