Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Oliwski zimą

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
Park Oliwski jest piękny o każdej porze roku. Przeczytaj historię tego pięknego miejsca, zobacz zdjęcia... a potem idź na spacer!

Historia Parku rozpoczęła się w XII wieku, kiedy do Oliwy sprowadzili się Cystersi. Przez lata tworzyli oni zabudowę klasztorną i towarzyszące jej ogrody, alejki, łąki. Przez wieki Cystersi miłujący ogrodnictwo zmieniali tereny zielone zgodnie z obowiązującymi modami, zawsze jednak ze starannością i szczególnym uwzględnieniem komponowania ogólnych planów parku.

W XVI wieku park słynął już wśród osobistości ówczesnego świata, które chętnie przyjeżdżały nawet z daleka, aby podziwiać ten niezwykły zakątek. W Oliwie gościł m.in. Zygmunt III Waza a także Jan Kazimierz. Bywali nuncjusze papiescy i władcy innych krajów europejskich. To tutaj zawarto Pokój Oliwski kończący wiele lat wojen polsko - szwedzkich.

W XVIII wieku z inicjatywy Opata Jacka Rybińskiego park przebudowano na modłę włosko- francuską, głównym projektantem przestrzeni był Andre de la Notre, twórca ogrodów Wersalu.

W czasach rozbiorów będący pod administracją pruską park przebudowano na sposób znany do dziś. Pólnocno-wschodnią część parku zaprojektowano z uwzględnieniem mód chińskich i elementów romantycznych. Park ozdobiły pagórki, kaskada i liczne rzeźby.Część elementów chińskich została jednak zlikwidowana w XIX wieku.

W 1926 roku park stał się częścią Wolnego Miasta Gdańska, zaśjego nowy opiekun, botanik Erick Wocke sprowadził tutaj wiele cennych gatunków roślin z całego świata. Park uległ znacznym zniszczeniom w czasie II wojny światowej. Odbudowano go po wojnie, lecz części wyposażenia z czasów dawnej świetności nie udało się zrekonstruować.

Od 1955 roku Park Oliwski nosi imię Adama Mickiewicza.

Obecnie park jest własnością miasta, od ponad 30 lat na liście zabytków.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto