Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafie greckokatolickie w Człuchowie, Barkowie, Słupii i Międzyborzu

Wojciech Piepiorka
Cerkiew greckokatolicka w Człuchowie została zbudowana w latach 1990-1991
Cerkiew greckokatolicka w Człuchowie została zbudowana w latach 1990-1991 Wojciech Piepiorka
Przedstawiamy cztery parafie greckokatolickie w naszym powiecie: Poczęcia Św. Jana Chrzciciela w Człuchowie, Świętej Trójcy w Barkowie (gmina Człuchów), Michała Archanioła w Słupii (gmina Debrzno) oraz Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Międzyborzu (gmina Rzeczenica)

Parafie w Człuchowie, Barkowie i Słupii są związane administracyjnie - podlegają pod cerkiew w Człuchowie, natomiast Międzybórz to filia parafii w Białym Borze. Wszystkie przynależą do wspólnej eparchii, w tym przypadku wrocławsko-gdańskiej.

Parafia greckokatolicka w Człuchowie istnieje od 1991 roku. Cerkiew pw. Poczęcia Świętego Jana Chrzciciela w Człuchowie została wybudowana w latach 1990-1991. Poświęcono ją 9 listopada 1991 roku. To jedyna własna świątynia grekokatolików w naszym powiecie. Zarówno w Barkowie, Słupii, jak i Międzyborzu grekokatolicy korzystają z kościołów katolików rzymskich.

Nabożeństwa w obrządku wschodnim w naszym powiecie najdłużej, bo od 1961 roku odbywają się w Barkowie. Osiem lat później zaczęto je odprawiać w Międzyborzu, a w 1996 roku także w Słupii. Największe zmiany dla grekokatolików z naszego regionu przyszły w czasach, gdy pobudowano świątynię w Człuchowie oraz dom parafialny przy niej. Dzięki temu ksiądz jest na miejscu, choć obsługuje duszpastersko dużo większy teren niż tylko powiat człuchowski.
- Na dobrą sprawę to sprawuję duszpasterską opiekę nad grekokatolikami z kilku okolicznych powiatów. Obszar mojego działania na wschód od Człuchowa kończy się dopiero na Wiśle. Przez to rocznie pokonuję około 40 tysięcy kilometrów - mówi ks. Roman Ferenc.

Parafia w Człuchowie jest ważnym punktem na mapie katolików obrządku greckiego w Polsce, także ze względu na fakt, że na ziemię człuchowską po II Wojnie Światowej przesiedlono kilka tysięcy Ukraińców. Związane z tym duże uroczystości odbyły się w człuchowskiej cerkwi 1 lipca 2007 roku, kiedy to ks. biskup Włodzimierz Roman Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej kościoła greckokatolickiego w Polsce zagościł tu na obchody 60. rocznicy akcji "Wisła". Z tej okazji przed cerkwią postawiono pomnik.

Choć cerkiew w Człuchowie jest stosunkowo młoda, czeka ją remont.
- Przed nami przedsięwzięcie na ogromną skalę - mówi ks. Roman Ferenc. - Mówię tutaj o koniecznym i kapitalnym remoncie wnętrza cerkwi oraz dokończeniu prac na zewnątrz świątyni, czyli wymianie dachu i rynien oraz schodów przed czterema wejściami do świątyni. Mam więc na myśli remont wszystkich ścian od wewnątrz i sufitu, a następnie wykonanie prac związanych z powstaniem i instalacją nowego, kanonicznego ikonostasu oraz odpowiedniej aranżacji wnętrza świątyni, która będzie spełniać wszystkie wymogi obiektu kultu chrześcijan wschodnich. Musimy zająć się także remontem zakrystii oraz jej wyposażeniem w odpowiednie meble, a dalej w odpowiednią ilość ornatów i innych sprzętów wyposażenia cerkiewnego. Kolejną czynnością powinna być szybka i całkowita wymiana oświetlenia wewnątrz świątyni.

Prace będą bardzo kosztowne więc parafia prosi ludzi dobrej woli - osoby prywatne i przedsiębiorców - o wsparcie finansowe prac remontowych i restauratorskich.
- Nieustanne prace prowadzone od ośmiu lat zmuszają nas do szukania pomocy finansowej na zewnątrz i kierowania apeli do różnych środowisk, gdyż bez pomocy ludzi dobrej woli nie będzie możliwe prowadzenie dalszych prac - mówi ks. Ferenc.
Wszystkim pragnących pomóc człuchowskiej parafii podajemy numer jej konta: Bank Spółdzielczy w Człuchowie, 32 9326 0006 0010 8793 2000 0010. Konieczny jest dopisek "Na budowę cerkwi". Co ważne, kwotę darowizny można odpisać sobie od podatku.

1000
około tylu praktykujących grekokatolików mieszka na terenie powiatu człuchowskiego

CZŁUCHÓW
Parafia greckokatolicka pw. Poczęcia Św. Jana Chrzciciela istnieje od 1991 roku. Należy do eparchii (diecezji) wrocławsko-gdańskiej, która obejmuje swym zasięgiem całą zachodnią Polskę (po prawej stronie Wisły jest eparchia przemysko-warszawska). Adres korespondencyjny parafii: ul. Traugutta 12, 77- 300 Człuchów, tel. 59 83 41 629. Duszpasterz: ks. Roman Ferenc - administrator (od 2001 r.). Poprzedni duszpasterze: ks. Piotr Szwec-Nadworny (1991-2001). Świątynia to własna cerkiew greckokatolicka zbudowana niecałe 20 lat temu i poświęcona 9 listopada 1991 roku. Nabożeństwa odbywają się w niedziele godz. 9, w święta w tygodniu o godz. 17, w dni powszednie o godz. 9 lub 17 (ewentualnie o godz. 18 po uprzednim uzgodnieniu). Strona internetowa eparchii: www.cerkiew.net.pl.

BARKOWO
Parafia greckokatolicka pw. Trójcy Św. w Barkowie funkcjonuje od 1961 roku. Nabożeństwa odbywają się w kościele rzymskokatolickim pw. Św. Trójcy w niedziele o godz. 11, a także w święta w tygodniu o godz. 13.20.

SŁUPIA
Parafia greckokatolicka pw. Św. Michała Archanioła w Słupii funkcjonuje od 1996 roku. Nabożeństwa odbywają się w kościele rzymskokatolickim pw. Św. Michała Archanioła w niedziele o godz. 12.30 i w święta w tygodniu o godz. 10.

Międzybórz
Parafia greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Międzyborzu funkcjonuje od 1969 roku i podlega administracyjnie pod parafię w Białym Borze (ul. Topolowa 20, 78- 425 Biały Bór, tel. 94 373 91 81). Duszpasterze ks. Piotr Baran - proboszcz (od 2001 r.), ks. Jarosław Roman - wikariusz (od 2008 r.) dojeżdżają właśnie z tej miejscowości. Nabożeństwa odbywają się w niedziele i święta w sobotę o godz. 14, a w święta w dni powszednie o godz. 16.30 w kościele rzymskokatolickim w Międzyborzu.

Ksiądz Roman Ferenc
Urodzony 19 listopada 1969 roku w Wałczu. Święcenia diakonatu przyjął 12 września 1995 roku w Kołomyi, święcenia kapłańskie pięć dni później.
Jest magistrem teologii, ukończył w 1994 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski. W latach 1996-2001 pracował duszpastersko w Eparchii Saskatoon (Kanada), od 2001 r. jest administratorem parafii Człuchów, Barkowo i Słupia, a od 2006 r. członkiem eparchialnej rady duszpasterskiej.

Z ks. Romanem Ferencem proboszczem parafii greckokatolickiej pw. Poczęcia Świętego Jana Chrzciciela w Człuchowie rozmawia Wojciech Piepiorka

Jak ksiądz streściłby w kilku zdaniach różnice między kościołem greckokatolickim a rzymskokatolickim?
W kościele katolickim mamy kościół zachodni - tradycji łacińskiej, stąd też nazywany kościołem rzymskokatolickim oraz katolickie kościoły wschodnie. Jest ich 23. Katolickie kościoły wschodnie są w pełnej jedności eucharystycznej z biskupem Rzymu, czyli papieżem. Różnice dotyczą jedynie obrządku. My w naszym życiu liturgicznym używamy obrządku greckiego: inaczej sprawowana jest Msza Św., używamy innych ornatów, kalendarz liturgiczny jest inny. Sprawy dogmatyczne są jednak takie same jak w kościele rzymskokatolickim. Nasze kościoły są w pełnej jedności.

Ilu jest grekokatolików w powiecie człuchowskim?
W skali całego kościoła greckokatolickiego w Polsce mamy problem z określeniem liczby wiernych. Skoro po 1947 roku wysiedlono z Małopolski wschodniej 150 tysięcy Ukraińców, z czego około 120 tys. z nich było wyznania greckokatolickiego, to możemy śmiało powiedzieć, że powinno nas dziś być około 350-400 tysięcy w Polsce. Podkreślamy jednak, że są to dane szacunkowe. Mówimy też o wiernych, którzy według prawa kanonicznego przynależą do naszego kościoła, ale są niepraktykujący. Niektórzy do dziś nie przyznają się do swojego pochodzenia narodowego i wyznania. Mają na to wpływ problemy asymilacyjne i trudna historia powojennych lat, gdzie nie mówiono w Polsce o mniejszościach narodowych, a naszego kościoła do 1956 roku nie uznawano, a aż do początku lat 90-tych nie miał on osobowości prawnej. Jeśli chodzi o sam powiat człuchowski to w 1947 roku przywieziono tu około 7 tysięcy ukraińskich grekokatolików. Nie ma dziś w powiecie człuchowskim miejscowości, w której nie byłoby ludności pochodzenia ukraińskiego. Jednak wspomniane przeze mnie wcześniej procesy spowodowały, że ci ludzie się gdzieś "zagubili". Ludność została rozsiana po całym powiecie, brakowało księży... Dopiero od 1961 roku w kościele łacińskim w Barkowie rozpoczęto odprawianie Mszy Św. w obrządku wschodnim. Przyjeżdżali tu księża z Wałcza, Białego Boru czy Koszalina, a wierni zjeżdżali się z całego regionu. Do dziś żywe są opowieści ludzi, którzy w latach 50-tych szli pieszo do Bińcza, tam wsiadali do pociągu i jeździli na nabożeństwa do Szczecinka. Mieszkańcy naszych ziem jeździli też pod Nowy Dwór Gdański czy na Mazury w okolice Ełku. Były takie czasy, że ludzie nie przyznawali się, że są innej narodowości czy innego wyznania. Trzeba jednak zaznaczyć, że kościoła greckokatolickiego w Polsce nie można utożsamiać tylko z ludnością pochodzenia ukraińskiego. To bardzo obiegowa opinia. Oczywiście Ukraińców jest najwięcej, mamy jednak w swoim gronie także Polaków. Zdarza się, że także katolicy rzymscy biorą udział w naszych nabożeństwach.

Życie grekokatolików w powiecie człuchowskim diametralnie odmieniło się po wybudowaniu cerkwi w Człuchowie...
Zmiany w Polsce po 1989 roku sprzyjały wyjściu naszego kościoła z "ukrycia". Dopiero wtedy zaczął on działać normalnie i uzyskał osobowość prawną. Może to śmiesznie zabrzmi, ale wcześniej nie mieliśmy prawa do pieczątki. Zmiany w kraju przyczyniły się do postawienia cerkwi. W 1990 roku rozpoczęła się budowa, rok później się zakończyła i w listopadzie 1991 roku świątynię poświęcono. Dzięki temu ludność, która mieszka w Człuchowie, nie musi już jeździć do Barkowa. Wciąż korzystamy jednak z kościoła łacińskiego w tej miejscowości. Także w Słupi katolicy obrządku wschodniego i zachodniego korzystają z jednej świątyni. Czasami także "pożycza" się kościoły w innych miejscowościach, np. na takie uroczystości jak pogrzeby. W relacjach katolików łacińskich i grekokatolików na naszym terenie panuje normalność. Dzięki temu uczymy ludzi, że kościół katolicki to organizm, który ma dwa płuca, ale wspólne serce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto