Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczta Polska wraca do gry. Koniec z odbieraniem przesyłek sądowych w kioskach

Janina Stefanowska
Małgorzata Genca/ archiwum PP
Koniec z odbieraniem przesyłek sądowych w sklepie czy kiosku. Do gry wraca bowiem Poczta Polska. Dostarczy ok. 50 mln przesyłek rocznie.

Poczta Polska deklaruje przejęcie obsługi polskiego wymiaru sprawiedliwości od marca 2016 r. Tym samym po ponaddwuletniej umowie InPost i Polska Grupa Pocztowa przestaną realizować świadczenia na rzecz sądów i prokuratur. Budziło to sporo kontrowersji, o których nie raz pisaliśmy. Zdarzało się, że

przesyłki

dostarczano nieterminowo, a Czytelnicy narzekali, że odbierają je np. ...w sklepach.

Przetarg na świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych oraz zwrotu przesyłek niedoręczonych na rzecz sądów powszechnych rozstrzygnięto na początku grudnia. Oferta Poczty Polskiej zdobyła 97,90 pkt na 100 możliwych. Konkurencyjna propozycja złożona przez PGP uzyskała 67,79 pkt.

- Kontrakt na obsługę przesyłek sądowych opiewa na ok. 293 mln zł brutto na okres trzech lat - mówi Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. - W obsługę kontraktu będą zaangażowani wszyscy pracownicy zajmujący się doręczaniem i wydawaniem przesyłek w placówkach. Liczba przesyłek, jaką będziemy obsługiwać, szacowana jest na ok. 50 mln sztuk rocznie. Poczta udowodniła, że państwowa firma może realnie konkurować i zmusić konkurenta do odwrotu - podkreśla Baranowski.

Umowa z Polską Grupą Pocztową SA została zawarta 18 grudnia 2013 r. Od tego momentu zaczęły się pojawiać problemy instytucji sądowych i zwykłych obywateli. Przesyłki trzeba było odbierać w w miejscach wyznaczonych przez operatora. To oznaczało, iż znajdzie się ona w kiosku, sklepie czy w punktach usługowych. Można je było odebrać bez legitymowania się dowodem tożsamości. Zachodziła obawa o zachowanie tajemnicy korespondencji.
Wystawiono tysiące reklamacji i skarg, naliczono tysiące złotych z tytułu roszczeń.
- Ocena wykonywania umowy na dostarczanie korespondencji sądowej dokonywana jest na bieżąco w ramach nadzoru przez Sąd Apelacyjny w Krakowie oraz Ministerstwo Sprawiedliwości - stwierdza Milena Domachowska z resortu sprawiedliwości. - Podsumowanie współpracy nastąpi po zakończeniu świadczenia usługi, czyli prawdopodobnie z końcem lutego 2016 roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto