Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnem

Rozalia Zając
Przedstawiamy zarys historyczny, zabytki, a także współczesność parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnem Dzieje duszpasterstwa w Czarnem datuje się na 1395 rok.

Przedstawiamy zarys historyczny, zabytki, a także współczesność parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnem

Dzieje duszpasterstwa w Czarnem datuje się na 1395 rok. Wówczas powstał pierwszy kościół. Jednak nie było wtedy jeszcze parafii, ponieważ jak wynika z najstarszych zapisków, twierdza Krzyżacka, która powstała na tym terenie nie miała wystarczającej ilości pola (potrzebne były przynajmniej 4 włóki) do założenia parafii. Parafia w tamtym czasie istniała w Sokolu i dopiero po pożarze kościoła w 1617 r. parafię przeniesiono do Czarnego.

W latach 1535-1536 kościołem zawładnęli protestanci, ale po interwencji królewskiej musieli oddać kościół katolikom i postawili swój własny zbór.

Obecny kościół parafialny w Czarnem jest trzecią lub czwarta świątynią odbudowaną na tym samym miejscu. Poprzednie uległy zniszczeniu w wyniku licznych pożarów nawiedzających miasto.

Kościół zwany potocznie przez mieszkańców "starym kościółkiem" został wybudowany w 1755 r., a konsekrowano go 20 listopada 1757 r. Dzisiaj kościół ten jest jednym z dwóch w powiecie, którego wystrój jest w zasadzie nie zmieniony od momentu utworzenia. Kościół jest jednonawowy o konstrukcji szachulcowej z trójbocznym prezbiterium i z wnętrzem w stylu rokoko.


Proboszczowie parafii

ks. Franciszek Riss do 26.02.1945r.
ks. Alojzy Körner 1945r. - 1947r.
ks. Teodor Jankowiak 3.09.1947 r.
ks. Edmund Malich 3.11.1947 r. - 1951 r.
ks. Antoni Wołek - Wacławski 20.01.1951 r. - 1958 r.
ks. Mieczysław Ruta 1958r.
ks. Jan Zaremba 1958r. - 1959r.
ks. Zdzisław Iwański 1959r. - 1961r.
ks. Oswald Kobiela 1961r. - 1972r.
ks. Jan Tokarski 1972r. - 1975r.
ks. Stanisław Goryński 1975r. - 1985r.
ks. Bolesław Czapor 1985r. - 1991r.
ks. Andrzej Pacholski od 29.08.1995r.

5004
Tylu wiernych liczy parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnem

Obecni duszpasterze
Proboszcz ks. Andrzej Pacholski
Wikariusz ks. Witold Karczmarczyk
Kapelan więzienia ks. Marcin Górski
Pomoc duszpasterska ks. Waldemar Składowski

Zgromadzenia zakonne
• Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej (po 49 latach pracy odeszły w 2006 r.)
• Wspólnota Dzieci Łaski Bożej (stowarzyszenie wiernych świeckich) - 4 siostry
• Róże różańcowe: 6 żeńskich (w tym: 1 w Międzyborzu), 1 męska, 1 nauczycielska, 4 dziecięce
• Ministranci: 6 w Nadziejewie, 15 w Międzyborzu, 20 w Czarnem • Schola - 20 osób • Oaza Dzieci Bożych - 15 uczniów szkoły podstawowej
• Powołania: 8 kapłańskich, 3 zakonne
• Odpusty: 15.08 - parafialny, 19.03 - kościół pomocniczy w Czarnem, 14.09 - Międzybórz, 30.11 - Nadziejewo

Msze święte
• Kościół Parafialny Wniebowzięcia NMP Czarne w dni powsz. 18.30 • Kościół pomocniczy św. Józefa Czarne, w niedz.: 8,10, 12, 18.30; dni powsz.: 7 • Kościół filialny św. Andrzeja Apostoła Nadziejewo w niedz.: 9, w dni powsz. i pierwszy piątek m-ca - 19 (IX-VI) • Kościół filialny Podwyższenia Krzyża Św. Międzybórz w niedz.: 11.30, w dni powsz.: piątek 16 (IX-VI) • Kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP, DPS Czarne, niedziela 9 • Kaplica Dobrego Pasterza, Zakład Karny niedz.: 10, 11, sobota: 16

Z księdzem proboszczem Andrzejem Pacholskim rozmawia Rozalia Zając

Ponad osiemnaście lat temu został ksiądz duszpasterzem parafii. Co się zmieniło od tamtego momentu?
Początki mojej pracy duszpasterskiej w Czarnem to były trudne czasy. Sława Czarnego w diecezji rysowana była w ciemnych barwach, jako społeczności mundurowej. Okazało się jednak, że nie takie Czarne straszne jak je malują. Po objęciu parafii 28.08.1991 r. zastałem kościół pomocniczy w stanie surowym. Kościół parafialny nie był jeszcze tak bardzo zniszczony, dopiero gdy zbito tynki okazało się, że pod nimi jest tylko zgnilizna. Dodatkowo inwestycji wymagały również kościoły w Na-dziejewie i Międzyborzu. Przy współpracy z parafianami wiele udało się zmienić m.in. wyremontowano dzwonnicę w Nadziejewie, wymieniono okna i drzwi wejściowe, ufundowano nowe tabernakulum, w Mię-dzyborzu wymieniono dach, posadzkę w kościele, ufundowano nowy marmurowy ołtarz, ambonę, tabernakulum. Ogromnie cieszy to, że kościół parafialny wreszcie doczeka się generalnego remontu. Inwestycja ma być zrealizowana z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu "Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn". Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie sprawy formalne zostaną wreszcie załatwione i jak najszybciej będzie można rozpocząć prace konserwatorskie.

Jak wygląda praca w parafii?
Duszpasterstwo to nie tylko msza święta. Księża mają jeszcze mnóstwo obowiązków jak choćby nauczanie religii, spotkania z grupami parafial-nymi, duszpasterstwo więzienne, Domu Pomocy Społecznej, czy uzupełnianie przynajmniej 15 ksiąg parafialnych (kronika, księga chrztów, ślubów, zgonów, bierzmowanych, chorych, zapowiedzi, obcych celebransów, renowacji najświętszego sakramentu, inwentarza parafialnego, ogłoszeń itd.), które są sprawdzane przy każdej wizytacji. Takie księgi są jednak również doskonałą dokumentacją historyczną. Z bogatych losów czarneńskiego duszpasterstwa wiele informacji przetrwało dzięki historycznemu zamiłowaniu ks. Antoniego Wołka - Wacławskiego, który skrupulatnie prowadził kronikę i opisał również wcześniejsze dzieje tej parafii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto