Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Peter Greenaway odebrał tytuł doktora honoris causa

J. Zalesiński
Praca nad dyplomem. Kaligrafia ręczna oraz złocenia na papierze czerpanym z nadrukowanym logo ASP Gdańsk. Dyplom zrobiony przez kaligrafa, absolwenta wzornictwa Gdańskiego ASP - Adama Romualda Kłodeckiego na prośbę Pana Krzysztofa Gliszczyńskiego, dziekan
Praca nad dyplomem. Kaligrafia ręczna oraz złocenia na papierze czerpanym z nadrukowanym logo ASP Gdańsk. Dyplom zrobiony przez kaligrafa, absolwenta wzornictwa Gdańskiego ASP - Adama Romualda Kłodeckiego na prośbę Pana Krzysztofa Gliszczyńskiego, dziekan Adam Romuald Kłodecki
Peter Greenaway odebrał w środę podczas inauguracji roku akademickiego tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Senat uczelni docenił reżysera za całokształt twórczości artystycznej i humanistyczną postawę życiową

Najpierw odebrany w południe dyplom doktora honoris causa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a potem dwa spotkania z publicznością. Środowy kulturalny dzień w Trójmieście stał pod znakiem obecności Petera Greenawaya, wybitnego brytyjskiego malarza i reżysera.

Publiczność miała w środę okazję poznać go w obu wydaniach. Najpierw w Gdańsku Greenaway odwiedził Gdańską Galerię Miejską, gdzie można oglądać jego wystawę "Potop ilustrowany". Wieczorem reżyser na trzygodzinnej imprezie spotkał się z fanami jego filmów. Na obu spotkaniach artysta podjął się roli przewodnika po swojej twórczości.

- Kto z was wierzy w Boga?- takim pytaniem zaskoczył Greenaway publiczność, która przyszła na spotkanie z nim do Gdańskiej Galerii Miejskiej. - O - zdziwił się, widząc, że podniosło się trochę rąk.

A potem zaczął tłumaczyć, że inspiracją dla jego akwarel, składających się na cykl "Potop ilustrowany", był nie tylko mit o potopie, obecny zresztą nie tylko w Biblii, ale i w praktycznie wszystkich archaicznych kulturach. W tym samym stopniu inspiracją był dla niego Amsterdam, miasto, w którym osiadł Greenaway.

Plastyczne, wizyjne filmy Petera Greenawaya, m.in. jego niezwykłe "Księgi Prospera", mogli potem obejrzeć uczestnicy pokazu w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

O tym, jak doktor honoris causa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych widzi związek słowa i obrazu, można się nadal przekonać dzięki jego akwarelom z cyklu "Potop ilustrowany", które do 24 października eksponowane są w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, mieszczącej się na rogu ulic Szerokiej i Grobla I. Galeria czynna jest codziennie oprócz poniedziałków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto