Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Open Payment System w komunikacji miejskiej w Gdańsku. Na wybranych liniach za przejazd zapłacimy kartą płatniczą

Piotr Kallalas
Biletomaty w autobusach w Gdańsku
Biletomaty w autobusach w Gdańsku Piotr Kallalas
W Gdańsku zainaugurowano pilotażowy program Open Payment System. Mieszkańcy i turyści będą mogli kupić bilety korzystając z czytnika kart płatniczych, jakie zostały zainstalowane w 15 pojazdach. Program rozpoczął się w autobusach obsługujących linię 210 i 110.

W środę, 3 października Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wraz ze spółką Mennica Polska uruchomił nową usługę płatności. Do projektu wytypowano dwie linie autobusowe, które obsługują mieszkańców, a także turystów docierających do dworca PKP oraz rębiechowskiego lotniska.

W Gdańsku rozpoczynamy fazę testów Open Payment System przygotowanego przez Spółkę Mennica Polska. Przez rok na liniach 210 i 110 będzie umożliwiona płatność kartą z wykorzystaniem specjalnego czytnika. Metoda jest bardzo uproszczona i nie wymaga znajomości taryfy.

- powiedział Zygmunt Gołąb rzecznik prasowy ZTM.

Okazuje się, że bilet nie jest kodowany na naszej karcie, a jedynie dochodzi do płatności. Po przyłożeniu karty do czytnika możemy sprawdzić ilość i stan zakupionych biletów. Z kolei kontrolerzy będą wyposażeni w specjalne czytniki, co umożliwi sprawdzenie biletu bez dostępu do naszego konta. Standardowo automat będzie blokowany po zalogowaniu kontrolera w pojeździe. Łącznie Mennica Polska zainstalowała 23 urządzenia w 15 autobusach. Pojawiają się pytania dotyczące bezpieczeństwa takich transakcji.

- Nie są spisywane numery z naszych kart. Nigdzie nie ma dostępu do naszych danych. Tylko i wyłącznie w systemie centralnym zapisuje się token, który odpowiada za wcześniej wykonaną transakcję. Bezpieczeństwo zapewniają nam standardy, które gwarantuje Visa i Mastercard. Kontrolerowi wyświetla się informacja tylko i wyłącznie o ważności biletu - uspokaja Karolina Mystek, rzecznik prasowy spółki Menninca Polska.

System jest intuicyjny. Tradycyjnie mamy do wyboru dwa typy biletów, ulgowy i normalny. Następnie przykładamy kartę płatniczą i po chwili wyświetla się komunikat potwierdzający zakup. Urządzenie pokazuje informacje także w języku angielskim i niemieckim. Nie jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Podobne inicjatywy zostały podjęte między innymi w Jaworznie czy Wrocławiu. Natomiast największe sukcesy na tym polu zostały zaobserwowane w Londynie i to właśnie na rozwiązaniach z tego miasta wzorowali się przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego oraz spółki Mennica Polska.

Każdy kto chce skorzystać z nowej metody płatności musi posiadać kartę zbliżeniową. Możliwości jest jednak więcej.

System umożliwia płacenie kartą, jak i wszelkimi płatnościami mobilnymi, między innymi telefonem, pierścionkiem czy bransoletką. Płatność jest absolutnie bezpieczna.

- podkreślił Maciej Mironiuk, przedstawiciel Visa.

Program skończy się po roku i przyjdzie czas na podsumowania. Nie wiadomo, czy i kiedy system zostanie wprowadzony na innych liniach autobusowych. Po analizie Zarząd podejmie decyzje o ewentualnych procedurach przetargowych.

W wymienionych autobusach oczywiście zostanie utrzymana sprzedaż tradycyjna u kierowcy w postaci papierowych biletów. Spółka Mennica Polska jest właścicielem 80 automatów, które są umiejscowione w strategicznych, z komunikacyjnego punktu widzenia, miejscach w Gdańsku.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto