18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płaskostopie: jak się przed nim uchronić?

abcZdrowie.pl
by cstrom via Flickr.com
Płaskostopie to powszechny problem, a jego uciążliwych objawów doświadczają osoby w różnym wieku. Dowiedz się, jak nie dopuścić do rozwoju platfusa!

Mianem płaskostopia określa się deformację stopy, której istotą jest zanik wysklepienia stopy lub jego obniżenie. Płaskostopie, znane również jako platfus, to przypadłość, z którą – według danych szacunkowych – zmaga się nawet 40% osób. W jaki sposób możemy zapobiegać rozwojowi płaskostopia?

Skąd bierze się platfus?

Aby skutecznie chronić stopy przed płaskostopiem, należy zapoznać się z etiologią tego schorzenia. Jak wyjaśnia fizjoterapeuta Małgorzata Groszek-Babula z Przychodni Wielospecjalistycznej MD Clinic, „przyczyną płaskostopia jest obniżenie łuków budujących wysklepienie stopy. Głównymi powodami takiego zaburzenia są: nadwaga, długotrwałe obciążenie statyczne (np. stojąca praca), nieprawidłowości w budowie stopy. Nie należy zapominać, iż nieodpowiednie obuwie również może powodować problem płaskich stóp. Buty z wąskim przodem, na wysokich obcasach czy ze sztywną i cienką podeszwą mogą być także przyczyną dolegliwości”.

Rodzaje płaskostopia

Jeśli łuk podłużny stopy jest obniżony w taki sposób, iż podłoża dotyka cała podeszwa stopy, mamy do czynienia z płaskostopiem podłużnym. Natomiast u osób, które doświadczają obniżenia poprzecznego sklepienia stopy, a co za tym idzie – utraty elastyczności stopy i jej poszerzenia, diagnozuje się płaskostopie poprzeczne.

Teoretycznie, platfus może rozwinąć się u osób w każdym wieku, także u dzieci. W przypadku maluchów do 3-4 roku życia nie ma jednak powodu do zmartwień. W tak młodym wieku płaskostopie to bowiem zjawisko blisko związane z fizjologią, a mianowicie z obecnością słabych mięśni, wiotkich więzadeł i poduszeczek tłuszczowych. Platfus zwykle ustępuje samoistnie, w miarę jak dziecko rośnie. Jeśli jednak płaskostopie nie znika, a dziecko ma ukończone pięć lat, można stwierdzić u niego płaskostopie wczesnodziecięce. Przyczyną tej przypadłości jest nadmierna wiotkość więzadeł i mięśni, które nie są w stanie zachować właściwego układu stopy. Jeśli dziecko intensywnie ćwiczy i ma nadwagę, deformacja stopy ulega pogłębieniu.

Jak uniknąć rozwoju platfusa?

„Aby przeciwdziałać płaskostopiu, należy zwrócić szczególną uwagę na rozwijanie mięśni uczestniczących w budowaniu wysklepienia stopy (mięśnie w obrębie łydki i podeszwowej części stopy)” ‒ tłumaczy fizjoterapeuta. „Podczas ćwiczeń należy pamiętać o dociskaniu (np. do podłogi, lub co trudniejsze – piłki) tzw. trzech punktów podparcia stopy, czyli I i V głowy kości śródstopia (tzn. miejsca tuż za nasadą I i V palca) i pięty. Bardzo wskazane są także ćwiczenia na niestabilnym podłożu, np. na poduszkach sensomotorycznych” ‒ dodaje.

Wzmacnianie mięśni stóp zmniejsza ryzyko wystąpienia platfusa i chroni przed następstwami ich deformacji, takimi jak dolegliwości bólowe kręgosłupa, łydek i stóp, bolesne odciski oraz obrzęki stóp. Warto uświadomić sobie, że bez podjęcia odpowiedniego leczenia, płaskostopie podłużne może spowodować stan zapalny więzadeł i torebek stopy. Z kolei płaskostopie poprzeczne może prowadzić do wystąpienia deformacji wtórnych w obrębie stopy, a nawet do rozwojupalców młotkowatych (zniekształcenie polegające na wygięciu czubków palców do dołu, na kształt szponów). Deformacje tego typu mogą utrudniać dobór obuwia i wykonywanie zwykłych czynności, w tym chodzenie.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie budujące wysklepienie stopy, utrzymywanie prawidłowej wagi w celu uniknięcia nadmiernego obciążenia stóp i odpowiedni dobór obuwia, czyli unikanie butów z płaską i sztywną podeszwą, to podstawa działań profilaktycznych, zapobiegających rozwojowi płaskostopia.

Partnerem serwisu jest

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto