Piłka ręczna: Zawodniczki Vistalu Łączpol Gdynia mają brązowy medal!

Szymon Szadurski
Owację na stojąco zgotowali kibice piłkarkom ręcznym Vistal Łączpolu Gdynia w ostatnich sekundach poniedziałkowego meczu z Piotrcovią. Chwilę potem na parkiet poleciało confetti, zaczął lać się szampan, a miejscowe szczypiornistki padły w ramiona fanów i zaprezentowały szalony wprost taniec radości. Okazja była jednak wyjątkowa - Łączpol, pokonując wczoraj Piotrcovię 30:25 (14:11) odniósł trzecie zwycięstwo nad tym rywalem, co było równoznaczne z wywalczeniem brązowego, historycznego, pierwszego dla tego klubu medalu mistrzostw Polski. Wręczenia krążków dokonał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Fetowanie sukcesu trwało dobre kilkadziesiąt minut, były wspólne śpiewy, rozdawanie autografów, zdjęcia ze sponsorami, władzami miasta, kibicami . Zawodniczki nie były w stanie powstrzymać łez.

- Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy już cieszyć się ze złota - mówiła przed telewizyjnymi kamerami Patrycja Kulwińska, kołowa Łączpolu.
To właśnie ona była jedną z bohaterek meczu. Jej trzy trafienia na początku drugiej połowy pozwoliły wywalczyć gdyniankom dość bezpieczną przewagę 17:12, której nie oddały już do końca.
Łączpol był zresztą przez cały mecz stroną dominującą, ani razu nie przegrywał, to Piotrcovia musiała ciągle gonić wynik. Gdynianki grały konsekwentniej w obronie od swoich rywalek, bardzo dobrze, przy tym szczęśliwie spisywała się też w bramce Patrycja Mikszto. Już na początku spotkania wygrała dwa trudne pojedynki z Inną Krzysztoszek. W pierwszej połowie jej bramka była niemal jak zaczarowana, piłka po rzutach piotrkowianek aż sześciokrotnie odbijała się od słupka, lub poprzeczki, lecz nie wpadała do siatki.
Ważną cegiełkę do zwycięstwa dołożyła także Monika Głowińska, seryjnie trafiając w drugiej połowie rzuty karne. Stało się to w momencie, gdy Piotrcovia podostrzyła obronę, desperacko próbując zniwelować kilkupunktową stratę.
- Wbrew pozorom ten mecz nie był dla nas łatwy, kosztował nas mnóstwo wysiłku - mówi Patrycja Mikszto. - Niby cały czas wygrywałyśmy, jednak rywalki kilka razy nas niebezpiecznie dochodziły i trzeba było uważać. Ale wygrałyśmy medal dla naszych sponsorów, dla naszych kibiców, którzy wspierali nas przez cały sezon, nawet w trudnych chwilach.
Dziewczyny wiedzą już także, jak uczczą ten sukces.
- Medal, to medal, więc trzeba będzie go oblać - nie ukrywa Patrycja Mikszto.

Vistal Łączpol Gdynia - Piotrcovia Piotrków Tryb. 30:25 (14:11).
Vistal Łączpol: Mikszto, Szywierska - Głowińska 6, Jędrzejczyk 1, Stachowska 1, Białek 3, Sulżycka 5, Lipska 1, Kotowa 1, Szwed 3, Koniuszaniec 2, Duran 2, Kulwińska 5.
Piotrcovia: Skura - Mijas 1, Dominiak 1, Waga 4, Polenz 2, Lisewska 4, Wypych 1, Szafnicka 3, Strzałkowska 2, Szczecina 1, Dąbrowska 1, Krzysztoszek 5.