Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto mały ruch graniczny, czyli na mundial w 2018 roku do Kaliningradu bez wiz

Patryk Kurkowski
Bartek Syta
Niespełna dwa lata temu Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) spośród czterech ofert zorganizowania mistrzostw świata w 2018 roku wybrała Rosję. Tym samym po raz pierwszy w historii najlepsi piłkarze zawitają do Europy Wschodniej.

Kaliningrad Gospodarzem

Jeszcze w sierpniu władze rosyjskiej federacji wskazały miasta gospodarzy wielkiego czempionatu. Mecze mundialu w 2018 roku odbędą się w Kaliningradzie, Jekaterynburgu, Rostowie nad Donem, Soczi, Moskwie, Kazaniu, Sankt Petersburgu, Niżnym Nowogrodzie, Samarze, Sarańsku oraz Wołgogradzie. W przypadku stolicy Rosji spotkania będą rozgrywane na dwóch obiektach. Oznacza to, że cała impreza zostanie rozegrana w 11 miastach, na 12 stadionach. Łącznie uczestnicy finałów mistrzostw świata rozegrają aż 64 mecze.

- Wybór miast gospodarzy jest bardzo ważnym krokiem. To pokazuje, że jesteśmy już w stanie rozpocząć przygotowania do organizacji - powiedział Sepp Blatter, prezydent FIFA.

- Po raz pierwszy będziemy gościć turniej w Europie Wschodniej, po raz pierwszy w Rosji. Co istotne, przemierzamy z mundialem cały świat. Jesteśmy przekonani, że będzie to wspaniała impreza, że organizacja tych mistrzostw będzie sukcesem. Muszę przy tym pogratulować lokalnemu komitetowi za profesjonalne działanie - dodał Blatter.

Spotkania w Kaliningradzie to znakomita informacja dla mieszkańców Trójmiasta oraz okolic, ze względu na otwarcie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Stosowną umowę już pod koniec ubiegłego roku podpisali minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Ułatwiony Pobyt

Co to w praktyce oznacza? Mieszkańcy określonych regionów będą mogli podróżować do obwodu kaliningradzkiego bez specjalnej wizy. To z pewnością ułatwi też podróżowanie na mundial w 2018 roku.

Przekraczanie granicy odbywa się bowiem na podstawie specjalnego zezwolenia, wydawanego na dwa lata. Jego koszt wyniesie 3o euro, a czas oczekiwania około godziny. Warto jednak dodać, że podstawą do przejazdu jest dokument potwierdzający tożsamość, z wyjątkiem paszportu dyplomatycznego, służbowego oraz książeczki żeglarskiej.

Podróżujący, który przekroczy granicę na podstawie nowego dokumentu, będzie mógł przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych do 30 dni, a łączny czas pobytu nie może przekroczyć 90 dni (na czas wydawania specjalnego dokumentu, czyli dwa lata).

Całość ma się odbywać według zasady one-stop, czyli bez konieczności zatrzymywania się przy kolejnych stanowiskach oddzielnych dla służb granicznych.

W Polsce mały ruch graniczny obejmie w województwie pomorskim takie miasta jak: Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiat pucki, gdański, nowodworski oraz malborski. Zniesienie tradycyjnych wiz dotyczy również województwa warmińsko-mazurskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto